Rekordní Rusko: olympijský oheň urazí nejdelší cestu

Sport
26. 9. 2013 11:50
Tato pochodeň projde rukami 14 tisíců členů štafety.
Tato pochodeň projde rukami 14 tisíců členů štafety.

Tradiční ceremoniál v neděli v řecké Olympii zažehne olympijský oheň a formálně zahájí jeho cestu do dějiště zimních her v Soči, které se uskuteční v únoru. Pochodeň urazí asi 65.000 km a bude nejdelší cestou ohně v historii zimních olympijských her. Navštíví 2900 měst, všech 83 ruských regionů a projde rukama 14.000 členů štafety. Tím prvním bude v neděli osmnáctiletý řecký sjezdař Joannis Antoniu.

Do Ruska oheň dorazí 6. října speciálním letadlem do Moskvy a následně bude cestovat 123 dní po zemi, po železnici, ve vodě, na saních tažených sobem, po horách, ve vzduchu, v letadle a ve vesmíru. Celá pouť skončí po čtyřech měsících 7. února 2014 v den zahájení her na Olympijském stadionu v Soči. Kdo tam oheň zapálí, je tradičně zatím tajemstvím.

Hořící pochodeň zavítá na nejvyšší horu Kavkazu Elbrus, ale také na dno nejhlubšího jezera světa Bajkal. Ponor Rusové testovali, aby jim plamen ve vodě nezhasl. Štafeta oheň zanese na Kamčatku na vrchol sopky Avačinskij, stejně jako do Jasné Poljany, kde spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj napsal své nejslavnější romány Válka a mír a Anna Karenina.

Olympijskou pochodeň ponesou například první žena ve vesmíru Valentina Těreškovová, olympijští vítězové gymnasta Alexej Němov a akvabela Maria Kiseljovová nebo úspěšný paralympijský veslař Alexej Čuvašov. Nejmladšímu účastníkovi štafety je čtrnáct, nejstaršímu 93 let.

"Byli vybráni lidé, kteří se nějak zasloužili o rozvoj naší země a její slávu, či jsou velkými talenty. Chceme, aby tito lidé spojili naši zemi olympijskou myšlenkou po celé trase pochodně," řekl prezident organizačního výboru Dmitrij Černyšenko. "Budou to právě členové štafety, kteří zažehnou olympijskou inspiraci, jež bude provázet hry," doplnil.
Organizátoři mají k dispozici na 30.000 dobrovolníků jen pro potřeby štafety s olympijskou pochodní.

Do vesmíru ji v listopadu vezme posádka lodi Sojuz TMA-11. Kosmonauti Sergej Rjazanskij a Oleg Kotov s ní mají podniknout i výstup do volného kosmického prostoru.
Oheň bude v neděli zapálen tradičně v chrámu bohyně Héry od slunce pomocí parabolického zrcadla. Pochodeň má předlohu v peru pohádkové bytosti ptáka Ohniváka, váží 1,8 kg a měří 95 centimetrů. Je vyvedena ve stříbrné a červené barvě. Stejnou pochodeň, jen v bledě modrém provedení, bude mít také zimní paralympiáda, jež bude zahájena 7. března 2014.

Základní údaje o olympijském ohni před nedělním slavnostním zapálením pochodně pro ZOH 2014 v Soči:
- Oheň pro ZOH v Soči bude slavnostně zapálen 29. září v Olympii, po několikadenní cestě po Řecku dorazí do Moskvy a 7. října se vydá na pouť po Rusku. Během 123 dnů s ním více než 14.000 běžců urazí přes 65.000 km, nejvíce v historii zimních olympiád. Poslední člen štafety zapálí oheň na Olympijském stadionu v Soči 7. února.

- Oheň je jedním ze symbolů olympijských her, dle tradice věčně plápolal na oltáři v řecké Olympii, kde se roku 776 před naším letopočtem konaly první doložené antické hry.
- Oheň v kulisách starověké Olympie zapaluje tradičně spojením slunečních paprsků z hory Olympu 11 řeckých žen, kněžky byly v novodobé historii nahrazeny herečkami.
- Symboliku oživil v roce 1928 nizozemský architekt Jan Wils, jenž navrhl věž pro amsterodamský stadion, kde po dobu her plamen hořel, zapálen byl anonymním osvětlovačem.
- S myšlenkou zapálení pochodně v Olympii a putování Evropou přišli v roce 1934 šéfové organizačního výboru berlínské olympiády Theodor Lewald a Carl Diem.
- První pouť olympijského ohně započala 20. července 1936 v Olympii, na cestě do Berlína urazila pochodeň za 12 dní a 13 nocí 3187 km a protnula sedm zemí (poprvé a zatím naposledy navštívila také území tehdejšího Československa).
- První slavnostní zažehnutí na stadionu proběhlo při zahájení zimní olympiády v Oslu 1952, posledním členem štafety byl lyžař a vnuk proslulého polárníka Eigil Nansen.
- V roce 1952 pochodeň poprvé cestovala letadlem, o 24 let později byl její plamen transformován do elektrického impulzu a satelitem (pak laserem) přenesen z Atén do Kanady, v roce 2000 se oheň dostal i pod vodu a před hrami v Pekingu 2008 se podíval i na nejvyšší horu světa Mount Everest.
- Na první globální pouť se pochodeň vydala před LOH v Aténách 2004, během 78 dnů urazila na pěti kontinentech 78.000 km a navštívila všechna předchozí dějiště OH.
- Zatím nejmonstróznější trasu naplánovali organizátoři OH 2008 v Pekingu, na 137.000 km dlouhé trati se vystřídalo téměř 22.000 běžců, většina na území Číny. Trasu pochodně před olympiádou v Číně zároveň doprovázely dosud nejmasovější protesty, demonstrantům se několikrát podařilo olympijský oheň dokonce na čas uhasit. I proto se poté od globálních poutí upustilo.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Závod F1 v Džiddě vyhrál Piastri a poprvé vede mistrovství světa

Sport
20. 4. 2025
ilustrační foto

Tribuny v dýmu: Pyrotechnika dál rozděluje fanoušky i kluby

Sport
19. 4. 2025

Na výtržnosti při římském fotbalovém derby doplatilo zraněním 24 policistů

Sport
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ