Policistka z ringu <span>se už těší na olympiádu</span>

Sport
15. 8. 2009 09:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

BBoxerky se těší na olympiádu. Česká policistka odhazuje uniformu. Navléká přilbu, chrániče. Rukavice. A jde do ringu. Bít se o olympijskou medaili. Fikce? Kdepak. Stačí formality a za tři roky v Londýně taková situace skutečně může nastat.

Onou policistkou je bronzová medailistka z mistrovství Evropy Martina Schmoranzová. Ze zprávy, že ženský box bude olympijským sportem (schválit návrh už musí jen plenární zasedání Mezinárodního olympijského výboru, což je v podstatě detail) má obrovskou radost. „Je to pro mě nová šance, nová motivace," říká jednadvacetiletá žena zákona.

ČTĚTE TAKÉ: Olympiáda vítá nový sport: ženský box

Právě Schmoranzová je asi nejlepší českou boxerkou, předpokládanou nadějí pro Londýn. „Mám teď více chuti do tréninku. Jen ho musím zkombinovat s mým náročným zaměstnáním."

Ženský box je v Čechách v amatérských plenkách, první registrovanou „ostrou holkou" byla před dvanácti lety současná šéftrenérka reprezentace Šárka Stoklásková. „Mám z toho samozřejmě radost," říká, ale zároveň tak trochu smutní, že si sama nevyzkouší olympijský ring. „Je tam věkový limit 34 let. Navíc olympijský ring je jen pro amatéry, já už si zkusila profesionální zápas."

Rozhodnutí MOV není překvapivé, ženskému boxu se dávaly slušné naděje pro přijetí do olympijské rodiny. Avšak verdikt vyvolal různorodé diskuse o podstatě bití „něžných" bytostí. Zda nepřekračuje olympijské etické normy, zda není příliš brutální. Na olympiádě je sice třeba judo nebo ženský hokej, ale box je ještě vyšší „level".

ilustrační foto.Když si ženská usmyslí...

„Moje generace moc ženskému boxu nakloněna nebyla," říká Jan Pavlík, zkušený generální sekretář České boxerské asociace, veterán boxerské funkcionařiny.  „Ale doba se mění. A mění se i vývoj ve sportech. Pravidla ženského boxu jsou mezinárodní a přesná. Spolupracujeme s lékaři tak aktivně, jako dnes málokterý sport. A rozhodčí vedeme k tomu, aby striktně dodržovali pravidla," vysvětluje.

A obavy o ženské zdraví? Kdeže...: „V amatérském ringu nosí ženy stejně jako muži na hlavách přílby, mají stejné rukavice, oblečení, obutí. Rozdíl je jen mezi chrániči: mužům stačí suspensor, ženy navlékají i chrániče prsou."

Souboje „ostrých holek" mohou být zajímavým zpestřením londýnské olympiády. Jak se on-line deník TÝDEN.CZ několikrát přesvědčil, amatérky zlepšily techniku, není to žádný „hurá box".

To potvrzuje i Pavlík: „Děvčata se je zprvu snažila rozhodovat silou úderu, boxovala zapáleně. Ženská, když se rozhodne, tak jde obvykle i v ringu za svým cílem. Zápal jim nechybí ani dnes, ale navíc se výrazně zlepšily technicky."

Foto: Profimedia

Autor: - kva -

Další čtení

Závod F1 v Džiddě vyhrál Piastri a poprvé vede mistrovství světa

Sport
20. 4. 2025
ilustrační foto

Tribuny v dýmu: Pyrotechnika dál rozděluje fanoušky i kluby

Sport
19. 4. 2025

Na výtržnosti při římském fotbalovém derby doplatilo zraněním 24 policistů

Sport
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ