Paralympiáda <span>není spravedlivá</span>, zlobí se sportovci

Sport
12. 9. 2008 15:23
Martin Němec. V rekordu, ale bez medaile.
Martin Němec. V rekordu, ale bez medaile.

Martin Němec. V rekordu, ale bez medaile.Slučování skupin při vrhačských soutěžích paralympijských her odporuje zdravému rozumu. Alespoň si to myslí čeští sportovci, kteří už přišli o několik cenných kovů.

Hodíte paralympijský rekord, a přesto jste bez medaile. V horším případě dokonce na konci elitní desítky. Zdá se vám to nemožné? Na paralympijských hrách v Pekingu běžná záležitost. Problémem je ve slučování skupin různě postižených sportovců a následné přepočítávání koeficientů.

V čem je vlastně problém? Mezinárodní paralympijský výbor přistoupil kvůli nízkému počtu startujících v jednotlivých kategoriích ke slučování skupin. Společně tak soutěží lidé s různým druhem postižení. Tabulky, podle kterých se výkony přepočítávají, fungují krátce a nevystihují míru výkonu v jednotlivých kategoriích.

 Kdo s kým soutěží?
Stalo se vám, že jste koukali na paralympijské hry a netušili, pro které závodníky je disciplína vypsána? Není divu. Systém paralympijských soutěží je velice nepřehledný. Kódy jednotlivých druhů postižení dokážou dešifrovat jen odborníci. Jednoduchý manuál pro lepší orientaci najdete - ZDE
„Je to klasický problém tabulek, které jsou tvořeny v kancelářích, podobně jako desetiboj. Nikdy nemohou být úplně spravedlivé, ale tyhle jsou vyloženě špatné," říká šéf českých paralympioniků František Janouch, podle kterého za slučování skupin mnohdy mohou i samy národní paralympijské svazy. Z finančních důvodů neposílají na hry závodníky, u kterých nejsou přesvědčeni o medaili. A to i přesto, že splní kvalifikační limit.

„Aby byla disciplína vypsána, musí v ní startovat šest závodníků ze čtyř kontinentů, proto se slučují," vysvětluje Janouch.

Závodníci budou taktizovat

Sportovci jsou již dnes pěkně rozčarovaní. „Musela bych hodit 18 metrů, což je nereálné. Systém není odzkoušený. Je to nešťastné řešení a pěkně nefér. Jsem naštvaná," rozčilovala se po závodě v hodu diskem česká reprezentantka Martina Kniezková, která přes paralympijský rekord 13,39 skončila až devátá. „Už se těším na to, jak budu všem vysvětlovat, proč jsem hodila rekord a skončila devátá," dodala ironicky.

Keňská oštěpařka Nakhumicha Zakayová.Podobně dopadl i další obhájce olympijského zlata z Atén atlet Martin Němec. I on hodil na stadionu přezdívaném Ptačí hnízdo paralympijský rekord a skončil bez medaile. Nejlepší hod v jeho kategorii v historii her stačil pouze na čtvrté místo.

„V podstatě jsem si prohrál zlato už na mistrovství světa v Assenu, kde jsem si zvedl světový rekord. Prakticky jsem tím celou naší kategorii zabil," řekl po závodě Němec. Koeficient se totiž vypočítává ze součtu výsledků prvního a druhého místa na posledním mistrovství světa, prvního místa na předchozí paralympiádě a aktuálního světového rekordu. Z těchto čtyř hodnot se udělá aritmetický průměr, který stanovuje základní normu pro danou skupinu.

„Jenže do nekonečna posouvat laťku prostě nejde. Na jednu stranu je to nespravedlivé, protože rozhoduje koeficient, na druhou stranu si za to můžu sám. Takže, co nadělám," říká Němec.

Paradoxně se může stát, že závodníci pro úspěch na paralympijských hrách budou v budoucnu taktizovat a neházet na světových šampionátech a v olympijském roce velké výkony.

A nebo se funkcionáři chytí za nos a tabulky přepracují.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ