Česká omladina dává na skalách i stěnách na frak starší generaci a prosazuje se i mezi světovou špičkou. Mezi největší letošní úspěchy patří titul vicemistra světa v boulderingu Martina Stráníka a juniorský titul světového šampiona, který získal Adam Ondra.
Jisté pohyby tmavovlasého kluka sleduje po očku skoro celé osazenstvo lezecké stěny zvané Friťák. Objekt zájmu se s gymnastickou lehkostí vyšvihne na chyt metr nad sebou, zabalancuje a vrací se na zem. Martinu Stráníkovi tentokrát nejde o co nejefektnější vylezení vyznačené cesty. Snaží se s fotografkou najít dobrou polohu pro pózování. Za jiných okolností by byl u stropu několikametrové brněnské stěny do minuty. S jakou rychlostí a obratností dokáže tančit mezi chyty, ukázal na letošním mistrovství světa v boulderingu ve španělském městě Avilés, odkud si odvezl stříbro.
Rodinná záležitost
Bouldering čili balvanování Horolezecká disciplína, která původně zahrnovala hlavně lezení po balvanech (anglicky boulder), tedy nevysokých skalkách, dnes zahrnuje také šplhání po umělých stěnách a vůbec lezení bez lana. Závody se pořádají ještě ve sportovním lezení na laně, a to v kategoriích rychlost a obtížnost. Každý rok roste počet Čechů, kteří se na lezeckých soutěžích objevují, a souběžně i amatérských lezců. Český horolezecký svaz v současnosti eviduje přes patnáct tisíc členů, počet neregistrovaných lezců je ještě vyšší. |
„Je neuvěřitelný, co udrží za chyty," říká obdivně Anna Čermáková, která skončila druhá v letošním Českém poháru v boulderingu.
Anna Čermáková je typickou představitelkou české lezecké omladiny - tu kromě skvělých letošních výsledků spojuje fakt, že většinou pochází z horolezeckých rodin. Annini rodiče (na lezeckých závodech boduje také jejich druhá dcera Tereza) provozují brněnskou stěnu Rajče společně s Pavlem a Simonou Rajfovými.
Jejich dcera Silva zase letos získala bronz v boulderovém závodě Světového poháru na Réunionu a ve stejné kategorii získala stříbro ve francouzském L'Argentie`re la Bessée. Tátu lezce má Martin Stráník i jeho taktéž lezoucí bratr Štěpán.
Brno je zlatá loď
Z lezecké rodiny pochází rovněž Lucie Hrozová, čerstvá mistryně republiky v boulderingu (viz TÝDEN č. 47/07), která se v současnosti drží na sedmé příčce světového juniorského poháru (Rajfová je čtvrtá). Od ostatních úspěšných mladých lezců se spolu s Nelly Kudrovou (vítězkou Českého poháru v boulderingu) liší tím, že nežije v Brně, ale v Praze.
Jihomoravská metropole se totiž zřejmě stává hlavním městem českých horolezců. „V Brně je živější lezecká komunita, víc to tam tepe," srovnává Jindřich Pražák z Českého horolezeckého svazu. Podobně to vidí i sami lezci. „Stěny tu nejlepší v republice nejsou, ale lidi jo," soudí Štěpán Stráník.
Co přesně stojí za výraznými letošními úspěchy českých lezců, však nevědí ani v Brně. „Třeba je to tím, že v Česku nejsou pořádný skály, tak to pak umíme fakt dobře na stěně," směje se Martin Stráník. Podle Josefa Rakoncaje, legendy českého horolezení, je možné, že svoje udělaly otevřené hranice. Mladí lezci díky nim mohou již od svých začátků jezdit do Itálie nebo Slovinska. Tam ostatně jezdili již členové prvního horolezeckého spolku, který byl na našem území založen před sto deseti lety. Tehdy ovšem v rámci Rakousko-Uherska.