Lyžař Bank byl 36 setin od medaile. "Je to super i hrůza!"

Sport
19. 2. 2014 12:37
Ondřej Bank.
Ondřej Bank.

Ondřeji Bankovi podruhé na olympijských hrách v Soči unikla medaile. V obřím slalomu byl po prvním kole senzačně druhý, ve druhé jízdě riskoval, ale pozici neudržel a skončil pátý. Zlato získal americký favorit Ted Ligety před Francouzi Stevem Missillierem a Alexisem Pinturaultem. Od stupňů vítězů Banka dělilo 36 setin sekundy.

Páté místo je nejlepším českým výsledkem v obřím slalomu na olympijských hrách. Bank o místo překonal své olympijské maximum, šesté místo z kombinace v Turíně 2006.

"Jsou to zase zvláštní pocity. Převládají samozřejmě ty pozitivní, je to super, ale zároveň je to hrůza," prohlásil Bank v cíli. "Ale užíval jsem si to tisíckrát víc než minule a fakt to byl skvělý zážitek. Bohužel... Ale ne, je to dobrý," řekl s úsměvem a mávnutím ruky.

V Soči už měl na dosah medaili v superkombinaci. V té byl po výborném výkonu ve sjezdu průběžně rovněž druhý, ve slalomu ale nezvládl trať ideálně a klesl na konečné sedmé místo.

"Tam jsem tu medaili chtěl a věřil jsem si na ni, dnes to bylo navíc. A musím říct, že stát před Ligetym před druhým kolem v budce na olympiádě, to byl tedy super zážitek," prohlásil. "Toho jsem dneska nechtěl porazit, ale ty ostatní jo."

Do 1. kola obřího slalomu vyjel Bank s číslem 28 a od prvních mezičasů se držel skvěle. Neudělal výraznou chybu a v cíli měl ztrátu 93 setin na suverénního Ligetyho. Před průběžně třetím Davidem Simoncellim z Itálie měl Bank náskok 34 setin.

"Musím přiznat, že jsem z toho lehce překvapený. Ale jo, je to super," řekl Bank po 1. kole. Když uviděl, že je druhý, nevěřícně hleděl, chytil se rukama za hlavu a spokojeně se usmál. "Jsem druhý, za mnou je sice čtyři desítky díra, ale pak je tam těch lyžařů dost v pár setinách. Jo, když je to takováhle situace, musím myslet na medaili," prohlásil.

Druhé kolo rozjel s maximálním úsilím, šel do branek naplno a riskoval. Nevyvaroval se drobných chyb a patnáctý čas kola ho odsunul na konečné páté místa. Dvojnásobný mistr světa v obřím slalomu Ligety zajel ve druhém kole čtrnáctý čas, což mu stačilo, aby po triumfu v kombinaci v Turíně získal druhé olympijské zlato.

Bank byl dosud na olympiádě v obřím slalomu nejlépe šestnáctý v Turíně, před čtyřmi lety ve Vancouveru skončil sedmnáctý. Ve Světovém poháru se do desítky dostal jen jednou díky pátému místu v Alta Badii v roce 2010.

V Soči zažívá třiatřicetiletý český lyžař nejlepší olympijské hry v kariéře. Páté místo přidal k 20. příčce ve sjezdu, sedmý byl v superkombinaci a překvapil devátým místem v super-G.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ