Sprinterský <span>génius Bolt</span> má další zlato a světový rekord

Sport
20. 8. 2008 16:37
Jamajský sprinter Usain Bolt v cíli rekordní dvoustovky.
Jamajský sprinter Usain Bolt v cíli rekordní dvoustovky.

Jamajský sprinter Usain Bolt v cíli rekordní dvoustovky.Jamajský sprinterský fenomén Usain Bolt pokořil další lidskou hranici. V olympijském finále na 200 metrů tentokrát nevypustil závěr jako na poloviční trati a časem 19,30 o dvě setiny překonal světový rekord slavného Američana Michaela Johnsona z olympiády v Atlantě 1996. Osobní rekord si Bolt vylepšil o 37 setin.

ČTĚTE TAKÉ: Stojí za rychlostí jamajských běžců brambory? 

Po sobotním vítězství na stovce získal jednadvacetiletý atlet v Pekingu další zlato. To naposledy dokázal v roce 1984 v Los Angeles legendární Carl Lewis z USA. Triumfovat na obou nejkratších sprintech na jedněch olympijských hrách se doposud povedlo devíti atletům, včetně slavného Jesseho Owense v Berlíně 1936. Bolt ovšem dokázal na obou tratích překonat světový rekord.

ČTĚTE TAKÉ: Bolt si dal dárek k narozeninám: druhý světový rekord

Bolt svým výkonem vytáhl další čtyři běžce pod hranici dvaceti vteřin, byť dva z nich byli nakonec diskvalifikováni. A to i přesto, že mezi Boltem a zbytkem byla pořád veliká mezera.

Jamajčan vyběhl zatáčku podle očekávání na prvním místě a pak jen rychle utíkal ostatním. Když měl třicet metrů před znovu obrovský náskok, diváci na stadionu i po celém světě trnuli, zda-li stejně jako na poloviční trati nevypustí závěr a cílem neproběhne zadrženě šaškovsky gestikulujíc a oslavujíc svůj triumf. Tentokrát by ho to stálo světový rekord.

Jamaičan Usain Bolt slaví zlato a světový rekord na dvoustovce.Rekord i v protivětru

Ale naštěstí ne. Bolt za to tahal až do konce a cílovou páskou proběhl v o setinu lepším čase, než Johnson před 12 lety v Atlantě. A co je těžko pochopitelné, při téměř metrovém protivětru. Oficiální čas pak technika ještě o další setinu vylepšila.

"Skvělé. Po semifinále jsem se rozhodl, že na dráze nechám všechno. Přišel jsem, abych to tady dokázal. Jsem šťastný, že jsem to dokázal. Musím ale přiznat, že jsem v šoku, takový čas jsem nečekal," povídal Bolt po závodě. "Věděl jsem, že je tady rychlá dráha, ale nemyslel jsem si, že to je možné. Makal jsem hodně, abych to dokázal, a budu makat ještě víc, abych zůstal na špičce," vysypal ze sebe nadšený Bolt.

Křepčení, osobní tragedie i protesty

V cíli následoval gejzír obrovské radosti a samotné oslavné tanečky jamajského mladíka by si medaili také zasluhovaly, pokud by se za to udělovaly.

Ke křepčícímu tanečníkovi pak přiběhli i další dva v cíli. Třetí Američan Wallace Spearmon dokonce Bolta zvedl nad hlavu. Sám měl z bronzu obrovskou radost a vzdával tak sportovně hold svému přemožiteli. Nevěděl, že se na světelné tabuli právě objevila jeho diskvalifikace, protože v zatáčce vyšlápl z dráhy a to pravidla nedovolují.

Spearmon  se radoval dál ještě několik desítek vteřin a pak jeho pohled zavadil o tabuli. Sundal vlajku z hlavy a zdrcený nejhorším zklamáním kariéry se odebral z plochy stadionu. Bronz tak v tu chvíli připadl jeho krajanovi Shawnu Crawfordovi, obhájci zlata z Atén. Za dvě hodiny ale bylo zase všechno jinak.

Americká výprava podala úspěšný protest proti stejnému provinění v cíli druhého Churandy Martina. Sprinter z Nizozemských Antil tak přišel o stříbro i národní rekord za výkon 19,82. O další místo vzhůru se posunul šťastlivec Crawford a třetí byl nakonec další Američan, původně pátý v cíli Walter Dix, který rovněž běřel pod dvacet vteřin.

VÝSLEDKOVÝ SERVIS: ZDE

Foto: ČTK/Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ