Na Zlatou tretru přijede tyčkařka Isinbajevová
11.04.2007 14:02 Aktualizováno 11.04. 16:08
Organizátoři atletického mítinku Zlatá tretra oficiálně potvrdili účast fenomenální ruské tyčkařky Jeleny Isinbajevové na letošním 46. ročníku. Držitelka dvaceti světových rekordů, aktuální olympijská vítězka, mistryně světa i Evropy se do Ostravy vrátí po čtyřech letech, které uplynuly od jejího předchozího startu.
"Je to pro nás o to cennější, že kromě šesti podniků Zlaté ligy už se podle mých informací představí pouze na mítincích ve Stockholmu a Londýně," řekl manažer Alfonz Juck.
Termín závodu se kvůli ruské tyčkařce změnil
Úsilí pořadatelů se nakonec neminulo účinkem. Kvůli termínovým kolizím s harmonogramem čtyřiadvacetileté ruské tyčkařky totiž letošní ročník mítinku odsunuli netradičně až na konce června. "Bylo to taky hlavně kvůli tomu, abychom vyšli vstříc Jeleně," přiznal Juck. "Díky, že jste to pro mě udělali. Doufám, že se odvděčím dobrým výkonem," připojila se Isinbajevová v telefonickém rozhovoru.
Isinbajevová bude pravděpodobně nejlákavější atrakcí letošní Zlaté tretry. Světové rekordy láme doslova na počkání, tabulky už přepsala dvacetkrát - devětkrát v hale a jedenáctkrát venku. "Zvolili jsme spolupráci s atletkou, která je spojena s naším ambasadorem Sergejem Bubkou a která má nějaký vztah k mítinku. Bude velkou a hlavní osobností," řekl šéf pořádající agentury TK Plus Miroslav Černošek.
Útok na rekord
Do atletického mítinku schází sice ještě 77 dní, ale vynikající ruská tyčkařka na sebe strhla pozornost už teď. "Světový rekord? Všechno je možné," řekla prostřednictvím telemostu na středeční tiskové konferenci. Čtyřiadvacetiletá Ruska už na Zlaté tretře startovala před čtyřmi roky, jenže od té doby prošla její kariéra závratným vzestupem. Zatímco tehdy v Ostravě jako velký talent skončila třetí, dnes už ve světě atletiky vlastně nemá co nového získat. Vyhrála olympiádu, mistrovství světa i Evropy, nikoho už nepřekvapí, když vylepší vlastní světové maximum. Isinbajevová a rekord, to je už skoro obehraný evergreen.
"Na každém mítinku ode mě čekají nějaký rekord, ale to je normální. Pro mě je to spíš lepší, vytváří to motivační prostředí a já jsem ráda, že mi lidi věří. Trénuju přece pro to, abych rekordy překonávala. Tlak mi nevadí," řekla Isinbajevová.
Milionový jackpot
Ostrava pro ni bude teprve druhým závodem v letní sezoně. Poprvé se představí 15. června na mítinku Zlaté ligy v Oslu, ale tam na rozdíl od Zlaté tretry nesmí zaváhat. Jinak se její sen o milionovém jackpotu rozplyne. Vyhrát všech šest podniků v prestižním seriálu bude pořádným náporem na psychiku. "Mám šanci, věřím si. Nejobtížnější to bude po mistrovství světa v Ósace, po kterém jsou ještě tři náročné mítinky a myslím, že v nich zvítězit bude to nejtěžší," svěřila se tyčkařka.
Její šance na lákavý finanční bonus jsou určitě vyšší než u jiných atletů; za poslední tři roky odešla Isinbajevová ze sektoru s nepořízenou pouze třikrát. Experti sice spekulují, že její plány může zhatit Polka Anna Rogowská, ale Isinbajevová má jiné obavy. "Největší soupeř, to jsem já a laťka. V posledních letech málo prohrávám, ale nechci si to připouštět. Každý závod beru jednotlivě. Chci ho zvládnout, podat nejlepší výkon a pak myslet na ten další," tvrdila.
Isinbajevová se za své stabilní výkony dočkala v minulém týdnu i dalšího ocenění, když byla vyhlášena nejlepší sportovkyní roku 2006. "Byl to můj sen, velmi si toho cením. Chtěla jsem to vyhrát už vloni, povedlo se to až letos, ale jsem šťastná. Ve sportu už nemohu víc získat," prohlásila Isinbajevová.
Přijede Asafa Powell?
Ve startovním poli by už Rusku mohl trumfnout snad jen jamajský sprinter Asafa Powell, o kterého v Ostravě také hodně stojí. Potíže však tkví v tom, že druhý nejdražší atlet současnosti má o víkendu před Zlatou tretrou v Kingstonu národní šampionát, kde se budou plnit kvalifikační limity pro mistrovství světa. "Dostat se z Kingstonu do Ostravy není jednoduché, ale stále jednáme," řekl Juck.
Organizátoři odkryli i další známé jméno ze startovního pole: oštěpařku Barboru Špotákovou. Nejúspěšnější česká atletka současnosti má na ostravském mítinku převzít pomyslnou oštěpařskou štafetu po Janu Železném, který vloni ukončil aktivní kariéru. "To je jediná podstatná změna v hlavním programu, vyměnili jsme mužský oštěp za ženský," podotkl Černošek.
Organizátoři lanaří kubánskou oštěpařku Menéndezovou
Stříbrné medailistce z evropského šampionátu v Göteborgu mají v Ostravě šlapat na paty Jarmila Klimešová s Nikolou Brejchovou, jíž z loňského ročníku patří rekord mítinku. "Doufáme, že jejích 65,26 neodolá. Chtěli bychom získat do startovní osmičky ještě Němku Steffi Neriusovou a Kubánku Menéndezovou, která je po zdravotních problémech v minulé sezoně znovu fit," informoval Juck.
Kvalitní konkurence má Špotákovou vyprovokovat k rekordnímu hodu. Vedoucí žena aktuálního žebříčku IAAF už české maximum vylepšila třikrát a po návratu ze soustředění na Kanárských ostrovech se cítí v pohodě. "Oštěp lítal hodně daleko, o několik metrů dál než vloni tou dobou. Kolik, to ale neřeknu," usmála se Špotáková.
Divákům se i letos ukáže Jan Železný. Po dlouhých letech ho však publikum neuvidí se startovní jmenovkou, ale jen jako trenéra a patrona mítinku. "Objeví se v jiné roli, jako trenér. V předprogramu se totiž představí několik jeho svěřenců. Pak si bude plnit své povinnosti ambasadora," podotkl Juck.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.