Tragédie je na kolena nesrazila, Japonsko slaví. Navzdory ničivé vlně tsunami a havárii jaderné elektrárny Fukušima přivítá hlavní město Tokio podruhé ve své historii olympijské hry. Sportovní smetánka se tam sejde za sedm let. Stěžovat si nemohou ani Češi, vždyť právě v říši vycházejícího slunce zažili mnoho nezapomenutelných sportovních momentů.
Nejen zimní Nagano, ale také Letní olympijské hry v Tokiu v roce 1964 patřily z československého pohledu mezi nesmrtelné. Čtrnáct medailí je dosud největší sbírka cenných kovů, které čeští, respektive českoslovenští atleti z olympijských her přivezli.
Více medailí tuzemská výprava nepamatuje, pouze Mexiku v roce 1968 a Helsinkách o 16 let dříve získali reprezentanti více zlatých medailí. V Tokiu měla na úspěchu československé výpravy největší podíl legendární sportovní gymnastka Věra Čáslavská, která získala tři zlaté. Po jedné zlaté medaili přivezli také dráhový cyklista Jiří Daler a vzpěrač Hans Zdražila.
Takto vypadala olympijská vesnice v roce 1964. Úspěchy tam kromě výše zmíněných sportovců slavily například stříbrné výběry československých fotbalistů a volejbalistů. Druhý nejcennější kov brali i diskař Ludvík Daněk, běžec na 1500 metrů Josef Odložil a zápasník Jiří Kormaník.
Pohled na jeden z architektonických skvostů postavených pro olympiádu v roce 1964. Sportoviště nesoucí název Yoyogi National Gymnasium nechybí ani ve výčtu stadionů pro rok 2020. Hrát se tam bude házená.
Olympijský oheň před 49 lety zapálil běžec Jošinori Sakai, atlet, který se narodil v den amerického bombového útoku na Hirošimu.
Oheň už na Národním stadionu hoří i dnes. Stadion však před startem her projde velkou rekonstrukcí.
Před devětačtyřiceti lety měli diváci v případě deště smůlu. Stadion postrádal zastřešení. To by se mělo změnit.
V roce 2015 by měl být stávající stánek zdemolován a na jeho místě vyroste projekt architektky Zahy Hadidové. Takto by měl vypadat nový stadion, kde se odehraje zahajovací a závěrečný ceremoniál, k vidění tam ale bude také zápolení atletů, fotbalistů i ragbistů.
Zajímavou stavbou je také tokijské Mezinárodní výstavní centrum, přezdívané Big Sight (Velký pohled). Utkají se tam šermíři, zápasníci a taekwondisté.
Je na co se těšit. Japonsko se po víkendovém zvolení vrhlo do víru oslav, v Madridu a Istanbulu naopak zavládl smutek.
Nadšení nebralo konce. Obrovité poděkování před před úřadem vlády v Tokiu. Nápis byl složen z lidských těl. Obyvatelé japonské metropole se již olympijských her nemohou dočkat.