Olympijským překupníkům hrozí <span>převýchovné tábory</span>

Sport
11. 8. 2008 08:00
Spekulanti s lístky mají na olympiádě hody i přes přísná opatření.
Spekulanti s lístky mají na olympiádě hody i přes přísná opatření.
Spekulanti s lístky mají na olympiádě hody i přes přísná opatření.Podél hlavních pekingských ulic klidně mohou stát policisté a dobrovolníci na každém třicátém metru, ale spekulanti s olympijskými vstupenkami si i tak dokážou najít nehlídaná místa, na nichž nabízejí nejžádanější lístky, píše agentura AP.

"Ou-lymp-hij-ské lístky!" protahuje lámanou angličtinou muž opírající se o strom. Po pátečním zahájení olympijských her se v Pekingu překupníci se vstupenkami vyrojili navzdory hrozbě, že budou posláni do pracovního tábora, pokud budou dopadeni. "Box," dodává muž čínsky a zvedá pěsti, aby naznačil, o jakém sportu mluví. "Atletika," přihazuje nabídku, ale jméno prozradit nechce.

ČTĚTE TAKÉ: Tisíce napálených lidí. Lístky na olympiádu jsou falešné

Policie oznámila čínským sdělovacím prostředkům, že hodlá spekulanty se vstupenkami zadržet na deset až patnáct dní, ale uvažovat bude i o převýchově v pracovních táborech, kam mohou být Číňané posláni bez soudu. Tuto praxi kritizuje jak Amnesty International, tak další skupiny na ochranu lidských práv, které Čínu opakovaně vyzývají k jejímu zrušení.

Dopadeno bylo už 316 spekulantů

Do všech olympijských vstupenek byly zabudovány mikročipy, ale jen lístky na úvodní a závěrečný ceremoniál her obsahují fotografii a číslo pasu. Podle oficiálních činitelů může držitel olympijskou vstupenku převést na někoho jiného jen jednou, a to prostřednictvím poboček čínské Národní banky; ale na vstupenky zakoupené v zahraničí se toto omezení nevztahuje.

S lístky na olympiádu se čile obchoduje.Americký vysokoškolák, který studuje v Pekingu a z obavy před čínskými úřady se agentuře AP představil jen jako Aaron, uvádí, že před rokem a půl koupil v americké vstupenkové loterii sto lístků a v Pekingu je prodal cizincům za trojnásobek původní ceny. "Věděl jsem dlouho dopředu, že pojedu do Pekingu v době olympiády. Nemyslel jsem si, že se mi povede koupit tolik lístků, tak jsem podal žádost o fůru a nakonec jsem získal všechny, o které jsem požádal," říká.

Informace na internetových stránkách pekingského úřadu veřejné bezpečnosti v květnu informovala, že policie dopadla 316 spekulantů se vstupenkami, dvě stovky z nich zadržela a dva poslala do pracovních táborů. Aktuálnější údaje nejsou k dispozici.

Na Liou Sianga za trojnásobek původní ceny

"Převýchovné pracovní tábory" zavedla čínská komunistická vláda v roce 1955 pro ty, kdo nenásilným způsobem překračují zákon - například pro prostitutky či uživatele drog. Maximální udělená délka pobytu v pracovním táboře jsou tři roky, ale přímo na místě může být přidán čtvrtý rok za "špatné chování".

Ani toto riziko ale překupníky se vstupenkami neodrazuje. "Lístky na basketbalový zápas mezi Čínou a Spojenými státy jsou vyprodané," říká muž, který nabízí vstupenky před olympijským Stadionem pracujících. "Ještě v pátek se prodávaly za víc než 10 tisíc jüanů (23 600 korun)," dodává a nabízí vstupenky na finálový běh čínského překážkáře Liou Sianga za 6000 jüanů, což je trojnásobek původní ceny. Jiný spekulant chce za stejné finále překážkového běhu mužů na 110 metrů dokonce pětinásobek původních 2000 jüanů.

Foto: AP
Autor: ČTK

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ