Po dvaaosmdesáti letech pořádá hokejový šampionát více zemí. Záměr přidělit mistrovství světa Finsku i Švédsku měl různé důvody, jeden byl ale dominantní: mezinárodní hokejoví bossové očekávali, že tenhle krok razantně zvedne návštěvnost celého podniku. Realita? Ostudně prázdné haly, divácký nezájem. A další zásadní nedostatky. Tenhle oceán rozpaků může navíc utopit i plány Česka, které bude šampionát pořádat v roce 2015.
Naposledy se hokejový šampionát konal ve více státech v roce 1930. Tehdy nad ním vlály organizátorské prapory francouzského Chamonix, rakouské Vídně a německého Berlína. Po více než osmi desítkách let sólového pořadatelství přišla letos změna. Šampionát si rozdělily Finsko se Švédskem.
Přidělení mistrovství světa dvěma hokejovým baštám mělo být zárukou triumfu. Organizátoři ihned vyhlásili útok na překonání diváckého rekordu, který drží z roku 2004 Česko. Zápasy v Praze a Ostravě tehdy přitáhly 552 tisíc fanoušků. Helsinky a Stockholm měly tenhle primát převálcovat.
Jenže všechno je zatím jinak. Švédská hala Globe pro téměř 14 tisíc diváků připomíná svou atmosférou přímořská letoviska po skončení sezony, fanoušci ledovou show ignorují. Ve Finsku je v tomto ohledu situace lepší, myšlenky na atak českého rekordu jsou ale pouhým úletem z říše hodně odvázané fantazie.
Právě citelné rozdíly mezi situací ve Stockholmu a Helsinkách oprávněně budí debaty. Helsinky jsou totiž hlavním pořadatelským městem, od semifinále bude tamější Hartwall Arena hostit všechna utkání (příští rok si obě země role prohodí). A zdá se, že Švédsko svou roli druhých houslí přijalo hodně vlažně.
Bouře nad mořem optimismu
Na šampionátu se otevřeně mluví o tom, že pro Stockholm bude opravdový šampionát až za rok. Neláme si tak hlavu s organizací ani propagací mistrovství. A nad gigantickými cenami vstupenek, zřejmě ve Švédsku nepřemýšlel vůbec nikdo. Pachuť neskutečných kiksů a nepochopitelné laxnosti je až zarážející.
Přepadeni jsou z celé situace hráči, trenéři, fanoušci i hokejoví šéfové. Ti mají na podzim šampionát vyhodnotit a pomalu narýsovat plány do budoucna. Po euforických vizích o úspěchu pořadatelského tandemu zřejmě přijde tvrdý pohled do tváře reality. A nutná korekce optimistických vyhlídek.
Mluví se o tom, že by Česku s organizací šampionátu za tři roky pomohlo Slovensko, Německo pomýšlí na společný turnaj s Francií, o spojení sil sní Dánsko s Norskem. Těm všem dost možná skandinávské duo jejich plány potrhalo. Už teď vyjadřují někteří bossové své pochyby o letošním modelu a obavy o jeho dalším uplatnění.
Přemýšlet o čem má i šéf Mezinárodní hokejové federace René Fasel. "Jsme si jisti, že výsledek bude hodně zajímavý," řekl o novém pořadatelském modelu před startem MS. Už teď je jasné, že se nemýlil. Bohužel.