Zraněný desetibojař
Zklamaný Šebrle na konec nemyslí, Dvořák ho brání
08.08.2012 16:00
Roman Šebrle čekal do poslední chvíle, doufal, věřil, chtěl se rozloučit se svou poslední olympiádou se ctí. Bojoval a chtěl právě v Londýně dokončit svůj padesátý desetiboj nad 8000 bodů. Jenže tělo bylo proti. Ještě před skokem do dálky byl Šebrle kvůli bolavé patě donucen své poslední olympijské snažení ukončit. Kariéru si však ještě o rok prodlouží.
Po ME v Helsinkách, kde si definitivně zajistil start v Londýně, odjel sedmatřicetiletý bývalý světový rekordman, olympijský vítěz a mistr světa na tři týdny do Itálie na soustředění. "Dřel jsem nejvíc za poslední čtyři roky, odpíral jsem si zábavu, dal jsem tomu úplně všechno. Takže teď mě to strašně mrzí," řekl po odstoupení.
Prošel náročnou kvalifikací, má za sebou letos dva desetiboje nad 8000 bodů - v Kladně a na v Helsinkách. "Když už jsem se sem dostal, tak jsem věděl, že budu bojovat a doufat až do poslední chvíle. Věřil jsem, že to vyjde. Bohužel," pokrčil rameny.
Noha ho začala bolet před deseti dny. Začal tušit, že by se nemusel do londýnského závodu dát do pořádku. Minulý týden proto začal zjišťovat možnosti, zda by nebylo možné přenechat jeho olympijské místo Adamu Sebastianu Helceletovi, který na OH nemohl, neboť měl mírnější limit B a horší výkon než Šebrle. Už ale bylo pozdě.
"Navíc Adam nebyl ve stavu, že by mohl jet na olympiádu," upozornil Tomáš Dvořák, reprezentační šéftrenér a Helceletův osobní kouč. Od Šebrleho dostal zprávu den po technické poradě, kdy už k výměně závodníka sáhnout nemohl. "Nedá se mu vyčítat vůbec nic," uvedl Dvořák. "Bylo jasné, že Adama sem prostě dostat nemůžeme, navíc se ta jeho noha mohla klidně dát do pořádku," řekl.
Šebrle ještě v úterý na tréninku věřil. Staral se o něj fyzioterapeut Pavel Kolář. Nohu cítil, ale ještě po úvodním stometrovém sprintu za nevýrazných 11,54 sekundy doufal. "Říkal jsem si, že to možná půjde," podotkl. Věřit přestal až před skokem dalekým. "Zkusil jsem si jednou rozběh, a nešlo to. Stovka v tretrách to rozdráždila," dodal.
Paralela s Dvořákem
Jeho londýnský příběh je podobný kariéře Tomáše Dvořáka, který kvůli bolavé achilovce ukončil desetiboj na olympijských hrách v Athénách také po závodě na 100 metrů. Tehdy byl Dvořák o setinu rychlejší než dnes Šebrle. "Řešil to, udělal pro to všechno. Vím, jak se cítil, já jsem tehdy také doufal a věřil," souhlasí Dvořák.
Šebrle potvrdil, že bude závodit i příští rok. I proto, že před letošní sezonou vyměnil trenéra Dalibora Kupku za sprinterskou specialistku Janu Jílkovou. "Ještě jednu sezonu zkusím, ale už je to opravdu naposledy," řekl desetibojař.
Motivací mu je i padesátý desetiboj nad 8000 bodů. Druhý v této statistice je Dvořák (35). "I když jsem na tyhle statistiky nikdy nebyl, tak bych to chtěl zakončit. Šedesát jich už asi nestihnu," usmíval se Šebrle.
Na Olympijském stadionu si měl alespoň chvíli možnost užít fantastickou atmosféru. Jen jednou v životě, na olympiádě v Sydney, také soutěž desetibojařů sledoval plný stadion. V Londýně bylo 70 tisíc lidí, a když hlasatel před startem stovky vyslovil Šebrleho jméno, diváci bouřili. "Bylo to fantastické. Moc mě potěšilo, že jsem měl takový ohlas, i proto jsem šel tu stovku úplně naplno, vůbec jsem tam nepřemýšlel, že to dneska nedokončím. O to větší zklamání to je," pravil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.