Motocyklista Pešek vystartuje z nejlepší pozice

Sport
1. 9. 2007 14:59
Lukáš Pešek vyhrál kvalifikaci na Vekou cenu San Marina. Jak dopadne v nedělním závodě?
Lukáš Pešek vyhrál kvalifikaci na Vekou cenu San Marina. Jak dopadne v nedělním závodě?

Lukáš Pešek vyhrál kvalifikaci na Vekou cenu San Marina. Jak dopadne v nedělním závodě?Motocyklový závodník Lukáš Pešek vyrazí poprvé v této sezoně do závodu mistrovství světa z prvního místa. Jednadvacetiletý Čech vyhrál v kategorii do 125 ccm kvalifikaci na Velkou cenu San Marina v Misanu, kde se o body do šampionátu bojuje poprvé od roku 1993.

Peškovi k první pole position od loňské Grand Prix Německa stačilo vyhrát sobotní kvalifikaci, neboť páteční část byla pro všechny tři kubatury kvůli hustému dešti zrušena.

Výsledky kvalifikace - do 125 ccm: 1. Pešek (ČR/Derbi) 1:43,370, 2. Faubel (Šp./Aprilia) 1:43,373, 3. Pasini (It./Aprilia) 1:43,381, 4. Talmacsi (Maď./Aprilia) 1:43,541, 5. Corsi (It./Aprilia) 1:43,611, 6. Kojama (Jap./KTM) 1:43,695. 

 

Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 1:38,395, 2. Dovizioso (It./Honda) 1:38,558, 3. Barberá (Šp./Aprilia) 1:38,733, 4. H. Aojama (Jap./KTM) 1:38,826, 5. Kallio (Fin./KTM) 1:39,007, 6. Bautista (Šp./Aprilia) 1:39,023, ...20. Abraham (ČR/Aprilia) 1:41,545.

MotoGP: 1. Stoner (Austr./Ducati) 1:33,918, 2. Rossi (It./Yamaha) 1:34,094, 3. Hayden (USA/Honda) 1:34,469, 4. De Puniet (Fr./Kawasaki) 1:34,506, 5. Hopkins (USA/Suzuki) 1:34,536, 6. Pedrosa (Šp./Honda) 1:34,580.

Pešek zajel nejrychlejší kolo kvalifikace v jejím naprostém závěru a posunul se z provizorní třetí příčky.

"Je to super, jsem hodně spokojený. Nečekal jsem to, ale tak to chodí, že když to člověk nejmíň čeká, tak se mu zadaří," řekl Pešek, který předpokládal, že kvalifikaci ovládnou italští jezdci. "Vyrostli tady, bydlí poblíž. Čekal jsem, že to budou mít hodně najetý," vysvětlil jedenadvacetiletý jezdec.

Český závodník se z pole position radoval potřetí v kariéře, v předešlých dvou případech z ní vytěžil třetí místo v závodě. "Bednu bych bral všema deseti. Třetí místo by bylo super," uvedl k závodu nejslabší kubatury, který začne v neděli v 11.00.

Suverénní Stoner, statečný Melandri

Kvalifikaci královské třídy MotoGP ovládl lídr šampionátu Casey Stoner z Austrálie, jenž vybojoval pole position počtvrté za sebou.

V dopoledním tréninku měl hrůzně vypadající pád Marco Melandri, kterého jeho honda katapultovala ze sedla. Italský závodník se však dokázal vrátit na kvalifikaci a obsadil alespoň dvanácté místo.

Svou dominanci ve čtvrtlitrech potvrdil vedoucí muž šampionátu a úřadující mistr světa Jorge Lorenzo na aprilii, jenž vyhrál kvalifikaci poosmé v sezoně. Český zástupce Karel Abraham skončil dvacátý a odstartuje z konce páté řady.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Cena Emila Zátopka. Letos ji dostanou koulařka Fibingerová a diskař Bugár

Sport
15. 12. 2025

McLaren zazářil v Abú Dhabí: VELO proměnilo finále sezóny v senzaci

Sport
Aktualizováno: 8. 12. 2025 16:17

Norris je poprvé mistrem světa formule 1, v Abú Zabí mu stačilo třetí místo

Sport
7. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV