Přivítala je tmavá schodiště, blikající osvětlení bylo lepší variantou totálního temna. Do toho ucpané toalety a prosakující potrubí. "Tohle není horor," přesvědčují se sportovci. "Jsme přece v Riu de Janeiro, na olympiádě!" Jenže tyhle hry jsou synonymem pro slovo problém. Úspěch vlastně bude, když olympiáda 5. srpna skutečně začne...
Italská výprava si najímá vlastní zedníky, elektrikáře a instalatéry. Australané se dokonce kvůli kvalitě odmítají v olympijské vesnici ubytovat a stěhují se do nedalekých hotelů. "Asi tady vypustím klokana, aby se Australané cítili jako doma," nezvolil zrovna diplomatickou dikci Eduardo Paes, starosta Ria. "Naše vesnice je krásnější než ta v Sydney," přisadil přihlouple.
Spartánské podmínky nedostavěné olympijské vesnice jsou ale spíše banální přísadou v bobtnajícím kotli brazilských problémů. Mezi ty největší patří skutečnost, že se na sportoviště kvůli nedobudované infrastruktuře vůbec nemusíte dostat a v nejhorším případě ještě odjedete domů nakažení virem zika.
Výmluvy na ziku
Největší obavy z komárů egyptských, kteří rizikový virus přenášejí, mají hlavně tenisté a golfisté. Shodou okolností sportovci zvyklí na vysoké prize money z turnajů, o jakých se jim může na olympiádě jen zdát. Ale to je samozřejmě jenom náhoda. Prostě se bojí. "Vzhledem k tomu, že jsem nedávno založil rodinu, je omezení zdravotních rizik vůči mým nejbližším prvořadou prioritou," uvádí důvody své absence Tomáš Berdych. Bojí se hlavně o manželku Ester. Kdyby otěhotněla a tenista se nemocí nakazil, potomek by mohl trpět vývojovou poruchou zvanou mikrocefalie. Ta způsobuje u plodu zakrnění nebo předčasné ukončení růstu mozku.
Ze stejného důvodu se ihned po Berdychovi odhlásila i česká tenisová dvojka Karolína Plíšková. Chybět bude i Kanaďan Milos Raonic, finalista letošního Wimbledonu, či pátá žena žebříčku WTA Rumunka Simona Halepová.
Ještě větší exodus způsobila hrozba viru u golfistů. Ač se tento sport vrací na hry po 112 letech, nepřijede kompletní kvarteto nejlepších hráčů světa - Jason Day, Dustin Johnson, Jordan Spieth i Rory McIlroy.
"Snaží se to házet na ziku, ale hlavním důvodem je absence finančních odměn," hřmí Carlos Nuzman, prezident olympijského organizačního výboru. Peníze za případný medailový zisk vypisují totiž výbory národní. Američané za zlato dostanou v přepočtu 615 tisíc korun, zatímco za triumf na golfovém turnaji US Open inkasují přes 44 milionů korun.
Skutečnost, že vidina zlaté medaile není pro golfisty tak důležitá, ostatně dříve potvrdil Australan Adam Scott. "Mám v létě nabitý soutěžní i osobní program," říká osmý muž golfového žebříčku. Již dříve naznačil, že Rio pro něj není prioritou. "Nebudu si podle olympiády plánovat kalendář. Olympijská medaile není nic, po čem bych vyloženě toužil. Golf by měl zůstat u hlavních čtyř turnajů. Golf nepotřebuje být olympijský," prohlásil. U tenistů je situace týkající se odměn prakticky totožná.
* Proč se jachtaři cítí jako v septiku?
* Jak ovlivní olympiádu dopingový skandál mezi Rusy?
* Která sportovní hvězda se v Riu bojí vraždy?
* Jak je do her zapleten "skandál Petrobras", největší korupční aféra v dějinách Brazílie?
* A které sportovní příběhy stojí za to sledovat?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.