Šílený Dakar. Nemocnice se plní závodníky
07.01.2009 15:00 Původní zpráva
Až děsivé zprávy přicházejí z probíhající dakarské rallye v Argentině. Nejpočetnější český tým v soutěži KM Racing je již po čtyřech etapách hodně zdecimován a stejně jako všichni bojuje s obrovským nebezpečím a chaosem, které panují na trati.
Jeden z členů týmu motorkář Dušan Randýsek měl dokonce těžkou nehodu a v nemocnici čeká na převoz zpět do Česka.
ČTĚTE TAKÉ: České drama na Dakaru: motocyklista skončil v nemocnici
Randýsek je naštěstí mimo ohrožení života, jeho zranění přesto není lehké. Má otočené koleno patou dopředu a zhmožděný hrudník. Nebýt však týmového kolegy Josefa Macháčka, který jel pět minut za Randýskem a našel ho u cesty bolestí bez sebe, mohlo být mnohem hůř.
„Všude jsou haldy písku a prachu. Dušan vletěl do jedné z nich a jeho motorka šla přes něj. Pepa (Macháček) ho za sedm minut sebral nebezpečně ležícího u trati a přivolal pomoc. Okolo se všude hnaly kamiony a auta. Všude plno prachu, nebylo vidět nic. Dušan měl nohy do cesty a moc o sobě nevěděl," popisoval vzrušeným hlasem extrémní situaci manažer týmu Martin Pabiška pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Vzedmutý prach za koly projíždějících účastníků, zejména pak kamionů, vytváří na trati neprostupnou mlhu, což enormně zvyšuje riziko. „Je to takový ten kamenitý prach, moučný cukr, co je všude okolo. Do toho metr hluboké neviditelné jámy, do které vlítnul i Dušan. Jede se naslepo," popisuje závodní podmínky Pabiška. „Z oblak dýmu se proti vám najednou vyřítí bloudící kamion v protisměru, je to neskutečně nebezpečné."
Stejně jako Randýsek odnášejí podmínky nejvíce motorkáři. Z 223 na startu po čtyřech etapách nepokračuje třiačtyřicet, mezi nimi i první oběť letošního Dakaru Pascal Terry.
ČTĚTE TAKÉ: Dakar má první oběť: záhadně zemřel motocyklista
Nemocnice okolo trati jsou jich prý plné. „Zlámané kosti, hodně klíční kosti, pro motorkáře je to drastické," popisuje Pabiška.
Macíkova porucha? Konstrukční chyba, míní manažer
Čtvrtou etapu „nepřežila" ani liazka Martina Macíka ze stejného týmu, které se neopravitelně porouchala převodovka a utrhla se jí vrtule na chladiči.
„Všechny náhradní díly s sebou bohužel vzít nemůžeme. Převodovku jsme navíc kupovali tu nejlepší a nejdražší, se zárukou. Tohle byla spíš konstrukční chyba," vysvětlil Pabiška, proč už Macík v Argentině nepokračuje.
Macíkův navigátor Josef Kalina, který na africkém Dakaru už něco pamatuje po boku legendárního Karla Lopraise, vidí letošní ročník jako nejtěžší, co zažil. „Prý je to katastrofa, nic tak hrozného nejel," zreprodukoval Kalinova slova Pabiška.
Spánek? Takřka nemyslitelné
Těžké časy však nezažívají jenom piloti závodních speciálů, své si zažijí úplně všichni členové jednotlivých týmů.
„Denně spíme jednu dvě hodiny, mechanici vůbec. Po devítihodinovém extrémním přejezdu offroadovým terénem rozbalí v bivaku nářadí a do rána opravují techniku," popisuje Pabiška každodenní dakarskou praxi.
KM Racing tak proto už nemyslí na celkové pořadí. „Je to nebezpečné, šílené. Už je to akorát o velké výzvě dojet do cíle. Předem nikdo nic pořádně nevěděl, jenom jsme tušili. Musíme si to tu osahat a pracovat na jiné taktice pro příští rok," dodal Pabiška.
Foto: AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.