Provozní rozpočet olympijských her v Riu de Janeiro 2016 bude sedm miliard brazilských realů (téměř 60 miliard korun). Oproti původnímu rozpočtu při kandidatuře Ria v roce 2009 se částka zvýšila o 27 procent. Organizátoři na tiskové konferenci oznámili, že k jejímu pokrytí nepotřebují veřejné zdroje.
Provozní rozpočet je částka pouze na organizaci her, nezahrnuje stavbu sportovišť, infrastrukturu či náklady na bezpečnost. Tento rozpočet bude oznámen příští týden a jeho výše může být podle agentury AP v přepočtu až 11 miliard dolarů (220 miliard korun).
O zvýšení provozního rozpočtu o více než čtvrtinu se podle pořadatelů zasloužila mimo jiné inflace, jež za necelých pět let činí v Brazílii 39 procent. Od zisku pořadatelství byly navíc do programu olympijských a paralympijských her přidány čtyři sporty, mimo jiné ragby v sedmi lidech a golf.
"Naším cílem jsou úžasné hry. Chceme udržet vyrovnaný rozpočet a vyhnout se přesunu veřejných financí do organizačního výboru," uvedl prezident Brazilského olympijského výboru i organizačního výboru her Carlos Arthur Nuzman.
Více než polovinu operačního rozpočtu pokryjí místní sponzoři, Mezinárodní olympijský výbor (MOV) přispěje 21 procenty. Zhruba 13 procent by měl vynést prodej vstupenek, devět procent zajistí mezinárodní sponzoři a šest procent získá organizační výbor z prodeje licenčních práv a dalších zdrojů.
Původně měla zhruba čtvrtinu rozpočtu pokrýt vláda, nicméně pořadatelé se rozhodli veřejné peníze nevyužít. Svou roli sehrály i loňské masivní protesty v souvislosti s fotbalovým Pohárem FIFA, jenž byl generálkou na letošní mistrovství světa. Statisíce lidí vyšly do ulic kvůli tomu, že stát přispívá na stavbu fotbalových stadionů, zatímco školy, nemocnice a veřejná doprava jsou v havarijním stavu.