Popularita, uznání a obdiv k úspěchu na olympiádě patří. Medailové cinkání ale v drtivé většině případů doprovází i nějaký ten finanční bonus, který má sportovce ještě více motivovat k co největším výkonům. Některé země své londýnské hrdiny platí štědře, jiné jim naopak úspěch ještě pěkně vyúčtují na daních.
Když v sobotu česká střelkyně Adéla Sýkorová získala bronz, nemohla uvěřit tomu, že kromě vysněné olympijské medaile dostane ještě od Českého olympijského výboru finanční odměnu ve výši půl milionu korun. "Já se snad zblázním," kroutila pětadvacetiletá závodnice hlavou. Ano, také čeští sportovci patří k těm, kteří si mohou olympijským úspěchem slušně přivydělat.
Zlatá skifařka Miroslava Knapková dostane za svou triumfální jízdu dokonce milion a půl, stříbrné české tenistky, druhý kajakář Vavřinec Hradilek a stejně úspěšný další skifař Ondřej Synek polovinu.
Tuzemští bojovníci na londýnské půdě mají štěstí, Česko totiž své úspěšné reprezentanty odměňuje celkem štědře. Podobné benefity medailovým sportovcům vyplácí například Francie. Pořádné milionové hody se ale odehrávají někde jinde.
Zlatá cihla za triumf
V přepočtu přibližně 16,5 milionu korun nabízí za zlato svým závodníkům Singapur, 6,5 milionu Malajsie a 5 milionů Kazachstán. Velkou roli přitom hraje i štědrost tamních mecenášů.
Například majitel jednoho zlatého dolu v Malajsii je obrovský fanda badmintonu a pro národní reprezentanty v tomhle sportu připravil gigantickou motivaci - za nejcennější medaili jim daruje zlatou cihlu, jejíž hodnota se pohybuje kolem 13 milionů korun. Regionální vláda v ruském Čeljabinsku pak svým zlatým borcům nabízí dokonce 19 milionů korun.
Jenže, ne každá země je toho názoru, že fantastické olympijské úspěchy mají být i finančně ohodnoceny. Například Američané mají pro své zlaté sportovce připraven bonus v přepočtu kolem půl milionu korun, jenže ten jim ještě zdaní - a to vysokou pětatřicetiprocentní sazbou. A majitelé cenného kovu ho musejí při převozu do USA podle platných zákonů ještě ke všemu proclít.
Britská charita
"Tohle je ten šílený daňový systém USA. Sportovci jsou za své úspěchy ještě potrestáni," je vytočený floridský senátor Marco Rubio. A rozhodně není sám, koho tenhle fakt pořádně štve. Reprezentanti Spojených států na tom ale zdaleka nejsou nejhůř. Například pořadatelská Británie nevyplácí svým olympionikům za medaile vůbec nic.
"Podle našeho názoru nemají finanční odměny žádný vliv na motivaci sportovců k tomu, aby dosáhli na olympijské stupně vítězů," uvedl pro list Telegraph mluvčí Britské olympijské asociace a dodal: "Věříme, že obětavost a oddanost britských sportovců jsou motivovány především touhou reprezentovat naši zem a předvést co nejlépe své schopnosti na největší sportovní akci na světě, kterou jsou olympijské hry, a také jejich láskou ke sportu."
Britští medailisté tak mohou svým kolegům z jiných zemí jejich odměny jenom závidět. Na druhou stranu zase nemusejí řešit podobné problémy jako třeba kazašská vzpěračka Zulfija Činšanlová, která se bála po svém triumfu zveřejnit výši částky, kterou inkasuje. Měla strach, že bude okradena. A vůbec jí při tom nedošlo, že výše medailových bonusů jsou veřejné.