Co s Ptačím hnízdem? Jen ne další olympiádu, říká Číňan
21.03.2009 09:00
Šest měsíců poté, co 91 tisíc sportovních fanoušků zaplnilo loni Národní stadion v Pekingu známý jako Ptačí hnízdo, aby zhlédli závěrečný ceremoniál paralympiády zakončující letní olympijské hry, se jeho majitelé usilovně snaží najít pro tuto věhlasnou sportovní arénu další využití.
Není nouze o případy, kdy hostitelé olympijských her vybudují rozlehlé stadiony, které jsou po skončení sportovních klání zřídkakdy využívány, a Národní stadion měl od počátku potenciál stát se tím nejzbytečnějším ze všech.
"Většina stadionů ve světě spravovaná běžnými metodami není schopna dosáhnout zisků," řekl agentuře Reuters náměstek generálního manažera pekingské firmy CITIC Čang Cheng-li. "Ale Čína je jiný případ. Za prvé, máme početnou populaci. Další věc je, že pekingské stadiony se většinou nacházejí v lidnatých lokalitách, takže můžeme garantovat určitý příliv lidí, což je základ našich zisků."
Ekonomické podmínky sice nejsou v současné době nejlepší, ale podle Čanga by příjmy plynoucí z každodenních návštěv 20 tisíc až 30 tisíc turistů na stadionu mohly pokrýt náklady na údržbu ve výši 70 milionů jüanů (asi 208 milionů korun) a 80 až 90 milionů jüanů ročně na placení úroků.
Olympiáda a paralympiáda podle něj dodaly stadionu na kulturním významu, ten prý ale pod vlivem příštích olympijských her nakonec vymizí. "Proto je naším úkolem dodat mu nový smysl. Abychom přivábili turisty, přidáme více kulturních aktivit," nastínil budoucí plány Čang.
Novým záměrem je zavést dvě představení denně, jedno se sportovním námětem odpoledne a další večer, které - jak Čang doufá - se stane trvalou součástí pekingského nočního života.
U příležitosti prvního výročí zahájení olympiády 8. srpna je naplánována inscenace opery Turandot. Momentálně se pořadatelé snaží získat svolení k uspořádání dalšího velkého květnového koncertu.
Nějaký čas ale patrně potrvá, než stadion pro 80 tisíc diváků - po olympijských hrách byla jeho kapacita snížena - uvítá atlety na sportovní akci. Podle Čanga není snadné nalézt pro stadion pravidelné využití.
"Musíme se s touto situací vypořádat a stát se průkopníky," podotkl. Kulturní vystoupení navíc znesnadňují pořádání sportovních akcí.
"Zdejší travnatý povrch je odstranitelný, což je spolu s jeho opětovným nainstalováním velice nákladné," vysvětlil. "Takže jediný fotbalový zápas by nestál za tak vysoké náklady," řekl. "Proto jsme se rozhodli pro každoroční jedno- či dvouměsíční sportovní sezónu, během níž se uskuteční několik akcí."
Dalším možným zdrojem zisků je poskytnutí práv na stadion, a o to je podle Čanga živý zájem. Jedna čínská společnost prý nabídla 70 milionů jüanů ročně. V místních médiích se nedávno objevila zpráva, že zájem projevil i německý výrobce sportovního oblečení firma Adidas. Proč by to nemohla být zahraniční společnost? myslí si Čang.
Doufá zároveň, že do roku 2013 si budou moci návštěvníci stadionu každoročně vychutnat deset velkých kulturních vystoupení a až 30 sportovních akcí.
Jednu akci by však Čang, který na projektu stadionu pracoval sedm let, v Ptačím hnízdě nerad znovu viděl - olympijské hry. "Nechci už další olympiádu, je to přespříliš vyčerpávající," posteskl si.
Foto: Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.