Dráhový cyklista Pavel Kelemen na olympijských hrách v Riu de Janeiro po postupu z kvalifikace sprintu mezi nejlepších osmnáct vypadl v 1. kole. Po porážce v souboji s francouzským velikánem Grégorym Baugém, obhájcem stříbra z minulých her v Londýně, neuspěl v boji o postup do osmifinále v opravné jízdě.
Kelemen se v ní utkal s Australanem Patrickem Constablem a Polákem Damianem Zielinským. Přestože se zdálo, že má závod dobře rozjetý, v posledním kole už mu scházela síla na rozhodující nástup a dojel poslední.
"Tam už je to lehčí vabank, jak je to ve třech. Měl jsem to krásně rozjetý, Australana jsem měl jako ovci; nasával jsem ho, pak jsem ho dojel a prostě mi vytuhly nohy a už to nešlo," řekl Kelemen, jenž se v Brazílii představí ještě jednou. V úterý ve své skvělé disciplíně keirinu, v níž loni dosáhl na titul mistra Evropy.
4000 metrů, v němž porazili Austrálii, podruhé během dne světový rekord. Maximum z olympiády v Londýně 2012, jež posunuli už na cestě do finále o více než vteřinu na 3:50,570, dokázali ještě vylepšit na 3:50,265.
Ve strhující finálové jízdě vybičovali tým ve složení Edward Clancy, Steven Burke, Owain Doull a Bradley Wiggins k dalšímu světovému rekordu fantastickým výkonem jejich dlouhodobí rivalové z Austrálie, kteří ještě po třech čtvrtinách závodu vedli. Jenže favorizovaní Britové vydrželi déle ve čtyřech a nakonec vyhráli o více než sedm desetin vteřiny. Bronz získali v souboji s Novým Zélandem Dánové.
Šestatřicetiletý vítěz slavné Tour de France z roku 2012 Wiggins naplnil svou vidinu dalšího úspěchu pod pěti kruhy a s osmi cennými kovy je nejúspěšnějším britským sportovcem všech dob. "Tréninkové kempy ve vysoké nadmořské výšce, brzké začátky a pozdní konce. Tréninky i na Vánoce. To všechno jsme dělali kvůli tomuhle. Tihle tři chlapi jsou prostě úžasní, s nimi je život lehčí," řekl Wiggins.
Dosud se o post nejúspěšnějšího britského olympionika dělil co do počtu cenných kovů s jiným dráhařem Chrisem Hoyem, v jehož sbírce je šest zlatých a jedno stříbro. Wiggins má po úspěchu v Riu na kontě čtyři zlaté, stříbro a dva bronzy z dráhy a kromě toho ještě triumf ze silniční časovky před čtyřmi lety v Londýně.
První čínské zlato v dráhové cyklistice na olympijských hrách vybojovaly Kung Ťin-ťie a Čung Tchien-š', které vyhrály týmový sprint. S ohledem na výsledky posledních let v očekávaném souboji předčily na 500 metrech jasně takřka o tři desetiny sekundy Rusky. Číňanky v předchozích bojích vytvořily nový světový rekord (31,928 vteřiny).
Obhájkyně zlata z Londýna Němky dosáhly alespoň na bronz, když zdolaly o pouhých 22 tisícin Australanky. Anna Mearesová si tak musí na svou šestou olympijskou medaili ještě počkat.