<span>Hledá se motokrál.</span> Kdo z nejlepších je nejlepší?

Sport
30. 11. 2008 12:00
Kdo vyhraje: šampion v rallye Loeb (vlevo), nebo mistr F1 Schumacher?
Kdo vyhraje: šampion v rallye Loeb (vlevo), nebo mistr F1 Schumacher?

Kdo vyhraje: šampion v rallye Loeb (vlevo), nebo mistr F1 Schumacher?Motoristické sporty mají svá mistrovství a vítěze. Ale kdo je ze všech těch jezdců formule či rallye opravdu nejlepší? Na tuto otázku může odpovědět unikátní závod, který se právě chystá v Británii. Jediný na světě, kde si navzájem změří síly šampioni různých disciplín motosportu.

Je lepším řidičem sedminásobný mistr světa formule 1 Michael Schumacher, nebo Sébastien Loeb, který se stal zatím pětkrát mistrem světa v rallye? Stejně jako "Schumi" je "Seb" už nyní nejúspěšnějším jezdcem v historii své disciplíny. Anebo se největší řidičské talenty skrývají v okruhových šampionátech? Nebo mezi motorkáři?

Tyto otázky, které bývají tématem hospodských pří, chce zodpovědět Race Of Champions (závod šampionů), zkráceně nazývaný ROC.

Ve jménu spravedlnosti

Akci před dvaceti lety poprvé zorganizovali nejúspěšnější rallyeová závodnice všech dob Michéle Moutonová a prezident produkční agentury IMP (International Media Productions) Fredrik Johnsson. První ROC, konaný v roce 1988, měl však mnohem jednodušší podobu než dnes.

Race of Champions 

Letošní ročník se stejně jako ten loňský pojede na stadionu Wembley v Londýně, tentokrát v neděli 14. prosince.

 

Plán tratě. 

 

Na trávník fotbalového hřiště budou po dobu závodu položeny hliníkové desky, které chrání před 2200 tunami podkladu a dalšími 1800 tunami asfaltu. Na fotbalovém hřišti se postaví kilometr dlouhý asfaltový okruh jen pro tuto akci. A to ještě s mostem vážícím přibližně dalších 100 tun.

 

Dráha uvnitř legendárního Wembley.Postavení okruhu trvá padesátičlennému týmu pět dní, další tři zabere jeho rozebrání po skončení akce. Přes obrovské náklady na vybudování a zbourání dráhy jsou vstupenky na letošní ročník levnější než loni, stojí 18 liber. Před rokem se prodávaly za pětadvacet.

 

Kdo se nedostane na stadion, musí se spokojit s televizním přenosem. ROC budou přenášet naživo různé světové televize od Eurosportu až po al-Džazíru, ale bohužel žádná česká.


Účast na akci zatím potvrdilo dvanáct jezdců z šestnácti pozvaných. Piloti formule 1 Michael Schumacher, David Coulthard, Jenson Button, Mark Webber a Sebastian Vettel; mistr světa v rallye Sébastien Loeb, trojnásobný šampion závodů silničních vozů WTCC Andy Priaulx, úspěšný jezdec německé série cestovních vozů DTM Mattias Ekström, osminásobný vítěz vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans Tom Kristensen, závodník americké série NASCAR Carl Edwards, mistr světa v kategorii Superbike Troy Bayliss a šampion extrémních X-games Travis Pastrana, jezdec různých disciplín motokrosu a rallye. Vítěz dostane skvěle znějící titul The Champion Of Champions - šampion šampionů. Jediný na světě.

Původně šlo o vyřazovací závod, v němž se utkali tehdejší nejlepší rallyeoví jezdci na paralelní trati ve stejných autech. To byl hlavní rozdíl oproti normálním soutěžím, kterých se běžně zúčastňovali. V nich výkony řidičů ovlivňuje také technika, se kterou jezdí. Jinými slovy finanční možnosti závodníků či jejich týmů. Průměrný jezdec s vynikajícím autem může být rychlejší než talent na starém nebo poruchovém stroji.

Již tehdy šlo tvůrcům závodu šampionů o to, dát rovné šance všem. Závod vznikl i jako oslava desátého výročí mistrovství světa jezdců (dříve se jezdil jen šampionát značek) a také na památku vynikajícího jezdce Henriho Toivonena, který tragicky havaroval v Rallye Korsika. Toivonen jezdil stejně jako zakladatelka závodu šampionů Michéle Moutonová v nejdivočejší rallyeové éře všech dob: nyní už dávno zrušené skupině B plné extrémně výkonných aut, která se postupem času stávala rychlejší než reakce jejich pilotů.

Nový život soutěže

Postupem času se Race Of Champions otevřel také jezdcům z jiných motoristických disciplín. Začali se ho zúčastňovat okruhoví jezdci, piloti formule, závodníci americké série NASCAR i motorkáři. Aby zůstal spravedlivý, přibyly různé druhy aut, se kterými se jezdí. Vozy s náhonem na přední, zadní i všechna kola, s různými výkony a kategoriemi. Jejich skladba se každý rok mění. Dnešní vítězové musejí být univerzálními závodníky, schopnými ovládnout zcela odlišná auta. Jen tak se poznají skuteční mistři.

Díky tomu v ROC občas někdo pěkně překvapí. Například v roce 2004 vyhrál závod šampionů tehdy jen málo známý finský jezdec Heikki Kovalainen, který porazil světové závodnické špičky včetně Michaela Schumachera. Předloni, kdy se závod jel v Paříži, zvítězil jezdec německých okruhových závodů DTM Mattias Ekström nad favorizovaným Sébastianem Loebem a rok poté na ROC ve Wembley porazil Michaela Schumachera.

Auta jsou každý rok jiná. Letos se bude soutěžit s rallyeovým speciálem, čtyřkolMotoristické kou Ford Focus WRC, lehkým sportovním roadsterem s pohonem zadních kol KTM X-Bow, okruhovým vozem Solution F připomínajícím závodní Opel Astra, malým Fiatem 500 Abarth s dvousetkoňovou třináctistovkou a také speciálem vzniklým pro závod ROC, jakousi buginou s výkonem 170 koní a pohonem zadních kol.

Piloti s KTM X-Bow, s nímž budou také závodit.Muž proti muži

Okruh je paralelní, to znamená, že soupeři začínají na startu vedle sebe, každý na své dráze. Ve skutečnosti jde ale o jednu dráhu, jakoby zamotanou do sebe podobně, jako to bývá u dětských autodráh (viz obrázek). Během dvoukolového závodu si soupeři místa vymění. Trať je tak spravedlivá a diváci ze všech částí hlediště stadionu mají přehled, jak si soupeři vedou. Závod je vyřazovací. Nejdříve se utkají jezdci ve svých disciplínách. Vítězové jednotlivých disciplín pak budou závodit o titul "mistr motorsportu" a vítězi dvou divizí se nakonec utkají ve velkém finále.

Foto: archiv

Autor: Jan Stacha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ