Reklamní válka o české medailisty. Ve hře jsou miliony

Sport
13. 8. 2012 14:58
Barbora Špotáková s medailí.
Barbora Špotáková s medailí.

Čeští sportovci, kteří uspěli na letní olympiádě v Londýně, výrazně zvýšili svůj marketingový potenciál a díky reklamním aktivitám si nyní mohou přijít i na několik milionů korun ročně. Myslí si to prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace Pavel Brabec. Čeští sportovci mají za sebou nejlepší olympijské hry za posledních 16 let.

"Známé jméno a dobrý výsledek (na letní olympiádě), což je případ například Báry Špotákové, je dobrým předpokladem k tomu, že se příběh sportovce bude dál rozvíjet a bude ještě více zajímavější pro sponzory," míní Brabec. Základem úspěchu však podle něj bude, aby si sportovec najal kvalitního manažera, který za něj s firmami vyjedná co nejvýhodnější podmínky. "Nejlepší z nich mohou počítat s ročním příjmem (z reklamních aktivit) v násobku milionů korun," míní Brabec.

Čeští sportovci v soutěžích pod pěti kruhy v Londýně vybojovali celkem deset medailí, čtyři zlaté, tři stříbrné a tři bronzové. Jasně překonali Peking, Atény, Sydney i ty nejoptimističtější předpovědi. Lépe dopadla v samostatné historii České republiky pouze olympiáda v Atlantě v roce 1996, kde měli Češi o jeden bronz víc.

Miroslava Knapková.Zlatou pečeť olympiádě v Londýně dali oštěpařka Barbora Špotáková se skifařkou Miroslavou Knapkovou, moderním pětibojařem Davidem Svobodou a bikerem Jaroslavem Kulhavým. Stříbro vyjeli skifař Ondřej Synek, kajakář Vavřinec Hradilek a ve Wimbledonu uspěly tenistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká. Bronz mají překážkářka Zuzana Hejnová, kajakáři Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba a střelkyně Adéla Sýkorová.

Šanci na úspěch v reklamní branži mají podle Brabce všichni čeští medailisté. Důležité však bude, aby médiím a veřejnosti nabídli zajímavý příběh a uměli s ním dlouhodobě pracovat. "O sportovci se zkrátka musí hodně mluvit a psát," podotkl. Olympijská medaile ovšem není nutným předpokladem k získání příjmů z reklamy. "Nechci napovídat, ale klasickým příkladem je Štěpánka Hilgertová. Má dlouhodobě dobrou formu a je to příjemná dáma. Někdo může na olympiádě skončit čtvrtý, ale v srdcích lidí zůstává na prvním místě," míní Brabec.

Jaroslav Kulhavý.Například Aleš Valenta, který na olympiádě v Salt Lake City vyhrál zlato v akrobatickém lyžování, vzápětí podepsal několik velkých smluv. Do portfolia jeho sponzorů se zařadila automobilka, distributor žvýkaček, mobilní operátor a velký výrobce sportovního zboží.

Zkušenosti s reklamou má také olympijská vítězka z Turína Kateřina Neumannová, která v minulosti spolupracovala s telekomunikačními společnostmi a podepsala smlouvu na propagaci margarínu. Účinkovala také v reklamě na zubní pastu. Hilgertovou mohli lidé už dříve vidět v reklamě na čokoládovou pomazánku a stala se i tváří jedné pojišťovny. Sportovci díky příjmům z reklamy financují svoji přípravu a vytvářejí si finanční rezervy na dobu, kdy ukončí sportovní kariéru.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ