<span>Bič je zbytečný,</span> tvrdí Čech, který s Číňankou piluje tenis

Sport
11. 8. 2008 06:00
Čínská tenistka (ilustrační foto).
Čínská tenistka (ilustrační foto).

Čínská tenistka (ilustrační foto).Číňané dělali a dělají pro úspěch na olympijských hrách vše, co je v jejich silách, a k dobrým výsledkům a zisku medailí jim má pomoci i angažování zahraničních trenérů. Mezi nimi nechybí ani Češi, a tak například tenistku Šuaj Pcheng v Pekingu vede Martin Fassati.

Bývalý kouč řady českých tenistek, jenž má za sebou i angažmá v akademii Nicka Bollettieriho na Floridě, působí v Číně už rok.

"Kontaktovali mě přes Mezinárodní tenisovou federaci. Chtěli trenéra z Česka, tak jsme se domluvili," popsal Fassati začátek svého angažmá.

Nejprve vedl tým juniorek, poté byl požádán, zda by před olympiádou nedohlédl na přípravu čínské trojky Šuaj Pcheng.

"Jsem s ní čtyři měsíce a docela to funguje. Ona i já jsme spokojeni. Udělala dvacet míst na žebříčku. Předtím prakticky nevyhrála zápas a pak jako mávnutím proutku ji to začalo bavit, začala hrát a udělala pár dobrých výsledků," řekl Fassati o 52. hráčce světa.

Český trenér Martin Fassati vede Číňanku Šuaj Pcheng.V Číně moc času netráví

O čínském drilu se hodně mluví, v tenisu se prý ale tvrdé a nemilosrdné metody neužívají.

"Hodně jsem o tom četl a čtu, ale tenis je někde jinde. I proto, že sem pozvali západní trenéry, tak se to muselo změnit. Navíc ty holky cestují po celém světě a vidí, jak to kde vypadá. Bič na ně nepoužívám," vysvětloval český kouč, který přímo v Číně moc času netráví. Většinu roku totiž cestuje po turnajích. "Ze dvou tří měsíců jsem tady tak čtrnáct dní," řekl.

I tak se ale musel připravit na specifické jednání s Číňany a život v nejlidnatější zemi světa. Hodně mu prý pomohl dárek od kamaráda, jenž jej na cestu vybavil knihou od nejmenovaného amerického autora popisujícího čínskou mentalitu v obchodním styku.

"Přečetl jsem si ji, je neskutečně dobře napsaná a funguje to. Měl jsem pak strašného fóra," usmíval se Fassati.

Už od začátku tak například věděl, že když chce o něco požádat, že má použít prostředníka. Nepřekvapila ho ani skutečnost, že Číňané jsou zvyklí vše dělat na poslední chvíli.

"Když jste pozorný a dodržujete to, tak s nimi nemáte žádný problém. Já ho neměl celý rok. Co řekli, to funguje," pochvaloval si.

Jedna věc ho ale mrzí. Nedokázal se naučit čínsky. "Umím jen pár slov. Je pro to ale jednoduché vysvětlení. Ono to prostě nejde," poukázal na náročnost jazyka. Alespoň se ale umí podepsat. "To jsem se naučil jako první. Jsou to dva klikyháky. Spíše je to ale tak, že když to vidím, tak přečtu, že jsem to já," dodal Fassati.

Foto: hindu.com a AP

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Hokejisté titul na MS neobhájí, ve čtvrtfinále podlehli domácím Švédům 2:5

Sport
22. 5. 2025
ilustrační foto

Zlom ve sportu? V Las Vegas budou první „dopingové hry“

Sport
22. 5. 2025
Hala Jyske Bank Boxen, kde se hrají utkání skupiny B mistrovství světa v hokeji, 20. května 2025, Herning, Dánsko.

Bookmakeři přijali na hokej sázky přes dvě miliardy. Nejvyšší za 1,5 milionu

Sport
Aktualizováno: 22. 5. 2025 01:59

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ