Po bývalém panu Dokonalém přebírá nadvládu nad golfovým světem momentální pan Dokonalý. Jednoduše řečeno, Američana Tigera Woodse právě dnes střídá v čele světového žebříčku Angličan Lee Westwood. Byla to jen otázka času.
Woods platil za prototyp dokonalého sportovce, nejlepšího svého druhu. Na greenech nebyl nikdo lepší, v příjmech z reklamy se mu rovnat také nikdo nemohl. To všechno však zničilo provalení několikanásobné manželské nevěry a Tigerův ideální svět se začal bortit.
Odneslo to do té doby idylické manželství, marketingová značka také utrpěla. A první listopadový den přichází Woods možná o to nejcennější, post světové jedničky.
Nahrazuje ho přitom muž, který se zdá velice podobný tomu Tigerovi, kterého obdivoval celý svět předtím, než se provalilo, že si občas zahrál na "jiných hřištích". Lee Westwood působí jako hrdina romantického filmu. Navíc neamerického.
Rodák z Worksopu je evropským patriotem, za oceán ho to příliš netáhne. To dokazoval už v letech 1996 až 2000, kdy na European Tour vyhrál hned čtrnáct turnajových titulů, zatímco v Americe uspěl jedinkrát. Už tehdy měl rád svůj klid a to se ani nyní nemění.
Zpátky ve hře
Když už se zdálo, že má Westwoodova kariéra to nejlepší za sebou a nenabídne více než pět umístění mezi nejlepšími deseti na major turnajích, přišel rok 2007 a další dva tituly v Evropě. Stejný kousek se věčně usměvavému Angličanovi podařil o dva roky později, kdy také začala cesta k aktuálně dosaženému cíli - prvnímu místu na světě.
Koncem minulého roku si sedmatřicetiletý Westwood připsal dělená třetí místa na British Open a PGA Championship, na které letos navázal druhými příčkami na Masters a znovu British Open. A přestože slavil jen jedno turnajové vítězství, maximální vyrovnanost výkonů mu i přes zdravotní problémy dovolila sesadit Woodse z trůnu.
"Neměli bychom ale Tigera takhle rychle odepisovat. V minulosti se mu už jednou podařilo vrátit se zpátky na vrchol. Pořád je tady, velmi blízko," řekl Westwood pro agenturu AP. Dosažená meta ho ale logicky těší: "Trvalo mi velmi dlouho, než jsem se stal světovou jedničkou. A teď se nechci zatěžovat tím, že o ni mohu přijít."
Evropa nade vše
Westwood má podle všeho ve všem jasno. I v tom, kde bude v následující sezoně nadále působit. Přestože se ho snaží zlákat lukrativní zámořská PGA Tour, on zůstane věrný evropskému okruhu.
Má to hned několik důvodů. Mezi ty sportovní patří fakt, že se mu podařilo stát se nejlepším golfistou světa, přestože hraje převážnou část sezony na starém kontinentu. A nemá tak nejmenší důvod něco měnit.
Pro Westwooda ale hrají velkou roli i důvody osobní: "Nechci, aby mi program sezony diktoval FedEx Cup. Když vrcholí, mají děti prázdniny a já chci být několik týdnů s nimi. A samotný FedEx Cup pro mě osobně až tolik neznamená."
Odvážná slova, která by mohla pobouřit pyšnou Ameriku. Vždyť existuje jen málo lukrativnějších podniků ve světě sportu než právě FedEx Cup. Letošní šampion Jim Furyk si kromě turnajových odměn odnesl za celkové prvenství i bonus deset milionů dolarů. Peníze ale podle všeho nemohou změnit pohled na svět od nového golfového pana Dokonalého.