(Ne)úspěšné Rio? Češi skončili nejhůře od roku 1932

Sport
22. 8. 2016 09:35
Miroslava Topinková Knapková zlato z Londýna neobhájila.
Miroslava Topinková Knapková zlato z Londýna neobhájila.

Olympijské hry v Riu byly pro českou výpravu podle medailové bilance nejhorší od her v roce 1932 v Los Angeles, kde měl tehdejší tým sedm členů. Přesto nelze hovořit o totálním neúspěchu. Deset cenných kovů - zlato, dvě stříbra a sedm bronzů - neznamená propadák, k dalším pěti medailím totiž nebylo ze čtvrtých míst daleko. Dojem kazí fakt, že kromě judisty Lukáše Krpálka nikdo další nedosáhl na nejcennější medaili.

Jediného vítěze měla Česká republika v samostatné historii pouze v roce 2004 v Aténách, kde triumfoval desetibojař Roman Šebrle, tam ale výprava získala o jedno stříbro více. I v Riu se ale ukázalo, jak tenká je hranice mezi úspěchem a neúspěchem. Kdyby si bronzový vodní slalomář Jiří Prskavec nepřipsal dotyk branky, kdyby stříbrný rychlostní kanoista Josef Dostál měl ve finále jinou dráhu a nenahrál soupeři, stali by se olympijskými vítězi a hodnocení by vypadalo jinak. Český tým by v medailové bilanci nefiguroval až v páté desítce.

Zlatý judista Lukáš Krpálek.Absolutorium zaslouží Krpálek, ale i dvojnásobný medailista Dostál a tenisté. Hned několik hvězd dokázalo po zdravotních problémech zazářit. Stříbrný biker Jaroslav Kulhavý měl zlomenou ruku, bronzová oštěpařka Barbora Špotáková zase nohu.

Bronzový skifař Ondřej Synek se potýkal s vážnými potížemi zad. Překážkářku Zuzanu Hejnovou trápila achillovka, přesto skončila těsně pod stupni vítězů. O vlas unikla medaile také tyčkaři Janu Kudličkovi, sportovnímu střelci Davidu Kosteleckému či kanoistovi Vítězslavu Gebasovi.

Objevily se i výpadky adeptů na cenný kov. Sportovní střelci nezískali medaili po sedmi letních olympiádách v řadě, i když Kostelecký k ní měl blízko. Adéla Bruns ale nebyla v takové formě jako před čtyřmi lety, kdy skončila třetí.

Víc se čekalo od kanoisty Martina Fuksy, skifařky Miroslavy Topinkové Knapkové, deblkanoistů a kajakářky Kateřiny Kudějové na divoké vodě, oštěpaře Jakuba Vadlejcha a možná i mílaře Jakuba Holuši. Deváté místo moderního pětibojaře Davida Svobody je adekvátní vzhledem k jeho zdravotním problémům v posledních letech. Neúspěch zažili plavci, kteří se ani jeden nedostali z rozplaveb.

Chybělo i štěstí, říká Kejval

"Samozřejmě nás mrzí, že jsme v žebříčku tak dole. V Londýně jsme byli výrazně výš, protože jsme měli čtyři zlata. Na druhou stranu dobře vidíme, že rozdíly jsou minimální, záleží i na štěstí," řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. "My jsme neměli extrémní štěstí a vzhledem k situaci, v níž se český sport nachází, a k nejméně početné výpravě v samostatné historii, tak si myslím, že je to pořád dobré. Já z toho mám dobrý pocit," prohlásil.

Co v Riu fungovalo nejlépe v historii, to byl týmový duch. Čeští sportovci bydleli poprvé všichni v olympijské vesnici, což mělo pozitivní vliv na náladu v týmu. Vzájemně se podporovali, fandili a také slavili úspěchy. "Není to o těch medailových součtech, ale o jednotlivých příbězích. Soudržnost týmu tady byla extrémní. To je pro mě osobně asi nejvíc," uvedl šéf české mise Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice z roku 1996.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Radek Cihla

Další čtení

Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025
Diogo Jota (uprostřed) při zápase Česko - Portugalsko, utkání 5. kola skupiny A2 fotbalové Ligy národů, 24. září 2022

Zemřel útočník Jota z Liverpoolu i s bratrem. Praskla jim pneumatika

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ