Maslákův kouč: Evropský rekord je v ohrožení, má na to

10. 3. 2014 05:00
Dalibor Kupka se svým svěřencem.
Dalibor Kupka se svým svěřencem.

Trénuje dvacet let, ale takovou vzácnost Dalibor Kupka ve svých rukách ještě neměl. Zatím se mu daří klenot Pavla Masláka brousit k dokonalosti. Ani se neodvažuje říkat, kam až sprinterovy schopnosti mohou dojít. Rychlost od přírody a čistá hlava, to jsou podle Kupky klíčové přednosti halového mistra světa v běhu na 400 metrů.

"Krásně se na to dívalo," rozplýval se po finálovém běhu na šampionátu v Sopotech. Po rozběhu, který se Maslákovi nepovedl, sice lehce znervózněl, ale po jasném semifinálovém postupu se uklidnil a věřil, že jeho svěřenec vyhraje. Přesto ho kvalita nového českého rekordu a druhého času evropské historie 45,24 sekundy překvapila. "A to to přepálil," uvedl Kupka.

Už předloni, kdy Maslák vyhrál mistrovství Evropy v Helsinkách, i loni, kdy se stal halovým kontinentálním šampionem, se mluvilo o jeho velkém potenciálu. Ale letos Maslák svou kariéru povýšil. Už čas na mistrovství republiky ve Stromovce na dvoustovce 20,52 sekundy byl předzvěstí famózního výkonu, jaký předvedl v Sopotech.

"Má takovou rychlostní formu, že když se podíváte do historických evropských tabulek, tak tam moc rychlejších sprinterů bílé pleti na dvoustovce není," upozornil Kupka. V hale se sice oficiálně tato trať už několik let neběhá, ale letos byl na světě rychlejší o setinu jen Američan Wallace Spearmon, trojnásobný medailista z mistrovství světa a muž s osobním rekordem z letní sezony 19,65.

Pavel Maslák při svém zlatém rekordu.Maslákovi hala sedí. Hlavně kvůli jeho nevysoké postavě, krásně se "vejde" do ostrých zatáček. Vždyť také rozběhl závod v Sopotech za 21,17 na dvoustovce, což nerozbíhá ani venku, kde má osobní rekord o čtyři desetiny lepší. "Je to hlavně rychlost. Rychlost, rychlost, rychlost," zopakoval Kupka, v čem tkví Maslákovo nevídané zlepšení. "A byl to třetí běh ve dvou dnech, může to být ještě rychlejší," podotkl kouč.

Maslák má nervy z oceli. Nervozita na něm není znát, říká kouč

Ohroženy jsou podle trenéra evropské rekordy Thomase Schönlebeho, který je vytvořil za éry komunistické NDR. V hale 45,05, venku 44,33. Maslákův osobní rekord pod otevřeným nebem má hodnotu 44,84. "Já věřím, že to může zaběhnout, když zůstane zdravý. Tady to bylo ale hlavně o tom, aby seběhl první a vyhrál," uvedl Kupka.

Už když k němu Maslák přišel v roce 2010, tušil jeho potenciál. A trochu Masláka zpočátku šetřil. Letos poprvé přišel s drsným tréninkem. "Také všichni brečeli a Zuzka (Hejnová) se zranila, takže toho bylo víc," uznal Kupka. "Poprvé jsem jim připravil pořádný trénink, měli toho dost. Ale Máslo to excelentně strávil, zrychlil, je to obrovský talent a ten trénink mu sedl," podotkl trenér.

Dalším střípkem do zlaté mozaiky je příchod Romana Gomoly do skupiny. Bývalý sprinter a bobista si vzal u Kupky na starost silovou přípravu. "Zavedl nové prvky a balanční cvičení, projevuje se to," všiml si Kupka. "Určitě je to pestřejší," řekl.

Co ale Masláka dělá výjimečným, je jeho psychika. "To je top. Šéba (Roman Šebrle) byl Pan závodník, ale vždycky z něj čišela nervozita. Máslo vtipkuje, vůbec nic si nepřipouští, umí se na to připravit. Možná má tu nervozitu někde v sobě, ale najevo to vůbec nedává. Nějaký adrenalin tam ale musí být, který ho ve výkonu zvedá. Je to člověk dělaný pro atletiku se vším všudy. Talent a ještě k tomu mentální talent," uvedl Kupka.

I proto mu odpustí občasné hříchy v životosprávě. "Nejí ale úplně špatně, jí všechno, nic nepřehání. Když si dá pivo, tak si dá dvě, když si dá víno, tak si dá dvě deci," vyprávěl. "Podle mě to je ideální kombinace. Nepotřebuje to řešit," řekl a nevěřícně dodal: "Nikdy jsem si nemyslel, že budu mít bílého sprintera mistrem světa."

Autor: ČTK Foto: ČTK/Alföldi Tibor, ČTK/AP/Petr David Josek

Další čtení

Festival Bonjour Brno oslaví 60 let partnerství Brna s francouzským Rennes

Domácí
22. 4. 2025

AfD zaznamenala v průzkumu rekordní podporu 26 procent, vyhrála by volby

Zahraničí
22. 4. 2025

Ozbrojenci zaútočili na turisty v Kašmíru, mrtvých je nejméně 26

Zahraničí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ