Hokejisté Spojených států amerických získali na mistrovství světa v Dánsku potřetí od roku 2013 bronz. V souboji o třetí místo porazili v zámořském derby Kanadu 4:1. Dva góly vstřelil útočník Chris Kreider, v 54. minutě rozhodl duel při přesilové hře další forvard Nick Bonino.
Výběr USA získal již pátý bronz od doby, co se šampionát hraje systémem play-off. Na třetí příčku dosáhl po zápasech ve vyřazovacích bojích i v letech 1996, 2004, 2013 a 2015. Celkem mají Američané již osmý bronz, ale od roku 1960, kdy byli mistry světa jakožto olympijští vítězové, výše nedosáhli. Kanada vyšla naprázdno po dvou titulech v letech 2015 a 2016 a loňském stříbru.
V první třetině bylo na obou týmech až příliš patrné, že v sázce je jen bronz. Zklamání a únavu ze semifinálových porážek vyháněli aktéři duelu jen vlažným tempem a ze hry prakticky škrtli i tvrdé osobní souboje.
Američané měli během úvodní dvacetiminutovky výraznější příležitosti. Atkinson zakončil samostatně přečíslení dvou na jednoho, McElhinney byl však na jeho ránu připravený. V 10. minutě hráli Kanaďané první přesilovku, v níž jim pláchl Larkin, McElhinney měl ale opět navrch. Za Kanadu kontroval v 15. minutě Beauvillier, ani Kinkaid se ale nenechal zahanbit.
Do druhé části šli Američané s přesilovkou v zádech při vyloučení McDavida, z dobré pozice zakončoval Atkinson, Lee měl k dispozici dokonce dvě dorážky, ale stavem nepohnuli. Vzápětí hrál americký výběr další přesilovku, Ekblad v oslabení nebezpečně vypálil a Kinkaid vyrazil kotouč maskou. Už při hře v pěti na obou stranách orazítkoval McAvoy tyč.
V 27. minutě McDavid chyboval při zpracování puku bruslí, zmocnil se ho Kreider a rychlým blafákem do bekhendu otevřel skóre. Jen chvilku poté byl Bonino v podobné příležitosti, ale McElhinney ho vychytal.
Vyrovnat mohl O'Reilly, zvýšit naopak Kreider s Larkinem a v končící 38. minutě také Jensen. Jenže dobrou akci zakončil pouze ranou do boční sítě a po pár vteřinách ho nevyužitá šance musela mrzet o to více, když si bek Vlasic najel z druhé vlny a vyrovnal.
Rozhodující gól přišel v čase 53:21 poté, co Kane vypálil a odražený kotouč se dostal k Boninovi, který ho přes obrovskou snahu McElhinneyho dostal do sítě. Kapitán amerického výběru Kane si díky asistenci připsal dvacátý bod na turnaji. Na dvacetibodovou hranici dosáhl před ním naposledy v roce 2008 Kanaďan Dany Heatley.
Výhru pak při power play Kanady pojistil Lee přesným pokusem takřka přes celé hřiště. Kanaďané pokračovali s hrou bez gólmana, místo snížení však Vlasic trefil bekhendem na útočné modré čáře Kreidera, od něhož se kotouč odrazil přímo do opuštěné branky.
O 3. místo: |
USA-Kanada 4:1 (0:0, 1:1, 3:0) Branky a nahrávky: 27. Kreider (D. Larkin, DeBrincat), 54. Bonino (P. Kane), 58. A. Lee (McAvoy), 59. Kreider - 39. Vlasic (Horvat, Turris). Rozhodčí: Kubuš (SR), Kaukokari - Suominen (oba Fin.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 2:7. Využití: 2:0. Diváci: 12.111. Sestavy: USA: Kinkaid - Martinez, McAvoy, C. Murphy, Butcher, N. Jensen, Pionk, Hughes - P. Kane, C. White, DeBrincat - Atkinson, Bonino, J. Gaudreau - A. Lee, D. Larkin, Kreider - Thompson, D. Ryan, Coleman. Trenér: Jeff Blashill. Kanada: McElhinney - Vlasic, Parayko, Ekblad, Edmundson, Murray, Nurse, Chabot - Nugent-Hopkins, McDavid, Schenn - Barzal, O'Reilly, Beauvillier - Horvat, Turris, Pageau - Jost, Dubois, Bailey - Eberle. Trenér: Bill Peters. |