"Mladý generál". Čínský zázrak z bazénu hrotí vztahy s USA

Sport
31. 7. 2012 13:29
Čínská plavkyně Jie Š'-wen budí v Londýně rozruch.
Čínská plavkyně Jie Š'-wen budí v Londýně rozruch.

V šestnácti letech byla rychlejší než plavecký superman Ryan Lochte. Na hrách v Londýně v polohovém závodě na 400 metrů překonala čínská plavkyně Jie Š'-wen olympijský rekord a po jejím cílovém dohmatu zaplavila vodní svět vlna spekulací: Není tohle zázračné dítě jenom dalším produktem čínského "dopingového systému"?

Soupeřky nechala daleko za sebou, svůj výkon z minulého roku zlepšila o sedm vteřin, na dlouhé polohovce vytvořila nový olympijský rekord. A navíc - při posledních 50 metrech závodu plavala Jie Š'-wen rychleji než americký šampion Ryan Lochte. Kombinace těchto faktů vyvolala údiv, ale také řadu pochybností.

Americký kouč a šéf mezinárodní asociace plaveckých trenérů John Leonard neváhal rozjet diplomatickou přestřelku a Čínu obvinil z toho, že své sportovce žene k neuvěřitelným výkonům pomocí dopingu.

"Pokaždé, když se v historii našeho sportu objevila nějaká taková 'superžena', byla později usvědčena z toho, že dopovala," prohlásil Leonard, který následně vyzval k rozsáhlému vyšetřování čínských sportovců. Domnívá se totiž, že za jejich výkony stojí cílená a řízená genetická manipulace.

"Tohle je situace, která vyžaduje vysvětlení, to je bezprecedentní," cituje Leonarda list Daily Mail. "Genetická manipulace na zvířatech jim dokázala přidat sílu a zlepšit využívání kyslíku. Kdo ví, co to potom dokáže u lidí," pokračuje plavecký boss.

Jie Š'-wen: Zázračné dítě, nebo dílo dopingu?Práce, jenom tvrdá práce

Čína se ale tvrdým americkým atakům, které podle Daily Mailu přerůstají v událost diplomatických rozměrů, samozřejmě brání. Země, která před čtyřmi lety hostila olympiádu v Pekingu, popírá, že čas šestnáctileté plavkyně 28,93 na posledních 50 metrech polohovky (sedmadvacetiletý Lochte zaplaval stejný úsek za 29,1) je dílem nekalých praktik.

"S dopingem tady v žádném případě není jakýkoliv problém. Čína měla v těchto záležitostech vždy velmi přísná pravidla. Mé výkony jsou podložené tvrdou prací a tréninkem a nikdy jsem neužívala žádné zakázané látky. Lidé z Číny mají čisté ruce," prohlásila na svou obranu pro China News Service sama Jie Š'-wen.

Stoprocentní soustředění se na vlastní výkony a neúprosnou dřinu považuje za základ čínských sportovců také další plavkyně Lu Ling, stříbrná nedělní medailistka z trati na 100 metrů motýlek. "V Číně jsme vedeni k tomu, abychom studovali. Studovali a potom trénovali. Trénovali a pak až odpočívali. Naše myšlení je v tomhle trochu jiné. Třeba v Austrálii jsem byla parťáky z týmu pozvána na barbecue - to je v Číně naprosto nemyslitelné," přiznala Lu Ling.

Třeba je čínský zázrak Jie Š'-wen opravdu tak senzační, že dokáže v šestnácti letech bořit rekordy a díky tvrdé dřině zastínit fantoma Lochteho. Možná. Anebo se plavkyně, které média v její zemi přezdívají Mladý generál, stane časem jenom další loutkou v už teď hodně početném divadle čínských sportovních machinací a podvodů.

Autor: Lukáš SeidlFoto: ČTK/AP

Další čtení

Reprezentanti Lukáš Krpálek (vpravo) a Adam Kopecký na tiskové konferenci Českého svazu juda před mistrovstvím světa v Budapešti, 12. června 2025, Praha.

Na MS bude devět českých judistů včetně Krpálka a Zachové

Sport
12. 6. 2025
Jaromír Jágr se svým dresem číslo 68 v NHL

Jágr dostal dokonce i filmovou cenu Emmy. Za pořad o vyřazení dresu 68

Sport
12. 6. 2025
Světový pohár ve sportovním lezení (bouldering), kvalifikace - muži, 6. června 2025, Praha. Adam Ondra z ČR.

Ondra při loučení s boulderingem postoupil na SP v Praze do semifinále

Sport
6. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ