Před lety bývala Zuzana Kocumová reprezentační kolegyní Kateřiny Neumannové. Později se ocitla na druhé straně. Od roku 2006 je členkou libereckého zastupitelstva a po nedávných komunálních volbách se stala náměstkyní primátora pro sport.
Z titulu své funkce chce přispět k napravení pošramocené pověsti sportu v Liberci, jehož hodnotu devalvuje zadlužené mistrovství světa v lyžování. Tedy ta akce, na níž se významným způsobem podílela právě Neumannová jako šéfka organizačního výboru a po jejímž hospodaření zůstaly více než stomilionové dluhy.
"Hází to špatné světlo na lyžování a na sport v Liberci vůbec," řekla v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Kocumová, která během šampionátu působila jako spolukomentátorka České televize a šéf redakce sportu Otakar Černý ji pak odstavil od mikrofonu za to, že nepřechylovala ženská jména.
Jste novou libereckou náměstkyní primátora pro sport a cestovní ruch. Bude náplní vaší práce také pomoci městu vypořádat se se zadluženým šampionátem?
Nastoupili jsme do funkcí teprve v pátek, takže ještě zjišťuji, jaká je situace. Myslím si ale, že dluhy za šampionát by v první řadě neměli platit daňoví poplatníci. Měli bychom hledat konkrétní jména za konkrétními čísly. Doufám, že bude co nejdříve prošetřeno a rozklíčováno, kdo a jak pochybil.
Situace věřitelů je často neúnosná. Čelí druhotným platebním problémům, exekucím...
Vím, že věřitelé jsou ve velmi nepříjemné situaci. Ostatně největší pohledávka je u Dopravního podniku (21 milionů korun, pozn. red.), tedy společnosti stoprocentně vlastněné městem. A chápu, že drobnější věřitelé s tím mají velký problém. Na druhou stranu nevím, jestli existuje mechanismus, kterým by se dluhy nejdřív věřitelům zaplatily ze státního či městského rozpočtu a pak se vymáhaly od těch, kteří je způsobili.
Vláda o státní pomoci nakonec nehlasovala, v Liberci prý nebylo s kým jednat...
Od skončení šampionátu jistě čas na jednání byl. Ale je pravda, že od komunálních voleb bylo poměrně dlouhé období "bezvládí", nové vedení města bylo ustanoveno až 25. listopadu. Navíc kauzy řeší policie, Nejvyšší kontrolní úřad i inspekce ministerstva vnitra. Nemáme pravomoci do vyšetřování zasahovat. Situaci věřitelů chápu, měli by dostat své peníze co nejdříve, ale zatím nikdo nechtěl převzít zodpovědnost za konečné rozhodnutí.
Hodláte se jako bývalá běžkyně a kolegyně z reprezentace Kateřiny Neumannové v kauze nějak osobně angažovat?
Pokud bude chtít někdo vyšší politicko-odborný pohled, budu k dispozici. Ale osobně si myslím, že by to neměla být politická otázka. Řekla bych, že politika do lyžařského šampionátu zasáhla až příliš a rozhodně to nebylo vždy ku prospěchu věci. Zapojení se do řešení situace nebráním, ale v současné době ve vyšetřování celé kauzy nefiguruji.
Přispěly podle vás kauzy spojené se šampionátem k tomu, že se vedení města ujala dosavadní opozice? Policii zajímají nekalosti okolo výstavby areálů a infrastruktury, korupce s tím spojená...
Především to hází špatné světlo na lyžování a na sport v Liberci vůbec. Areály vznikaly problematicky, ale měly by žít dál, sloužit široké veřejnosti, když už je jednou máme. A jejich potenciál je veliký. Nesmějí zemřít jenom proto, že na jejich stavbě ulpívá nějaký škraloup. Postoj lidí bude těžké změnit, určitě to ještě nějakou dobu potrvá. Ale například už v lednu se zde konají závody Světového poháru. Svaz lyžařů měl velkou práci je do Česka znovu dostat a FIS trvala na tom, že pokud u nás budou, tak jedině v Liberci, kde se konalo poslední mistrovství světa. V areálech, které mezinárodní lyžařská federace vnímá jako vynikající. Teď už jde jen o to, aby se organizace ujali lidé, kterým jde o sport, a ne o vlastní prospěch.
Zrovna svaz dělá, co se týče dluhů, mrtvého brouka. Přitom mistrovství spolu s Libercem a státem organizoval...
Ano, slyšela jsem to, ale opět jen zprostředkovaně. V zastupitelstvu jsme měli informace jen od dnes už bývalého primátora Jiřího Kittnera, který byl zároveň členem organizačního výboru. Ale těch zpráv opravdu nebylo mnoho. Bylo nám řečeno, že svaz zodpovědnost za dluhy necítí, že jejich záležitostí byla organizace sportovní části MS a ta byla v pořádku. I rozpočet svazu je nastaven na zcela jiné úrovni a platit dluhy za šampionát by pro něj mohlo být likvidační. Ale pozice mrtvého brouka rozhodně není dobrá. I v tomto si chci co nejdříve udělat jasno.
Nemáte obavy, že kvůli šampionátu budou na nové vedení Liberce vypadávat kostlivci ze skříně?
Do vyšetřovacích spisů jsem prozatím neměla přístup. Hrozba kostlivců tu je vždycky. Nemůžeme si být jisti, my jsme smlouvy nepodepisovali, nevíme, jak vše fungovalo. Postavit areály a infrastrukturu bez státních dotací nešlo. Jestli nebylo v přerozdělování peněz a zadávání zakázek vše v pořádku, to je na hodnocení příslušných orgánů. Neustále se řeší, kdo co zaplatí. My bychom se toho cejchu také rádi zbavili.
Můžete zpětně s přihlédnutím ke všem probíhajícím kauzám vůbec vnímat mistrovství světa pozitivně?
Pro Liberec i stát to byla v zahraničí dobrá reklama. Akce byla „zvenku" vnímána pozitivně, v České republice je pohled opačný. Je poškozena pověst klasického lyžování, což je sám o sobě krásný sport, a mě to velmi mrzí. S novým vedením se pokusíme změnit pohled nejen na politiku, ale i podobné akce. Nesmějí na ně doplácet běžní občané, ale naopak by pro ně měly být přínosem. Věřím, že se nám to podaří a že již blížící se Světový pohár bude ukázkou, že se podobné věci dají dělat naprosto rozdílným způsobem. A lidé přestanou mít pocit, že to, co se v Liberci děje, je jen vítaná a v podstatě podružná záminka, jak pár vyvolených přichází k penězům.