Na olympijské hry do Ria de Janeiro nepojede pět ruských rychlostních kanoistů, kteří měli v minulosti problémy s dopingem. Mezi potrestanými je také olympijský vítěz z Londýna ze závodu deblkanoí na 200 metrů Alexandr Ďjačenko.
Ďjačenko, mistr Evropy Andrej Krajtor, bronzový olympijský medailista Alexej Korovaškov, Jelena Aňušinová a Natalja Podolská byli jmenováni ve zprávě antidopingové agentury WADA o státem řízeném dopingu v Rusku a zaměňování pozitivních vzorků za negativní.
Mezinárodní federace ICF jim proto v souladu s nedělním nařízením MOV start v Riu zakázala. "Je smutné, že se to týká i našeho sportu. Museli jsme ale vyškrtnout všechny sportovce, o jejichž dopingu existují důkazy," uvedl generální sekretář ICF Simon Toulson.
Mezinárodní veslařská federace nepustila do Ria tři ruské reprezentanty, plavecká federace zakázala start sedmi Rusům. Na hry nesmí ani volejbalista Alexandr Markin. Souhlas s účastí v Riu naopak již dostali ruští tenisté, judisté, lukostřelci nebo parkuroví jezdci.
Pětibojař Kustov má zákaz
Ruští moderní pětibojaři Maxim Kustov a Ilja Frolov nesmějí startovat na olympijských hrách v Riu. Oba vyřadila mezinárodní federace UIPM kvůli tomu, že se jejich jména objevila ve zprávě antidopingové agentury WADA o státem řízeném dopingu v Rusku a manipulaci s pozitivními vzorky. Místo Kustova se do soutěže dostal Lotyš Ruslan Nakonečnyj, Frolov byl náhradníkem.
Podle vyšetřovatele WADA Richarda McLarena byli oba pětibojaři předloni pozitivně testováni na trenbolon, methenolon a oxandrolon, ale jejich nálezy moskevská laboratoř zatajila. Zbylí tři ruští reprezentanti Alexandr Lesun, Donata Rimšaiteová a Gulnaz Gubajdullinová mohou v Riu startovat..
Judisté jsou čistí
Naopak ruští judisté o olympijské hry v Riu de Janeiro nepřijdou. Mezinárodní judistická federace (IJF) jim start povolila, protože je přesvědčená, že v judu se doping neobjevuje. Negativně otestováno prý bylo už 84 procent všech judistů pro Rio.
Rusko patří mezi judistické velmoci, ruský prezident Vladimír Putin sám judo provozuje a je čestným prezidentem IJF, její skutečný prezident Marius Vizer už minulý týden deklaroval podporu nedopujících ruských sportovců, proto nebylo pochyb, že ruským judistům povolí start v Riu.
"Hodnoty juda jsou čest, respekt, kuráž, skromnost, fair play, respekt k soupeři sebekontrola, disciplína a přátelství. Se všemi těmito principy jsou všichni kvalifikovaní judisté připraveni k cestě do Ria," stojí v prohlášení IJF.
Ta prý otestovala s negativními výsledky 84 procent z 389 judistů chystajících se do Ria. Testy prováděla na posledních závodech v Baku, Almaty a Guadalajaře, když se zaměřovala zejména na nejlepších šestnáct v každé kategorii. Další testy proběhly na začátku července na tréninkovém kempu ve Španělsku. Prověřit už zbývá jen judisty z menších zemí a ostrovů, kteří však nepatří mezi favority na medaile.
Krpálek souhlasí
Rozhodnutí o účasti ruských judistů vítá i Český svaz juda. "Hodnotím jako pozitivní, že Mezinárodní olympijský výbor nechal rozhodnutí na jednotlivých sportech. Já neuznávám kolektivní vinu a nedovedu si představit, že by sportovec, který nedopuje, byl potrestán stejně jako ten, kdo dopuje. A já si nepamatuji z poslední doby, že by ruští judisté dopovali," řekl předseda ČSJu Jiří Dolejš.
"Nemáme zaznamenaný dopingový případ, který by byl k řešení. Víme, jak silný vliv má Rusko v mezinárodní federaci juda. Kdyby IJF zakázala start ruským sportovcům, to by bylo velmi kontraproduktivní. Všichni jsme rádi, že ruští judisté budou moci startovat. Jednak jsou velmi kvalitní, jednak se zasloužili i o rozvoj juda ve světě," dodal.
Start ruských judistů kvitoval i český aspirant na medaili ve váze do 100 kilogramů Lukáš Krpálek, ačkoli ho před čtyřmi roky právě Rus Tagir Chajbulajev v Londýně porazil.
"Je dobře, že neprošel návrh vyřazení všech ruských sportovcům. Házet všechny do jednoho pytle je blbost. Nedokážu si představit, že bych se čtyři roky připravoval na takový vrchol a potom by mi start zakázali. Souhlasím s tímto rozhodnutím," dodal Krpálek.
Mezinárodní sportovní federace nepustily na OH sedm ruských plavců, pět rychlostních kanoistů, tři veslaře a jednoho volejbalistu. Souhlas s účastí v Riu naopak již dostali ruští tenisté, judisté, lukostřelci, parkuroví jezdci a nejnověji také všech 18 sportovních střelců