Věřitelům došla trpělivost. Tak dlouho stát ignoroval dluhy zbylé po libereckém lyžařském šampionátu a nedal najevo, jak se k nim postaví, až se rozhodli jednat. Jejich zástupci Vojtěch Hlaváček a Martin Pánek předstoupili ve čtvrtek před novináře s tím, že už nechtějí být dále přehlíženi.
Jak velkou část věřitelů zastupujete?
H: Představujeme většinovou část ze soukromého sektoru věřitelů, kterých je 54 z celkových 83 (Údaj z listopadu, podle důvěryhodného zdroje TÝDNE.CZ je jich v současnosti už o deset víc). Málokdo si uvědomuje, že to jsou především menší a střední firmy a živnostníci. Jedná se o subjekty středního podnikání. Firmy zajišťující catering pro hosty, brandingové služby, osvětlení, firma co vyráběla plyšové maskoty, tiskla pro šampionát noviny, ostraha, jeřáby ... Pořád se mluví o Technické univerzitě nebo o Dopravním podniku v Liberci. Nikdo ale ještě nedefinoval, že v naprosté většině se jedná o soukromé firmy, které se ocitly v druhotné platební neschopnosti a u části z nich hrozí úpadek.
Co vás přimělo ke kroku vaše nároky zveřejnit?
P: Pořád sledujeme jen, spekulace, proklamace, kdy se to vyřeší, nevyřeší. Několikrát už měla být projednána závěrečná zpráva ministerstva školství, kde mělo být řečeno, jestli by měl stát dluhy za organizátory zaplatit a v jaké výši. Ale pokaždé se to odložilo. Chceme, aby s námi už konečně někdo začal jednat.
Myslíte si, že za dluhy může Kateřina Neumannová, jako bývalá šéfka organizačního výboru?
H: Tady vůbec nejde o záchranu organizátorů v čele s Kateřinou Neumannovou, která byla do své funkce dotlačena tehdejší ministryní školství Kuchtovou. Jde o úhradu reálných pohledávek. Absolutně nedokážu hodnotit, jestli na Neumannové lpí nějaká vina. Ani jsem neviděl závěrečnou zprávu, která je už podle všech informací dávno hotová a měla by odpovědět i na podobné otázky.
P: Chceme, aby stát konečně začal diskutovat o tom, jak se k našim pohledávkám postaví. Něco se tu konalo, ale když dojde na závěrečné účty, nikdo se k tomu nemá.
Máte informace, jak se k zadluženému mistrovství staví Mezinárodní lyžařská federace FIS?
H: Zjišťovali jsme na FIS informace. Hodnocení šampionátu bylo tak vysoké, že prezident FIS Gian Franco Kasper řekl, že Liberec bylo mistrovství nové doby. Ale současně znovu nedávno na kongresu zopakoval, že skutečně došlo k příslibu vlády Mirka Topolánka, že se postará o financování celé akce. Samozřejmě FIS není subjekt, který by měl garantovat financování. Dává danou částku na sportovní část a zbytek je na pořadatelské zemi. Žádné mistrovství ale nekončilo tak, že by ho platili dodavatelé. Že by to platil lepič plakátů, kuchař, jeřábník, někdo, kdo tam vydával noviny, kdo vyráběl plyšáky nebo kdo se staral o to, aby tam byly obrandované ploty. To je naprosto absurdní situace.
Jaké podnikáte kroky, kromě zveřejnění vašich pohledávek?
H: Kromě otevřeného dopisu vládě jsme také požádali budoucí tři vládní strany o vyjádření, abychom aspoň z části otevřeli diskusi o tom, jestli stát skutečně natvrdo řekne, že s mistrovstvím, které je principielně postaveno na reprezentaci dané země, nemá nic společného. Ať konečně komunikuje a zaujme pro nás jasné stanovisko.
Pokud řekne, že nic společného nemá?
H: Pak máme už jen dva partnerské subjekty: město Liberec a Svaz lyžařů, který s námi nekomunikuje. Víte... zákon říká spoustu věcí. Pokud založíte s někým jako společník firmu a rozhodnete se, že nezaplatíte dluhy, tak věřitel spoléhá na základní jmění vaší společnosti. Ale OC FIS (název organizačního výboru, pozn.) žádné jmění nemá. Vypadá to, že se opomněl zákonný princip. Tady se pořádala největší sportovní akce v českých dějinách, jejíž kandidaturu podpořil a umožnil stát a město Liberec, ale když dojde na závěrečné účty, tak se k tomu jakoby nikdo nemá.
Dluh 108 milionů je už započínán s úroky?
H: Bez úroků. Někteří věřitelé se přihlásili už se smluvní pokutou, ale dá se říct, že to je hrubá částka. Ten dluh ale narůstá každým dnem. Záleží, jak kdo má ošetřené smluvní pokuty. I proto se to nedá v daném okamžiku přesně spočítat, ale v zásadě je dluh bez pokut 108 milionů.
Co když dluhy způsobil organizační výbor a vy je chcete zaplatil od státu?
H: To je otázka, na kterou bychom rádi znali odpověď i my. Já nejsem schopen říct, kdo ten dluh způsobil. Jestli byl daný okolnostmi vývoje šampionátu, jestli už to bylo špatně naplánované předem, nebo jestli to bylo špatnou prací organizátorů. Podle dostupných informací je už závěrečná zpráva dávno hotová a původně obsahovala doporučení zaplatit 60 milionů. To je ale pouze částečná úhrada dluhu. Předpokládám, že podobným způsobem by se k tomu měly postavit další pořádající subjekty, město Liberec a lyžařský svaz. Můžeme chtít peníze přímo po organizačním sdružení, ale to bylo zřízeno účelově, aby vyrobilo mistrovství. Ale financování bylo postaveno na zřizovatelích a hlavním investorem byl stát. Nechtěli bychom se dostat do stavu, kdy budeme muset říct, že někdo vytvořil organizaci, která záměrně nemůže mít příjem, aby vzniklé dluhy uhradila.
P: Kdo může za dluhy, to měla z našeho pohledu objasnit ta závěrečná zpráva. Možná je to taky důvod k tomu, že dosud nebyla zveřejněna.
Váš požadavek, aby dluh zaplatil stát, ale asi nepadne na úrodnou půdu. Jak se hodláte bránit dál?
H: Pokud vláda pana Fischera už tuto zprávu neprojedná, pak vyčkáme velmi krátkou, ale opravdu velmi krátkou dobu na to, jaký postoj zaujmou představitelé tří stran budoucí vlády a potom se dohodneme na dalším postupu. Vím ale jednu věc, budeme postupovat hromadně, nebudeme až na pár výjimek jednat jednotlivě. Nechci předjímat na čem se dohodneme, ale pokud dá stát ruce pryč, budeme vycházet z toho, že to bylo účelové. V tom případě se v České republice nemělo vůbec žádné mistrovství světa konat.
Budete to v tom případě řešit soudní cestou?
H: Budeme jednat s městem Liberec, budeme jednat doufám i s lyžařským svazem, jehož zástupce ještě nikdo z nás ani nepotkal. A na základě toho se rozhodneme dál, ale soud je jednou z variant.
P: Samozřejmě ten prostor, jak mohou současní věřitelé postupovat, se značně zužuje. To na co se ptáte, je asi nějaké logické vyústění, ke kterému může dojít.
Je pravda, že jste si nechali vypracovat právnickou analýzu, podle které má vaše případná žaloba na stát šanci na úspěch?
H: Ano... ale není to postaveno jen na stát. My doufáme, že se konečně začne jednat. Nechceme po státu celou částku. Doufáme, že se toho zúčastní také Liberec a lyžařský svaz.
Jak hodláte jednat s lyžařským svazem, pokud stát nepomůže. Pak jsou na řadě město Liberec a lyžařský svaz. Jak budete agresivní? Svaz má například svoje akciové společnosti, které mu vydělávají peníze.
H: Hlavně předpokládám, že s námi začnou komunikovat. Pokud k tomu nedojde, budeme nuceni zahájit nějakou otevřenou formu komunikace přes média. Nevím, do jaké míry bude naše chování agresivní. Přál bych si, aby nemuselo být vůbec. Situace je taková, že dneska jsme ochotni čekat už jenom řádově několik týdnů.
Můžete napadnout způsob, jakým organizační výbor uhradil v minulosti některé dluhy spřáteleným osobám nebo firmám spojeným s Kateřinou Neumannovou? Například moderátor Leoš Mareš dostal zaplaceno, jeřábníci, jak jste říkal, ne.
H: To bude asi automatickou součástí. Bohužel řadu informací ještě nemáme, ale pokud k takové věci došlo, bude logickou součástí našeho nároku.
P: K otázce upřednostňování věřitelů jsme se ještě nedostali.
Kolik dluží organizátoři konkrétně vám dvěma?
H: Mojí společnosti něco přes pět milionů.
P: Mně přes devět.