Phelps začal pod dohledem Bushe dle plánu. Má <span>první zlato</span>

Sport
10. 8. 2008 11:45
Americký plavec Michael Phelps chce osm zlatých medailí. První už má.
Americký plavec Michael Phelps chce osm zlatých medailí. První už má.

Americký plavec Michael Phelps chce osm zlatých medailí. První už má.Osmina úkolu splněna, může si říct americký plavec Michael Phelps. Na olympiádě v Pekingu získal první z plánovaných osmi zlatých medailí, navíc ji vyšperkoval pokořením světového rekordu. Polohový závod na 400 metrů vyhrál v čase 4:03,84 minuty a vlastní maximum z letošního června vylepšil o 1,41 sekundy.

"Jsem opravdu šťastný. Byl to velmi emotivní závod," radoval se normálně stoicky klidný Phelps. "Po závodě jsem totiž viděl, jak prezident mává vlaječkou, pokyvuje hlavou a ukazuje mi palec nahoru. To byl dojemný okamžik," přiznal nejlepší plavec současnosti.

Hymna byla krátká

Ceremoniál, při němž si Michael Phelps pověsil na krok první zlatou medaili, měl poněkud kuriózní průběh. Pořadatelé her totiž zkrátili americkou hymnu. Zhruba uprostřed náhle utichla. Její tóny se Kostkou vody znovu rozezněly, až když už další medailisté Maďar Laszlo Cseh a Američan Ryan Lochte pózovali s Phelpsem na nejvyšším stupni. Phelps se po přerušení hymny široce usmál a nejisté publikum po chvíli začalo tleskat.
Prozradil pak, že dlouhou polohovku plaval možná naposledy v životě. "Trenérovi jsem řekl, že tuhle disciplínu už nechci plavat. On mi tedy doporučil, ať to na ní zakončím rekordem," doplnil Phelps.

Celý svět sleduje, zda se Phelpsovi podaří splnit smělý a na první pohled šílený plán: překonat dosud rekordní výkon krajana Marka Spitze, který na olympiádě v Mnichově 1972 vyhrál sedm titulů.

ČTĚTE TAKÉ: Hyperaktivní Američan míří mezi legendy

 Phelpsův "šílený" plán v Pekingu

Michael Phelps.Je to jednoduché. Americký plavec chce vyhrát úplně všechno. Už vyhrál polohový závod na 400 metrů; zlatou chce získat i v dalších sedmi diciplínách, přičemž mezi starty několika závodů jsou třeba jen pětiminutové odstupy:

100 m motýlek (16.8., 6:00)

200 m motýlek (13.8., 6:00) 
200 m polohový závod (15.8., 6:00) 
štafeta 4x100 m pol. závod-štafeta (17.8., 6:00) 
štafeta 4x200 m volný styl-štafeta (13. 8., 6:05)

200 m volný styl (12.8., 4:13)
štafeta 4x100 m volný styl-štafeta (11. 8., 4:33)

Třiadvacetiletý Phelps, jehož v hledišti Aquatic Centra podporoval s vlaječkou v ruce americký prezident Goerge Bush, je nyní rovněž sedminásobným olympijským vítězem, šest předchozích medailí získal před čtyřmi lety v Aténách.

Jeho boj o druhé individuální zlato začne už v neděli odpoledne, kdy jsou na programu rozplavby na kraulařské dvoustovce, za cíl má vyhrát i polohový závod na 200 metrů, motýlkářskou stovku i dvoustovku a tři štafety.

Stříbrnou medaili získal Maďar Lászlo Cseh, který vylepšil vlastní evropský rekord na 4:06,16, třetí dohmátl poslední z trojice spolufavoritů Ryan Lochte z USA.

Světový rekord padl i v závodě žen 

Světový rekord v této disciplíně padl i v závodě žen a postarala se o něj dvacetiletá Australanka Stephanie Riceová časem 4:29,45 minuty. Dosavadní maximum překonala ještě výrazněji než Phelps, a to o 1,67 sekundy, a dostala se pod něj i druhá v cíli Kirsty Coventryová ze Zimbabwe (4:29,89).

Australanka Stephanie Riceová. Vyhrála v novém světovém rekordu.Až třetí místo zbylo na americkou favoritku Katie Hoffovou, jež do závodu vstupovala jako světová rekordmanka a toužila dosáhnout stejných úspěchů, jaké plánuje její krajan Phelps.

V závodě na 400 metrů volným způsobem potvrdil titul mistra světa Korejec Park Tae-Hwan. Časem 3:41,86, kterým stanovil nový asijský rekord, porazil druhého domácího Lin Čanga a třetího Američana Larsena Jensena. Zlato získal jako první korejský plavec v historii.

Zlato i pro Evropu díky nizozemským plavkyním

Zlaté medaile se v neděli dočkala i Evropa, a to zásluhou nizozemských kraulařek, které triumfovaly ve štafetě na 4x100 metrů. Inge Dekkerová, Ranomi Kromowidjojoová, Femke Heemskerková a Marleen Veldhuisová získaly v této disciplíně pro svou zemi první zlato po 72 letech a časem 3:33,76 jen o 14 sekund nepokořily vlastní světové maximum. V olympijském rekordu ale mistryně Evropy odsunuly na další pozice Američanky a australské obhájkyně prvenství.

Už v semifinále prsařské stovky zaútočil na světový rekord Nor Alexander Dale Oen, časem 59,16 za ním zaostal jen o tři setiny. Podruhé v rozmezí 14 hodin ale vylepšil evropské maximum.

VÝSLEDKOVÝ SERVIS - ZDE

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ