Hamilton ovládl závod v USA a udržuje šance na titul

23. 10. 2016 23:04
Hamilton ovládl velkou cenu USA
Hamilton ovládl velkou cenu USA

Velkou cenu USA vozů formule 1 vyhrál Brit Lewis Hamilton před vedoucím mužem šampionátu a týmovým kolegou z Mercedesu Nicem Rosbergem a udržel tak šanci na titul mistra světa. Hamilton snížil tři závody před koncem seriálu náskok německého jezdce na 26 bodů. Třetí dojel v Austinu Daniel Ricciardo z týmu Red Bull a pořadí v cíli tak bylo nakonec stejné jako na startu.

Hamilton si připsal padesátý triumf v kariéře a čtvrté vítězství v Grand Prix USA, která se dosud konala pouze pětkrát. Vyhrál na trati, kde si loni triumfem zajistil třetí celkové prvenství v šampionátu.

Rosberg k zisku premiérového titulu nepotřebuje už ani jednou vyhrát. Při třech Hamiltonových vítězstvích mu stačí tři druhá místa.

Po startu se před Rosberga na druhé místo prosmýkl Ricciardo a několik kol se na trati v čele nic neměnilo. V osmém kole začal Hamilton ostatním ujíždět, proto Brazilec z druhého místa zajel do boxů pro nové obutí. Rosberg byl u mechaniků o dvě kola později, Brit ho následoval vzápětí, oba ale nasadili jinak tvrdé obutí.

Rychle po prvních výměnách pneumatik jezdil Nizozemec Max Verstappen, jehož Red Bull dojel třetího Rosberga, ale ze čtvrtého místa se posunout nedokázal. Vestappen se vydal ve 27. okruhu do boxů, aniž by ho vedení týmu zavolalo, a překvapil tím mechaniky. Musel tak zhruba deset sekund čekat, než se tým připravil na výměnu a ztratil čas v boji o pódium. K jeho smůle mu o chvíli později selhal motor a musel své auto odstavit u kraje.

Virtuálního bezpečnostního vozu využili oba piloti Mercedesu k návštěvě garáže a další výměně kol. Z toho profitoval Rosberg a dostal se na druhé místo za svého týmového kolegu, ale dvacet kol před koncem na něj měl manko více než 10 sekund. I když byl o něco rychlejší v časech na jedno kolo než Brit, neměl šanci ztrátu do cíle stáhnout.

Závod v 41. okruhu skončil pro Kimiho Räikönena, jemuž mechanici stáje Ferrari špatně upevnili pravé zadní kolo a Fin tak musel ještě v boxech auto naštvaně odstavit.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Milion Čechů bez praktického lékaře: Proč je to problém a jak to řešit?

Domácí
28. 3. 2025
Vladimir Putin

Putin má zase podmínky. Ukrajinu ať řídí OSN a vyměnit vládu a Zelenského

Zahraničí
28. 3. 2025

Ukrajina po nočních ruských útocích dronů: škody v sedmi regionech

Zahraničí
28. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ