Šestiletý hřebec Darsalam slaví nečekaný comeback. Necelý rok poté, co musel ukončit kariéru kvůli zranění, doběhl čtvrtý na prestižním mítinku v Baden Badenu. Nejúspěšnější kůň v historii českých cvalových dostihů není jedinou hvězdou domácí scény. České stáje investují do plnokrevníků stále vyšší částky.
Darsalamovy úspěchy před časem znamenaly svérázný vzkaz dostihovému průmyslu v západní Evropě: v daleké České republice se běhají rovinové dostihy. Než Darsalam vyrazil na průkopnickou cestu po velkých evropských závodištích, zahraniční experti brali z naší dostihové scény vážně pouze Velkou pardubickou a hrstku překážkových stájí. Zatímco v překážkovém odvětví patří Česko k evropským velmocím a koně trenérů Josefa Váni či Čestmíra Olehly běžně sbírají úspěchy v prestižních zahraničních dostizích, na rovině je situace zcela odlišná. „Na srovnání s rozvinutým dostihovým průmyslem v Anglii, Irsku a Francii nemáme nárok. To je jiný svět,“ říká prezident českého Jockey Clubu Václav Luka.
Čekání na déšť
Darsalam dal alespoň chvilkově na toto rozložení sil zapomenout. Ryzák, kterého v severočeském Mostě připravuje trenér Arslangirej Šavujev pro stáj kazašského filmového producenta Ardaka Amirkulova, dva roky úspěšně závodil v Anglii a Německu. Jako první tuzemský kůň v historii se zúčastnil slavného mítinku Royal Ascot, se ctí se utkal s celosvětově známými stájemi britských šlechticů, arabských šejků a elitních západoevropských hřebčínů. V roce 2005 byl jen krůček od startu v pařížské Ceně Vítězného oblouku, nejbohatším evropském dostihu s celkovou dotací dva miliony eur. Uskutečnění letitého snu českých dostihových příznivců nakonec zabránilo zranění šlachy, po němž se dny Darsalamovy dostihové kariéry zdály sečteny.
Šavujev, bývalý reprezentační žokej Sovětského svazu, se ale nemínil vzdát. Když v prosinci britský expert na koňský pohybový aparát označil Darsalamovo zranění za méně závažné, než se původně zdálo, započal hřebec pozvolna s tréninkem. Návrat zatím navzdory původně pesimistickým předpovědím expertů vypadá nadějně. Po opatrné rozcvičce v pražské Chuchli Darsalam v polovině května cestoval do německého Baden Badenu. Tam finišoval čtvrtý v Betty Barclay Rennen, dostihu, který předloni dokázal vyhrát. „Konkurence letos byla mnohem větší a Darsalam podal skvělý výkon.
Klobouk dolů před jeho trenérem,“ řekl žokej Filip Minařík, jenž byl v hřebcově sedle.
Ambice realizačního týmu zůstávají i nadále vysoké, Šavujev ale ví, že musí s laborujícím Darsalamem pracovat opatrně. „Je to už zkušený kůň, který se dokáže v dostihu pošetřit. Jeho přípravu ale budeme směřovat více na podzim, kdy častěji prší a dráhy budou měkčí,“ vysvětluje trenér.
Úspěchy dvojnásobného Koně roku, který za necelé čtyři roky v českém tréninku vyběhal na dotacích přes devět milionů korun, samozřejmě inspirují konkurenci. Stále více českých stájí je ochotno utrácet na zahraničních aukcích milionové částky, zvyšující pravděpodobnost dostihových úspěchů.
Naděje Blue Coral
Výše pořizovací ceny a exkluzivita rodokmenu zakoupeného koně přitom nemusí nic znamenat. Příkladem není jen samotný Darsalam, za kterého majitel Amirkulov svého času zaplatil „pakatel“ 300 tisíc korun, ale i vývoj kariér některých milionových nákupů. Jména jako Sweet Answer nebo Old Malt dnes něco říkají jen kovaným odborníkům - a přece se o nich před několika lety mluvilo kvůli jejich vysokým cenám jako o budoucích hvězdách českých dostihů.
Bohatí dostihoví investoři nicméně štěstěnu trpělivě pokoušejí dál. Zkušenější zájemci si na podzimních západoevropských aukcích troufnou na nákup „syrových“ ročních hříbat, největší zájem ale vlivné české stáje projevují o dvouleté koně v tréninku, kteří by napřesrok mohli být uchazeči Českého derby. Nejprestižnější rovinový dostih tuzemského kalendáře je určen tříletým koním. Jde zde především o prestiž - třímilionová dotace červnového dostihu nemůže pokrýt roční režii největších stájí.
Nejsledovanějším tříletým koněm sezony je hřebec Blue Coral. Majitel Jiří Charvát za něho na podzim zaplatil v přepočtu sedm milionů korun a koně irského původu svěřil trenéru Josefu Váňovi. Blue Coral při prvním startu před třemi týdny působivě vyhrál v rakouském Ebreichsdorfu a vydělal osmnáct tisíc eur. V dlouho očekávaném pražském debutu měl ale smůlu a zranil se ve startovacích boxech.
Zda by mohl v budoucnu navázat na průkopnické úspěchy Darsalama v západní Evropě, je zatím předčasnou otázkou. O podobném trumfu ostatně mluví i Zdeno Koplík, který pro ambiciózní stáj Yoko připravuje hřebce špičkových ostrovních rodokmenů Sharpoura a Another True Story, a také další trenéři. Hledání dalších Darsalamů je v plném proudu.
Autor: Martin Cáp, Foto: archiv