Městský soud v Praze zamítl návrh na insolvenční řízení s občanským sdružením, které pořádalo lyžařský světový šampionát v Liberci. Organizační výbor, jehož prezidentkou byla bývalá lyžařka Kateřina Neumannová, dluží věřitelům 111 milionů korun bez penále.
Likvidátor občanského sdružení (OC FIS NORDIC WSC 2009) Ivan Brambaški podal návrh na insolvenční řízení na konci listopadu. Domáhal se prohlášení o úpadku a následném vyhlášení konkurzu na zbylý majetek. Městský soud v Praze však návrh o týden později zamítl. TÝDNU to potvrdil také zástupce sdružení věřitelů Vojtěch Hlaváček.
Soud se paradoxně nezabýval neschopností organizátorů platit dluhy, ale tím, jestli je Ivan Brambaški oprávněn za organizátory jednat. A to i přesto, že ho valná hromada občanského sdružení 15. června 2009 jmenovala likvidátorem.
Soud se odvolal na zákon o svobodném sdružování občanů. Vadilo mu, že po změně stanov byla součástí OC FIS jediná právnická osoba. "Z dikce tohoto zákona nutno dovodit, že členem občanského sdružení vždy musí být fyzické osoby, proto je v rozporu s tímto zákonem, aby jediným členem občanského sdružení byla právnická osoba," stojí v zamítavém prohlášení Městského soudu.
Právní mlha
Došlo tak k situaci, v níž všichni "občané" z občanského sdružení vystoupili a jeho jediným členem zůstala právnická osoba. Za ní na valné hromadě jednali a likvidátora jmenovali tehdejší liberecký primátor Jiří Kittner a předseda Svazu lyžařů České republiky Lukáš Sobotka.
Podle stanoviska soudu mělo ministerstvo vnitra občanské sdružení, kde už není žádná fyzická osoba, rozpustit a jmenovat osobu likvidátora samo. Ministerstvo však vzalo změnu stanov na vědomí. Už tak složitý právní propletenec se ještě více komplikuje a konec složité kauzy se definitivně zahalil do neprostupné právní mlhy.
Likvidátor Brambaški přitom žádné komplikace neočekával. "Nerad bych něco předjímal, ale z mého pohledu je insolvenční návrh na místě," uvedl po podání insolvenčního návrhu pro on-line deník TÝDEN.CZ. K nové situaci se však již nevyjádřil.
Klinická smrt
Věřitelé přitom čekají na své peníze už devatenáct měsíců. Zamítnutí insolvenčního návrhu podle nich poukazuje na to, co tvrdí už dávno. "Celý způsob řešení závazků považujeme za účelový, tak aby organizátoři nenesli za dluhy zodpovědnost," uvedl pro TÝDEN.CZ zástupce sdružení věřitelů Vojtěch Hlaváček.
"Z naší strany se zamítnutím návrhu nic nemění. I kdyby účelově založená právnická osoba neměla žádnou odpovědnost, insolvence není forma řešení, ale pouze stadium klinické smrti. Dáváme si dohromady představu o ekonomickém fungování organizačního výboru a dolaďujeme právní postupy, které navrhneme věřitelům na společné schůzce začátkem ledna," nastínil další postup Hlaváček.