V All Star týmu století jsou čtyři Rusové
18.05.2008 15:34
Jedním z vrcholů oslav stého výročí založení Mezinárodní hokejové federace bylo sobotní vyhlášení All Star týmu století IIHF na slavnostním večeru v Convention Centre v dějišti mistrovství světa v Québeku. Ovládli jej Rusové s brankářem Vladislavem Treťjakem, obráncem Vjačeslavem Fetisovem a křídly Valerijem Charlamovem a Sergejem Makarovem.
Druhý post obránce v ideální šestici zaujal Švéd Börje Salming a místo centra kanadská legenda Wayne Gretzky.
Nyní šestapadesátiletý Treťjak pomohl vychytat Sovětskému svazu deset zlatých medailí na na mistrovství světa a třikrát triumfoval na olympijských hrách. Své umění ukázal také ve všech osmi zápasech Série století v roce 1972 proti Kanadě. Pomohl k výhře nad Kanaďany 8:1 ve finále Kanadského poháru v roce 1981 a jako první hráč ze Sovětského svazu byl v roce 1989 uveden do hokejové Síně slávy v Torontu.
All Star tým století IIHF: |
Vladislav Treťjak - Vjačeslav Fetisov (oba Rusko), Börje Salming (Švédsko) - Valerij Charlamov (Rusko), Wayne Gretzky (Kanada), Sergej Makarov (Rusko). |
Sedmapadesátiletý Salming byl evropským průkopníkem v NHL, kde za Toronto a Detroit odehrál v letech 1973 až 1990 sedmnáct sezon. Jako první Švéd se dostal do Síně slávy v Torontu.
Charlamov, který jako jediný z oceněné šestice už nežije, vytvořil legendární formaci 70. let s Borisem Michajlovem a Vladimirem Petrovem. Na jedenácti mistrovství světa získal stejný počet medailí, z toho osm zlatých. Vybojoval i dvě zlata a jedno stříbro na olympijských hrách. V historické tabulce kanadského bodování MS je se 159 body ze 105 utkání druhý. V roce 1981 zahynul v třiatřiceti letech při autonehodě a v roce 2005 byl in memoriam uveden do hokejové Síně slávy.
Devětačtyřicetiletý Makarov zářil ve slavné sovětské formaci KLM s Igorem Larionovem a Vladimirem Krutovem, z jedenácti mistrovství světa si přivezl osm zlatých medailí, získal také dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili na olympijských hrách. Za reprezentaci nastoupil v 315 zápasech a na MS ve 101 utkáních nasbíral 118 bodů. Třikrát ovládl na světových šampionátech kanadské bodování.
Gretzky, jediný Kanaďan
Sedmačtyřicetiletý Gretzky, považovaný za nejlepšího hokejistu historie, zářil vedle NHL i na mezinárodní scéně. V roce 1978 při svém debutu na juniorském mistrovství světa jako nemladší hráč nasbíral v šesti zápasech 17 bodů. Za tři roky byl nejproduktivnějším hráčem na Kanadském poháru. Bodování vyhrál i při své jediné účasti na mistrovství světa ve Finsku v roce 1982. Stejně si vedl i při triumfech Kanady na Kanadských pohárech v letech 1984, 1987 a 1991. Gretzky je držitelem 61 rekordů v NHL, kde získal 31 individuálních trofejí a čtyřikrát vyhrál Stanley Cup.
Nejlepší šestici století vybíralo 56 hokejových expertů ze šestnácti zemí. Nejvíce hlasů získal Fetisov (54), následovali Gretzky (38), Treťjak (30), Charlamov (21) Makarov (18) a Salming (17). "Miluji hokej, dal jsem do každého střídání všechno. Měl jsem podporu spoluhráčů a rodiny. Získal jsem za celý život před sedmdesát titulů a je těžké některé vybrat. Ale samozřejmě byl výjimečný první titul mistra světa v Praze v roce 1978, první olympijské zlato v Sarajevu v roce 1984 a můj první Stanley Cup s Detroitem," řekl na vyhlášení Fetisov.
Osobně se slavnosti v Québeku, na kterou se dostavil i kanadský premiér Stephen Harper, zúčastnili také Treťjak a Salming. Zesnulého Charlamova zastoupil jeho syn Alexandr, Gretzkého generální manažer Edmontonu Kevin Lowe a Makarova Larionov, jenž byl ve čtvrtek uveden do Síně slávy IIHF.
Během večera bylo také odtajněno deset největších příběhů historie mezinárodního hokeje, z celkové stovky. Ta byla postupně zveřejňována na stránkách www.iihf.com. Za událost století byl vybrán "Zázrak na ledě" z olympijských her v 1980 v Lake Placid, kde američtí amatéři šokovali svět triumfem po výhře nad suverénním Sovětským svazem 4:3.
V první desítce nechybí ani dva příběhy související s československým a českým hokejem. Na pátém místě je konec série devíti výher Sovětského svazu na světových šampionátech, o který se postarali českoslovenští hokejisté na domácím turnaji v Praze v roce 1972. Na desátou pozici se dostal triumf českých hokejistů na olympijských hrách v Naganu v roce 1998, kde poprvé startovaly nejsilnější výběry s hráči z NHL.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.