Medailová revoluce v F1? Nepravděpodobné, míní v Británii
28.11.2008 09:00 Původní zpráva
Schyluje se k revoluci ve formuli 1? Bude mistrem světa ten závodník, který v sezoně vyhraje nejvíc Velkých cen? Budou se po každém závodu udělovat místo bodů medaile? Novinky navrhované bossem F1 Bernie Ecclestonem nemají šanci na zavedení, alespoň to tvrdí britská média.
Návrh britského multimilionáře je tak revoluční, že ve světě nejprestižnějšího motoristického sportu vzbudil ohromnou vlnu emocí. Vždyť kdyby novinka platila už v uplynulé sezoně, mistrem světa by nebyl Lewis Hamilton, ale jeho úhlavní sok v boji o titul Felipe Massa z Ferrari; přitom ve skutečnosti to dopadlo přesně obráceně, byť o jediný bod.
ČTĚTE TAKÉ: Převrat v F1: hrozí, že sezona bude končit nudou
Ecclestona žene do „revoluce" snaha vyprovokovat jezdce k vyšší aktivitě a k častějšímu předjíždění.
„Letos jsme mnohokrát viděli, že Hamilton právě z opatrnosti nepředjel Massu," řekl Ecclestone. "Není možné, aby mohl být mistrem světa někdo, kdo třeba nevyhrál jediný závod," připomněl hypotetickou možnost.
Jenže zatímco ve středu Ecclestone prohlásil, že týmy nový systém podporují a že ho míní zavést už pro následující sezonu, z reakcí zveřejněných během čtvrtka vyplývá, že to tak jednoduché mít nebude. Ba co víc, moc šancí tenhle 78letý Brit nemá.
Například bývalý majitel týmu F1 Eddie Jordan smetl myšlenku jako "nesmysl" a také britská média se k tomu staví skepticky.
Podle londýnského listu The Times je "velmi pravděpodobné, že Mezinárodní automobilová federace plán odmítne", a i kdyby náhodou dostal Ecclestonův návrh zelenou, určitě to nebude dřív než v roce 2010.
Nejmenovaný zdroj blízký jednomu z týmu F1 řekl listu Guardian, že koncepce "určitě nemá podporu všech týmů."
Daily Telegraph napsal, že Ecclestonův návrh "možná ani nebude na programu jednání".
Novinka má však jedno zásadní úskalí: pokud se ve formuli objeví podobně dominantní jezdec, jakým byl Němec Michael Schumacher, reálně hrozí, že od poloviny sezony nebude oč závodit. Vždyť například v sezoně 2002 vyhrál fenomenální pilot devět z deseti úvodních závodů sezony (dohromady se jich jelo 18), velmi podobné to bylo i o dva roky před tím. Pokud by už tehdy existovala Ecclestoneova novinka, o novém šampionovi by bylo rozhodnuto prakticky v polovině sezony.
Agentura AP přepočítala zpětně všech dosavadních 58 ročníků formule jedna, v nichž by podle medailového systému bylo 12 jiných mistrů světa. Šampionem by se například v roce 1982 nestal Fin Keke Rosberg, jenž v sezoně vyhrál pouze jednu Velkou cenu.
Schůze Světové rady motoristického sportu, která by měla o návrhu jednat, se koná 4. prosince v Paříži.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.