Motorismus
Motorky v Brně před bankrotem. Je to byznys, říká Kalousek
13.12.2011 08:00 Původní zpráva
Velká cena Brna dělá Česku v zahraničí obrovskou reklamu, letos v srpnu na ni přijelo 238 tisíc diváků z různých zemí. Přesto nemá jedna z největších tuzemských sportovních akcí v boji o přežití stále vyhráno. Ministr financí Miroslav Kalousek její podporu zásadně odmítá, jisté zatím nejsou ani další dotace. "Pokud některé z přislíbených peněz nedostaneme, v roce 2012 se Grand Prix v Brně pojede naposled," říká v rozhovoru pro TÝDEN.CZ šéfka okruhu Ivana Ulmanová.
V polovině srpna přitom vypadaly existenční vyhlídky tradiční motoristické akce slibně. Ministr školství Josef Dobeš spolu s brněnským primátorem Romanem Onderkou a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem přislíbili příspěvek, který se měl v součtu pohybovat okolo 40 milionů korun. Definitivně vyloučena nebyla ani podpora ze státní kasy.
Jenže, nyní může společnost Automotodrom Brno, která Masarykův okruh provozuje, fakticky počítat pouze s desetimilionovým příspěvkem od města, které ho již schválilo při jednání o rozpočtu. Dotace bude navíc ještě pokrácena o daně.
"Uvidíme, jak dopadne situace na ministerstvu školství. Pan Dobeš nám pomoc přislíbil, ale rozhodne se až po sestavení rozpočtu," říká ředitelka okruhu Ivana Ulmanová. Ze školství by mělo na podporu Grand Prix jít přibližně 20 milionů, deseti miliony by mohl pomoct Jihomoravský kraj. Jenže ani ten zatím dotaci neschválil.
Společnost Automotodrom Brno potřebuje finance na zaplacení zalistovacího poplatku, který činí 75 milionů korun a platí se společnosti Dorna, promotérovi šampionátu, za zařazení do závodního kalendáře.
Kalousek odmítá podporu byznysu
"Do konce září jsme museli Dorně sdělit, zda Grand Prix uspořádáme, nebo ne. Pro rok 2012 jsme účast potvrdili. Případný nedostatek financí vykompenzujeme z jiných zdrojů naší společnosti," říká Ulmanová a dodává: "Pokud ale některé z letos přislíbených peněz nedostaneme, v roce 2012 se Grand Prix v Brně pojede naposled. Pro nás to bude znamenat obrovskou ztrátu, rozprodání majetku a konec pořadatelství Grand Prix," říká šéfka okruhu.
S velkými nadějemi nemohou nyní na Masarykově okruhu vzhlížet ani k pomoci ze státní kasy. Ministr financí Miroslav Kalousek je před středečním jednání o rozpočtu zásadně proti tomu, aby stát brněnský podnik jakkoliv podporoval. Celou akci přirovnal k Matějské pouti a případnou její dotaci k pomoci fotbalové Spartě nebo diskotéce na Václavském náměstí.
"Můj pohled se nemění. Opravdu se nedomnívám, že máme tyto akce podporovat. Vrcholový sport je byznys, tady nejde o žádnou podporu tělovýchovy a sportu mládeže," prozradil Kalousek on-line deníku TÝDEN.CZ.
Kolotočáři a lobbisté
"Vyjádření pana Kalouska už raději ani nekomentuji. Přirovnává nás ke Kočkovým kolotočářům a všemu možnému. Uráží práci ostatních, přitom mu za zády rozkrádají republiku. Problém vidím ale v tom, že celý systém žádání o dotace je chaotický, nemá jasná pravidla. Je to živná půda pro různé lobbistické skupiny," vysvětluje Ulmanová.
Uzavření "smíru" mezi brněnským okruhem a Kalouskem či vzájemná diskuse o celém problému jsou navíc nepravděpodobné. "Pan Kalousek nás zásadně nepřijímá," stěžuje si Ulmanová. Jasnou vizi o své roli v otázce podpory Grand Prix má také ministr financí. "Jsem terčem lobbingu, kdy se organizovaná menšina snaží něco získat na úkor neorganizované většiny, které se říká daňoví poplatníci," tvrdí Kalousek.
Už v nadcházející sezoně se kvůli financím v Brně nepojede šampionát cestovních vozů. Mistrovství světa oblíbených superbiků končí na Masarykově okruhu smlouva a jeho budoucnost je nejistá. Jak dopadne boj o přežití tradiční divácky oblíbené Grand Prix?
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.