Primátor Liberce: Věděli jsme, že MS skončí v dluzích

Sport
24. 8. 2010 15:13
Kateřina Neumannová a Jiří Kittner na zahájení MS v únoru 2009.
Kateřina Neumannová a Jiří Kittner na zahájení MS v únoru 2009.

Už během mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, které se konalo v únoru 2009, bylo podle jeho organizátorů jasné, že po něm zůstanou dluhy. V rozhovoru pro TÝDEN.CZ. to potvrdil primátor Liberce Jiří Kittner.

Bylo tedy zřejmé, že faktury podepisované Kateřinou Neumannovou nebude čím proplatit. Organizátorům a později i věřitelům nezbylo nic jiného než se spolehnout na slovní garance státu pronesené hlavně tehdejším předsedou vlády Mirkem Topolánkem. A právě tady vzniknul problém. Topolánkova vláda padla, Fischerova nic neřešila a ta současná Nečasova platit nechce.

V pondělí jste jednal se zástupcem věřitelů Vojtěchem Hlaváčkem. Dal jste mu nějakou naději, že své peníze uvidí?
Zatím jsem mu nic zaručit nemohl. Informoval jsem ho o tom, co proběhlo na mé schůzce s ministrem školství Josefem Dobešem. Také jsem panu Hlaváčkovi řekl, že není v možnostech města zaplatit přes 80 milionů korun, jak si to představuje vláda.

Měla by se podle vás vláda v době šetření podílet na zaplacení dluhů?
Přál bych si to. Vláda se mistrovství zúčastnila, musela ho schválit. Teď nemůže dělat, že se jí to netýká. Mistrovství pořádala především Česká republika, a ne jenom Kittner nebo Liberec.

K odpovědnosti za zadlužený šampionát se ale dlouhodobě hlásí i Liberec. Znamená to, že jste ochoten město žádat aspoň o část toho dluhu?
O případné dotaci musí rozhodnout zastupitelstvo. Než ho požádám, musím mít od vlády nějaké konkrétní závěry. Slova ministra Dobeše o vrácení DPH za neproplacené faktury ve výši 20 milionů korun takovým závěrem nejsou. Vracet DPH ze zákona nejde. Nejdřív musíme znát konkrétní způsob té dotace a její výši. Byl bych ale rád, kdyby se to podařilo vyřešit do voleb. Nerad bych jednal stejně jako bývalý premiér Fischer, který sliboval řešení do parlamentních voleb, a pak to nechal v tichosti až na nový kabinet.

Jiří Kittner na setkání s norskými fanoušky během libereckého MS.Co říkáte na vyjádření šéfa Svazu lyžařů ČR Lukáše Sobotky, který prohlašuje, že s dluhem nemá svaz nic společného, přestože měl v organizačním výboru dva členy?
Svaz lyžařů pokračuje v tom, že dělá, jako kdyby tu snad žádné mistrovství nebylo. Ale stál na začátku myšlenky šampionát pořádat. Podepsal ten testament s Mezinárodní lyžařskou federací FIS, že ustanoví organizační výbor, po kterém pak dluhy zůstaly. To je velmi smutné.

Podobně se dlouhodobě chová i bývalá šéfka organizačního výboru Kateřina Neumannová. Také dělá, že se jí dluhy netýkají. Nekomunikuje s médii. Na kongres FIS do Turecka jste za ní musel jet přednést závěrečnou zprávu vy.
Na jednu stranu ji můžu chápat, na druhou stranu prezidentkou byla ona. Taky bych teď mohl dělat, že se mě to už netýká, ale to nejde.

Kdy jste s ní mluvil naposled? Víte, jak se na celou věc dívá teď?
Naposled jsme spolu mluvili před kongresem (na začátku června, pozn. red.). Momentálně je to přeci jen záležitost vlády a města Liberec. Ale nějakým způsobem to dříve nebo později bude muset začít řešit. Je potřeba se sejít s organizačním výborem a činnost pořádajícího občanského sdružení nějak ukončit.

Pan Hlaváček za věřitele prohlásil, že pokud své peníze nedostanou zpět, budou chtít vědět, jakému riziku byly jejich investice v době šampionátu vystaveny. Jinými slovy, už dlouho visí ve vzduchu podezření, že šampionát špatně hospodařil se státními dotacemi. A také to, že už v době jeho konání organizátoři věděli, že nebudou mít dodavatelům čím zaplatit.
Ve vzduchu může viset ledacos, ale nejdřív musí někdo přijít a říct, jak to doopravdy bylo. Nebo na co konkrétně má podezření.

MS v Liberci (ilustrační foto).Věděli jste už během šampionátu, že bez dalších dotací skončí šampionát v dluzích?
Ano, to jsme věděli. Ale mistrovství už běželo tři dny, když jsme zjistili, že diváků přijde méně, než jsme očekávali. Co můžete v tu chvíli dělat? Přerušit nebo zastavit kvůli tomu šampionát? To přece nešlo. Okamžitě by následovaly sankce od FIS, od televizních společností. Navíc tehdejší premiér Topolánek se za něj několikrát slovně zaručil i před šéfem běžeckého úseku FIS Jörgem Capolem. A je otázka, jestli by bývalému vedení přišlo diváků víc. Po bitvě je každý generál. (V roce 2007 byla místo bývalého šéfa Romana Kumpošta dosazena na post prezidentky MS právě Neumannová, což bylo veřejností negativně vnímáno, pozn. red.).

Jak hluboko jste viděl do účtů? Jste si osobně vědom nějakého pochybení v hospodaření?
Nejsem si ničeho vědom. Nějaké kontroly probíhaly, ale já jsem nerozhodoval a nepodepisoval, kdy a komu odejdou faktury. Od toho tam byl tým Kateřiny Neumannové, aby nakládal s dotacemi.

Pokud se nějaká pochybení, o nichž se spekuluje, prokážou, na čí hlavu padnou?
Jednoznačně na Kateřinu Neumannovou. To není svalování odpovědnosti. Přece já když něco podepíšu jako primátor za Liberec, tak jsem za to také odpovědný.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ