Zpráva o tragické smrti gruzínského sáňkaře Nomara Kumaritašviliho na úvod olympiády ve Vancouveru zasáhla všechny. Nyní, přesně rok po nešťastné události, plní stránky kanadských novin opět. Podle všeho k ní vůbec nemuselo dojít.
Deník Globe and Mail a televize CBC totiž zveřejnily mailovou korespondenci šéfa organizačního výboru Johna Furlonga, který věděl o velkém nebezpečí superrychlého ledového koryta ve Whistleru. A neudělal nic.
Varovala ho Mezinárodní sáňkařská federace, a to dokonce rok před tragickou smrtí jednadvacetiletého Kumaritašviliho, který ve své závěrečné tréninkové jízdě vylétl v jedné ze zatáček z trati a po přímém nárazu do železného pilíře zemřel.
Série mailových zpráv začala jedenáct měsíců před olympijskými hrami, kdy mezinárodní federace adresovala německým designérům trati varování o možné rychlosti v některých pasážích. Kopii přitom našel ve své schránce také Furlong.
Ten však okamžitě přidělil řešení celé záležitosti někomu jinému. "V té zprávě nás varují, že trať je podle jejich názoru příliš rychlá a někdo by mohl být ošklivě zraněn. Jestli se někomu něco stane, mohlo by to být podáno tak, že jsme byli varováni a neudělali nic. ... Někdo by se na to měl alespoň podívat," stojí v jednom mailu.
Další, psaný pravděpodobně viceprezidentem pro sport z organizační komise Timem Gaydou, usvědčuje autora z toho, že přes varování nikterak nezasáhl: "Nic s tím nemůžeme dělat. Pokud se ale někdy něco stane, bude se psát o rychlosti trati."
Naprostá ignorace varovných zpráv tak podle všeho měla za následek smrt mladého Gruzínce. Na dráze ve Whistleru totiž někteří závodníci atakovali rychlost 155 kilometrů v hodině, na předešlých olympijských hrách byla přitom maximální rychlost o dvacet kilometrů v hodině nižší.
Už nyní se tak Mezinárodní sáňkařská federace snaží zajistit, aby se na nadcházejících olympijských hrách v ruském Soči vrátila rychlost v ledovém korytu při sáňkařských disciplínách do normálu. A nemusel tak někdo zbytečně zemřít.
NA TRAGICKOU SMRT SÁŇKAŘE SE PODÍVEJTE ZDE (JEN PRO OTRLÉ):