Medaile nebude. Čeští oštěpaři se nejlepší trojce ani nepřiblížili

Sport
21. 8. 2016 06:31
Nejlepší z českých oštěpařů Vítězslav Veselý.
Nejlepší z českých oštěpařů Vítězslav Veselý.

Ani jeden ze tří českých oštěpařů ve finále na olympijských hrách v Riu de Janeiro na medaili nedosáhl. Vítězslav Veselý obsadil sedmé místo výkonem 82,51 metru. Jakub Vadlejch hodil o devět centimetrů méně a skončil osmý. Petru Frydrychovi nestačil hod do vzdálenosti 79,12 metru ani na postup do užšího finále a byl poslední dvanáctý.

Zlato vybojoval Němec Thomas Röhler, který potvrdil roli jedničky letošních světových tabulek. Výkonem 90,30 metru z předposlední série porazil o více než dva metry úřadujícího mistra světa Keňana Juliuse Yega. Třetí skončil obhájce prvenství z Londýna Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga, který hodil 85,38 metru.

Veselý se v úvodu her dozvěděl, že dodatečně získá olympijský bronz z Londýna místo Ukrajince Oleksandra Pjatnycji diskvalifikovaného za doping. Další medaili do své sbírky ale mistr světa z roku 2013, který bral letos stříbro na evropském šampionátu v Amsterodamu, nepřidal.

Ve finále překonal pouze jednou hranici 80 metrů. "Doufal jsem, že alespoň jeden hod uletí, ale bohužel to nevyšlo," řekl v televizním rozhovoru Veselý.

Vadlejch je letošní českou jedničkou poté, co si před odjezdem do Ria vylepšil osobní rekord na 87,20, na olympiádě však na výkon z mítinku v Kolíně nenavázal. Čtyři jeho pokusy sice doletěly za 80 metrů, ale k medailovým pozicím nemířil ani jeden.

Vítězný Röhler po čtvrté příčce na loňském mistrovství světa v Pekingu získal první medaili z velké akce v kariéře a hned zlatou. Čtyřiadvacetiletý rodák z Jeny, kde v roce 1996 hodil Jan Železný stále platný světový rekord 98,48 metru, se stal prvním německým olympijským vítězem v hodu oštěpem po 44 letech.

Farah ovládl 5 kilometrů

Vytrvalec Mohamed Farah zopakoval na hrách v Riu de Janeiro double z Londýna. Po běhu na 10.000 metrů zvítězil i na poloviční trati a jako první britský atlet v historii vybojoval čtvrté olympijské zlato.

Obhájit olympijské triumfy v těchto disciplínách se v minulosti povedlo jen finské legendě Lassemu Virénovi, který vládl vytrvalcům na hrách v Mnichově v roce 1972 a o čtyři roky později v Montrealu.

Třiatřicetiletý Farah, který je i pětinásobným mistrem světa, v cílové rovince odolal finiši keňského rodáka v americkém dresu Paula Chelima a vyhrál v čase 13:03,30. Třetí skončil Etiopan Hagos Gebrhiwet.

Další zlata do Ameriky a JAR

Olympijským vítězem v běhu na 1500 metrů se stal Američan Matt Centrowitz. Vítěz březnového halového mistrovství světa v Portlandu, kde v souboji o zlato porazil Jakuba Holušu, v Riu rovněž uspěl díky drtivému finiši. V takticky vedeném závodu vyhrál výkonem 3:50,00 minuty, což je nejpomalejší čas olympijského vítěze patnáctistovky od her v roce 1932.

Caster Semenyaová potvrdila v běhu na 800 metrů roli jasné adeptky na zlato. Mistryně světa z roku 2009 vylepšila stříbrnou příčku z minulé olympiády a časem 1:55,28 překonala vlastní jihoafrický rekord i své letošní světové maximum. Od světového rekordu Jarmily Kratochvílové z roku 1983 dělí pětadvacetiletou půlkařku rovné dvě sekundy.

 

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

OH 2028 v Los Angeles chystají zahájení a závěr na dvou stadionech

Sport
8. 5. 2025
Odlet české hokejové reprezentace na mistrovství světa do Dánska, 6. května 2025, Praha. Na snímku je David Pastrňák.

Pastrňák: Cítím se o hodně líp než loni, zase musíme tahat za jeden provaz

Sport
6. 5. 2025
ilustrační foto

Dva motorkáři zemřeli při hromadné nehodě na britském šampionátu

Sport
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ