Úspěch motocyklistů: Pešek devátý, Abraham desátý
31.08.2008 14:03 Aktualizováno 31.08. 15:54
Lukáš Pešek dosáhl nejlepšího výsledku za dobu, co jezdí "dvěstěpadesátky". Na okruhu v San Marinu dojel ve Velké ceně devátý. Dařilo se i Karlovi Abrahamovi, jenž skončil hned za svým krajanem.
V dramatickém závodě se probojoval k prvenství z jedenáctého místa na startu, a posunul se na třetí místo průběžného pořadí o bod za druhého Fina Miku Kallia. Svůj náskok v čele šampionátu zvýšil už na 26 bodů Ital Marco Simoncelli, i když v závěru upadl a dojel šestý.
Výsledky GP San Marina |
Do 125 ccm: 1. Talmacsi (Maď./Aprilia) 40:03,679, 2. Smith (Brit./Aprilia) -5,402, 3. Corsi (It./Aprilia) -14,388, 4. Márquez (Šp./KTM) -17,058, 5. Terol (Šp./Aprilia) -17,321, 6. Iannone (It./Aprilia) -17,482. Pořadí MS (po 12 ze 17 závodů): 1. Di Meglio (Fr./Derbi) 186, 2. Corsi 158, 3. Talmacsi 147, 4. Bradl (Něm./Aprilia) 126, 5. Olive (Šp./Derbi) 114, 6. Terol 113. Do 250 ccm: 1. Bautista (Šp./Aprilia) ...., 2. Takahaši (Jap./Honda) -2,088, 3. Barberá (Šp./Aprilia) -3,752, 4. Locatelli (It./Gilera) -7,472, 5. Simon (Šp./KTM) -10,862, 6. Simoncelli (It./Gilera) -21,180, ...9. Pešek -35,051, 10. Abraham (oba ČR/Aprilia) -45,405. Pořadí MS (po 12 ze 17 závodů): 1. Simoncelli 190, 2. Kallio (Fin./KTM) 164, 3. Bautista 163, 4. Barberá 142, 5. Debon (Šp./Aprilia) 139, 6. Pasini (It./Aprilia) 117, ...15. Abraham 31, 16. L. Pešek 31. MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 44:41,884, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,163, 3. Elias (Šp./Ducati) -11,705, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -17,470, 5. Vermeulen (Austr./Suzuki) -23,409, 6. Toseland (Brit./Yamaha) -26,208. Pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Rossi 262, 2. Stoner (Austr./Ducati) 187, 3. Pedrosa 185, 4. Lorenzo 140, 5. Dovizioso (It./Honda) 118, 6. Vermeulen 110. |
Dvanáctý díl sezony vůbec nevyšel jeho nejbližšímu pronásledovateli Kalliovi, který po kolizi s týmovým kolegou z KTM Japoncem Hirošim Aojamou závod nedokončil. Do cíle nedojel ani dosud třetí jezdec celkové klasifikace Španěl Alex Debon, který vyhrál před dvěma týdny v Brně.
Právě pád Debona s Hectorem Faubelem ve druhém kole Peška nejspíš připravil o ještě lepší výsledek. Pražský rodák musel vyjet z trati, aby se oběma vyhnul, a ztratil kontakt s první skupinou. "Ztratil jsem další čtyři místa. Pak jsem doháněl nějakou mezeru, skupinu přede mnou a pak už to dál nešlo. Devítka samozřejmě dobrá, ale určitě jsem tady měl dneska na víc," uvedl Pešek na svém webu. "Je to povzbuzení pro další závody, 25 rychlých kol byl skvělý trénink," dodal.
Peškovým maximem ve dvěstěpadesátkách dosud byla tři desátá místa, Abraham už byl letos dvakrát sedmý. Po dnešním závodě mají oba na kontě 31 bodů a jsou na patnáctém a šestnáctém místě.
Prakticky rozhodnuto je o šampionovi v MotoGP. V ní si dojel k radosti domácích fanoušků s velkým náskokem pro šesté vítězství v sezoně Valentino Rossi a má na dosah osmý titul v kariéře. Devětadvacetiletý Ital vyhrál 68. závod v královské třídě, čímž vyrovnal rekordní bilanci legendárního krajana Giacoma Agostiniho.
Pětinásobný šampion nejsilnější kubatury vede už o 75 bodů před obhájcem titulu Caseym Stonerem, jenž posedmé za sebou odstartoval z pole position. Z vedoucí pozice ale záhy spadl a závod stejně jako na Masarykově okruhu nedokončil. Australan ovládl kvalifikaci i přesto, že si v pátečním tréninku obnovil pět let starou zlomeninu kosti v zápěstí.
Ještě před startem odstoupil z Grand Prix předloňský mistr světa Nicky Hayden. Američan si při exhibici v Los Angeles na začátku srpna poranil patu a vynechal kvůli tomu závod v Brně. V Misanu zajel v kvalifikaci šestnáctý čas, do závodu už kvůli bolestem nenastoupil a belhal se po depu o berlích.
Sedmé místo obsadil domácí Loris Capirossi, který stanovil rekord v počtu startů v mistrovství světa. Pětatřicetiletý jezdec absolvoval 277. závod v kariéře.
V kubatuře do 125 ccm si dojel suverénně pro druhé vítězství v sezoně mistr světa Maďar Gábor Talmacsi, který byl nejrychlejší už v kvalifikaci. Poprvé nebodoval vedoucí jezdec šampionátu Francouz Mike di Meglio, který se po špatném startu probojoval až na třetí místo, ale poté spadl. Pět závodů před koncem sezony má v čele seriálu k dobru 28 bodů před druhým Italem Simonem Corsim, kterému svou chybou přihrál stupně vítězů. Talmacsi je celkově třetí.
Světový šampionát bude pokračovat za dva týdny v Indianapolis.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.