Americký olympijský výbor (USOC) se oficiálně omluvil Brazilcům za chování čtveřice plavců v čele s hvězdným Ryanem Lochtem. Ti se v neděli v noci po skončení plaveckých soutěží dopustili výtržností a vandalismu na čerpací stanici a pokusili se odvrátit pozornost vymyšlenou historkou o tom, že byli oloupeni falešnými policisty. Za své chování se na twitteru omluvil také samotný Lochte.
"Chování těchto sportovců je nepřijatelné a nereprezentuje hodnoty týmu USA," uvedl ve čtvrtečním prohlášení šéf USOC Scott Blackmun. "Omlouváme se našim hostitelům v Riu a brazilskému lidu za tuto nepříjemnost během toho, co by měla být oslava dokonalosti," dodal.
Americký olympijský výbor zároveň oficiálně potvrdil to, co dosud uváděly brazilské úřady: plavci Gunnar Bentz, Jack Conger, James Feigen a Lochte si vymysleli víkendové přepadení a oloupení v taxíku a místo toho se sami v opilosti dopustili vandalismu na benzínce, kde vykopli dveře toalety a rozbili dávkovač mýdla a zrcadlo. Po konfrontaci s ozbrojeným personálem stanice zaplatili škodu zhruba ve výši 50 dolarů (1200 korun) a odjeli.
Lochte a Feigen kvůli tomu mohou být obviněni z křivého svědectví, za což v Brazílii nehrozí trest odnětí svobody. Policie ale zvažuje také navrhnout obvinění z falešného nahlášení zločinu a ničení majetku, jež obě mohou vynést šest měsíců ve vězení či pokutu.
Další dva plavci Bentz a Conger byli ve čtvrtek zadrženi na letišti a odvezeni k výslechu na policii. "Oba v případu figurují jako svědci. Nedopustili se křivého svědectví, ve svých výpovědích nelhali," řekl jejich obhájce Sergio Riera.
Oba sportovci se po výpovědi směli vrátit na letiště a ve čtvrtek v noci odletěli ze země. Šestinásobný olympijský vítěz Lochte se dostal do USA ještě před propuknutím skandálu a než brazilská policie zakázala plavcům odcestovat.
V Riu zůstal do dneška pouze Feigen. Ten už změnil svou původní výpověď a dohodl se s brazilskými úřady na zaplacení částky 35 tisíc realů (259 tisíc korun), jež by měla jít na veřejně prospěšné účely. Tím se člen zlaté štafety na 4x100 m volným způsobem vyhne trestnímu stíhání a bude moci opustit Brazílii.
Lochte coby mluvčí čtveřice v rozhovorech s médii barvitě popisoval, jak v neděli nad ránem k údajné loupeži došlo. Zločinci se podle něj vydávali za policisty, zastavili taxík s Američany a sebrali jim peníze. "Vytáhli zbraně a řekli nám, abychom si lehli na zem. Já jsem odmítl s tím, že jsme neudělali nic špatného. Ten chlap vytáhl zbraň, natáhl kohoutek, přiložil mi ji na čelo a řekl: 'Na zem'. Dal jsem ruce nahoru a poslechl," uvedl Lochte.
Když vyšlo najevo, že všechno bylo úplně jinak, Lochte vyjádřil svou lítost. "Chtěl bych se omluvit za své chování z minulého víkendu. Za to, že jsem nebyl pečlivější a otevřenější v tom, jak jsem popisoval události toho časného rána," uvedl na twitteru. Vyprávěl, jak je složité být v noci venku s přáteli v cizině, kde je jazyková bariéra. "Když na vás cizinec míří zbraní a chce peníze, aby vás nechal jít. Ale bez ohledu na chování kohokoliv jiného tu noc, jsem měl být mnohem zodpovědnější v tom, jak jsem se choval já sám," dodal plavec.
Policie nicméně při vyšetřování začala objevovat ve výpovědích údajných obětí trhliny, nenašla ani řidiče inkriminovaného taxíku či případné svědky. Podezření policistů zvýšilo i to, když na záběrech z bezpečnostních kamer viděli plavce vracet se do olympijské vesnice s hodinkami na rukou, jež by jim lupiči jinak pravděpodobně sebrali.
Lochtemu a spol. nyní hrozí tresty od Americké plavecké federace, mohou dostat pokutu či distanc.