Peking dva týdny před startem: Američané <span>shánějí masky</span>

Sport
28. 7. 2008 08:00
Žena prochází ulicí Pekingu, který přikryl hustý smog.
Žena prochází ulicí Pekingu, který přikryl hustý smog.

Žena prochází ulicí Pekingu, který přikryl hustý smog.Čínské hlavní město se necelé dva týdny před zahájením olympijských her zakrylo hustou, šedou pokrývkou smogu . Potvrzují se tak varování některých expertů, že ani drastická omezení uvalená organizátory olympiády na dopravu a továrny nemusejí zajistit během her čistý vzduch.

Smog, který v neděli zakryl Peking, patřil k nejhorším za poslední měsíc, a to navzdory týden platícímu omezení automobilové dopravy, v jehož rámci smějí na silnice vyjet střídavě jen auta se sudými, respektive lichými poznávacími značkami.

ČTĚTE TAKÉ: Šéf české mise v Pekingu: Problém? Koupelny

Vstupenky na olympiádu jsou

v Pekingu úplně vyprodány 

Vstupenky na olympijská klání v Pekingu jsou zcela vyprodané. Oznámili to organizátoři her s tím, že koupit je možné už jen část lístků na disciplíny konající se v několika spoluhostitelských městech.

Organizátoři v pátek uvolnili do prodeje posledních 820 tisíc vstupenek. Před prodejními místy v Pekingu stanovali lidé dva dny předem a do více či méně uspořádaných front a chumlů se postavily desetitisíce lidí.

V úterý půjde do prodeje poslední série 14 tisíc vstupenek na jezdecké disciplíny, které se budou konat v Hongkongu.

Peking celkem nabídl divákům více než sedm milionů olympijských vstupenek. Zájem o ně byl velký a prodej provázela řada problémů včetně kolabujících internetových serverů, na nichž byly vstupenky k mání. V listopadu loňského roku byl propuštěn šéf čínského odboru pro vstupenky poté, co prodejní server spadl pod náporem zájemců hned první den po otevření.
Na některých místech Pekingu byla viditelnost necelý kilometr a během oficiálního otevření olympijské vesnice na ni nebylo možné dohlédnout od nedalekého olympijského komplexu sportovišť.

"Opravdu to nevypadá dobře, ale včera (v neděli) to bylo lepší," řekla viceprezidentka Mezinárodního olympijského výboru (MOV), Švédka Gunilla Lindbergová, která bydlí v olympijské vesnici. "V úterý, kdy jsem sem přijela, to bylo hrozné."

Peking patří k městům s nejznečištěnějším ovzduším na světě a čistota vzduchu patří mezi největší otazníky olympiády, která se bude konat od 8. do 24. srpna. V neděli kombinace teploty kolem 32 stupňů Celsia, sedmdesátiprocentní vlhkosti vzduchu a jen mírného větru vytvořila v ovzduší hustou směs škodlivin, prachových částic a vodních par.

ČTĚTE TAKÉ: Šéf MOV: O lidských právech nemohu mluvit upřímně

Podle čínského tisku je Peking připraven omezení ještě zpřísnit, odvolat ze silnic víc automobilů a zastavit provoz dalších továren, pokud bude nadále ovzduší nad hlavním městem znečistěné.

"Z ulic mohou zmizet další auta a všechny staveniště a některé další továrny v Pekingu a okolí budou dočasně uzavřeny, pokud se kvalita vzduchu zhorší," napsal státní list China Daily. Úřady podle jeho informací mohou už brzy vyhlásit nová "speciální opatření".

Pohled na smogem zasažený hlavní stadion olympiády.

"Zavedeme nouzový plán v osmačtyřicetihodinovém předstihu, pokud se kvalita vzduchu během olympiády zhorší," cituje list Li Sina z pekingského městského úřadu pro ochranu životního prostředí. Podle dalšího z činitelů úřadu Ču Tchunga by z ulic mohlo být odvoláno až 90 procent všech automobilů, pokud to bude třeba.

Pekingský městský úřad pro ochranu životního prostředí vzduch označil za "nezdravý pro citlivé osoby". Náměstek ředitele úřadu Tu Šao-čung připsal vinu za šedé nebe nad Pekingem spojení mlhy a slabého větru, který nebyl schopný znečištění rozfoukat.

"Naším úkolem je snížit znečištění tak, jak je to možné, ale v tomto období je obvyklé, že na Peking padají mlhy," řekl Tu. "V srpnu bude kvalita vzduchu v Pekingu dobrá," dodal.

Jeho názor podporuje doktor Patrick Schamasch, šéf lékařské komise Mezinárodní olympijského výboru. Podle něj Mezinárodní olympijský výbor kvalitu vzduchu v Pekingu sleduje. Úroveň znečištění byla v neděli "trochu vyšší, než bylo očekáváno, ale nijak dramaticky", řekl Schamasch s tím, že podmínky "nebyly horší" než v jiných olympijských městech - například Los Angeles, Atlantě a Aténách.

ČTĚTE TAKÉ: Novináři si stěžují. Internet je prý cenzurován

Přesto se mnozí atleti, kteří by se měli tento týden začít hromadně přesouvat do Pekingu, raději zatím zabydleli v Jižní Koreji, Japonsku a dalších místech, aby se pekingskému vzduchu vyhnuli tak dlouho, jak je možné. Některé olympijské delegace včetně amerického olympijského výboru zajišťují pro sportovce ochranné masky.

Skupina Greenpeace vydala prohlášení, v němž Pekingu za úsilí směřující k vylepšení kvality ovzduší uděluje smíšenou známku.

"Uznáváme dlouhodobé iniciativy, které pekingská vláda učinila, jako je rozšíření tras metra, zavedení přísnějších norem pro automobilové emise či vybavení uhlí spalujících továren čistšími technologiemi," uvedl na tiskové konferenci představitel Greenpeace Lo Sze Ping z Hongkongu.

Peking nicméně propásl příležitost využít olympijských her jako platformy pro podporu ambicióznějších projektů na ochranu životního prostředí, dodal. "Navzdory vynaloženému úsilí patrně není kvalita vzduchu v Pekingu na té úrovni, jakou by svět očekával od města hostícího olympijské hry."

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ