Turecko stojí o pořádání zimní olympiády v roce 2026

Sport
12. 4. 2017 16:56
Poslední zimní olympiáda se uskutečnila v roce 2016 v ruském Soči.
Poslední zimní olympiáda se uskutečnila v roce 2016 v ruském Soči.

Turecko zvažuje podle prohlášení prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana kandidaturu na zimní olympijské hry v roce 2026, které by se mohly uskutečnit v provinciích Erzurum, Erzincan a Kars na východě země. Erdogan to prohlásil v Ezurumu v rámci kampaně před referendem o ústavní reformě, která mimo jiné slibuje posílení prezidentských pravomocí.

"Zimní olympijské hry by Erzurumu slušely. Chystáme se připravit kandidaturu na rok 2026," prohlásil Erdogan v hlavním městě stejnojmenné provincie. Erzurum hostil v roce 2011 zimní univerziádu.

Turecko se v minulosti několikrát ucházelo o právo uspořádat letní olympijské hry, naposledy neuspělo ve volbách dějiště OH 2020, v nichž dostalo přednost Tokio. Na hostitele zimní olympiády ještě nikdy nekandidovalo.

O pořadatelích zimních her v roce 2026 se bude rozhodovat v létě 2019. Tento týden oznámil vážný zájem švýcarský Sion, jeho možnými soupeři jsou Stockholm, Innsbruck, Calgary, Lillehammer, Sapporo a Almaty. Příští rok se ZOH uskuteční v korejském Pchjongčchangu, v roce 2022 je uspořádá Peking.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Olympijská premiéra snů. Devatenáctiletý Jílek bere stříbro na pětce

Sport
8. 2. 2026

Odvážná jízda, zlatá tečka. Maděrová slaví olympijský triumf

Sport
8. 2. 2026
ilustrační foto

Odpůrci olympiády řádili v Miláně a bojovali s policií. Rozehnali je vodními děly

Sport
7. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ