Několik českých sportovců již mělo příležitost vyzkoušet si dějiště olympiády v Riu de Janeiro při testovacích závodech a jejich zkušenosti jsou často také negativní zejména kvůli dopravě a bezpečnosti. Přesto všichni doufají, že pořadatelé za zbývajících 101 dní doladí zejména potíže v dopravě a organizaci a připraví bezchybné hry.
Asi největší rozčarování zažil sportovní střelec David Kostelecký, olympijský vítěz v trapu z Pekingu. Jeho soutěž se konala na nedokončené střelnici za špatných podmínek a takřka bez tréninku. "Je chyba, že ty hry tam vůbec jsou," nebral si servítky po nedávném návratu. Obavy má i z obrovského tepla na otevřené střelnici.
Obhájce vítězství z Londýna moderní pětibojař David Svoboda pět měsíců před startem OH také zažil horší organizaci, hlad v oficiálním hotelu či město bez olympijského nadšení. "Areál tady nikdy nebýval moc pěkný, nečekal jsem zázraky," prohlásil. Na nekryté střelnici se však střílelo za tmy bez světel a běžecká trať má plno ostrých zatáček. "Musím se na to připravit," plánoval.
Špatná organizace trápila i plavce při nedávných testovacích závodech, na nichž byla jako jediný český vyslanec Barbora Závadová. "Olympijské hry by teď nemohly být ani náhodou," řekla po příletu. V dějišti se pořád pracuje, v rozplavávacím bazénu se po dně válela špína, plavecké centrum ještě zdaleka nebylo připraveno, stejně jako dalších šest stadionů v Olympijském parku Barra. "Bazén zprovoznili jen na závody," řekla.
Dopravní apokalypsa
Doprava, to bude podle všech, co v Riu už byli, velký problém. "Vždycky si říkám, že jsem za volantem docela prase, ale po týdnu v Brazílii jsem jezdil na červenou a místo dvou pruhů zakládal třetí," prozradil na sebe kajakář Jiří Prskavec. "A když jsem chtěl zastavit na červenou, tak jsem si vyslechl od aut za mnou," doplnil.
I proto se jezdci na horských kolech rozhodli, že budou v olympijské vesnici využívat oficiální dopravu, která by měla mít přednost. "Hotel je sice blíž, ale nevycházeli nám vstříc s jídlem. Ve vesnici to sice bude dál, ale s olympijskými pruhy by to snad nemělo být tak strašné s tou dopravou," uvedl biker Ondřej Cink. "Důležité bude to zázemí."
Obhájce zlata z Londýna Jaroslav Kulhavý s ním souhlasil. "Dojížděli jsme na kole přes ne zrovna bezpečnou čtvrť, což by nebylo ideální. Při té šílené dopravě je možné to jet autem i přes hodinu. V olympijské vesnici to bude nejbezpečnější," řekl Kulhavý.
Cyklisté si museli dávat pozor hlavně na drahá kola. "V dresech jsme hodně na očích. Když jsme jeli na trénink, zastavovali nás a chtěli od nás všechno koupit," líčil Cink. "A také nám často říkali, že do hor ať vůbec nejezdíme, že tam jsou drogové gangy," prohlásil.
Otázky bezpečnosti
Bezpečnost řeší všichni. Kostelecký se setkal i s dealery drog na slavné pláži Copacabana, vodní slalomáři se báli vystrčit ruce z okna auta. Hned první den ruské výpravě ukradli auto přímo na křižovatce na semaforech. "Chvílemi jsem se bál" přiznal Prskavec. "Já si občas připadala jako v hororu," doplnila kajakářka Kateřina Kudějová.
Rychlostní kanoisté měli negativní zkušenost hlavně s kvalitou vody a řasami, ale také absencí vratného kanálu a rozlehlou plochou jezera, na níž se mohou tvořit vlny. "Bude to divoké, vítr se točí," varoval Lukáš Trefil, člen čtyřkajaku, který bude obhajovat bronz. Nezvykem bude i těžší slaná voda.
Největší komplikací mohou být řasy ve vodě, což pocítili už veslaři na juniorském MS a chuchvalce na kormidle si dovezl při testovacích závodech do cíle kajakář Josef Dostál. "Jako kdyby Zuzka Hejnová hned na první překážce chytla na krk šálu," srovnal s atletkou Jan Štěrba. "Ale snad to zvládnou vyčistit," dodal.