Uběhnout maraton je pro běžce podobná výzva jako pro horolezce zdolat osmitisícovku. Zkouška kondice i morálky. Češi si tuto trať zamilovali. A klidně si zaběhnou maratonský závod i s leguánem v patách či omrzlinami po těle.
Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton, tvrdil Emil Zátopek, legendární vytrvalec, který na olympiádě v Helsinkách 1952 získal tři zlaté medaile včetně jedné z maratonu.
Trať dlouhá 42 kilometrů a 145 metrů znamená dřinu, pot a slzy. Ovšem za ten pocit, kdy dobíháte do cíle, který vyčerpáním skoro nevidíte, to rozhodně stojí. Je vlastně jedno, zda tu porci kilometrů zdoláte za dvě a půl hodiny, jako ti nejlepší, nebo se po trati šouráte celé odpoledne. Maraton není jen sportovní disciplína, ale i životní styl. Více než v jakémkoli jiném sportu zde platí coubertinovské "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se"."Maraton vás zocelí i po lidské stránce, musíte se chovat zodpovědně. Je to obrovská zátěž na organismus. Připravuji se na něj několik měsíců předem a žiji jím 24 hodin denně," řekl TÝDNU Jiří Homoláč, aktuálně nejlepší český vytrvalec, který má za sebou osm maratonů.
Moc se chtěl kvalifikovat na olympiádu do Ria. Na začátku roku strávil tři měsíce na soustředění v Keni, zhubl o osm kilogramů. V dubnu v Hamburku zaběhl osobní rekord 2:16:55, ovšem olympijský limit o necelé dvě minuty nesplnil. "Mrzelo mě to, obětoval jsem tomu všechno. Teď už ale myslím na olympiádu v Tokiu 2020, to je můj dlouhodobý cíl," říká odhodlaně šestadvacetiletý Homoláč. Po dokončení vysoké školy vsadil vše na jednu kartu. Místo hledání práce se naplno obul do běžeckých bot, trénuje dvakrát denně. Lze se běháním uživit? "Nějak přežívám,"pousměje se.
Nejlepší maratonci si mohou na prize money ze závodů vydělat slušnou částku. Na Pražském maratonu, kterého se letos v květnu zúčastnilo přes 10 tisíc běžců, si vítěz přišel na 15 tisíc eur (405 tisíc korun). Za traťový rekord bylo 10 tisíc eur (270 tisíc korun). S nejslavnějším a nejstarším maratonem v Bostonu, který se koná od roku 1897, se to ale nedá srovnat. Tam vítěz dostává šek na 150 tisíc dolarů (3,6 milionu korun). V New Yorku a Chicagu je odměnou 100 tisíc dolarů (2,4 milionu korun), v Londýně 55 tisíc (1,3 milionu korun).
První maraton vyhrál listonoš
Příběh o tom, jak maraton vznikl, známe asi všichni: V září roku 490 před naším letopočtem běžel řecký voják Feidippidés oznámit překvapivé vítězství Athéňanů nad Peršany. Utíkal z Marathonu do Athén. Když dorazil znavený na athénské náměstí a oznámil "Zvítězili jsme", padl vyčerpáním a na místě zemřel.Historka zaujala praotce olympiády Pierra de Coubertina a jeho přátele, kteří uspořádali běh z Marathonu do Athén v rámci prvních novodobých olympijských her v roce 1896. Závod měřil zhruba 40 kilometrů a ovládl ho řecký zemědělec a listonoš Spyridion Louis v čase 2:58:50. Za triumf dostal povoz s oslíkem a drobnosti od krajanů - třeba doživotní obsluhu u holiče. Na trati prý bojoval s chvilkovou krizí, ale překonal ji sklenkou vína v hospodě.
Krize a myšlenky závod vzdát k maratonu patří. Nejčastěji přicházejí kolem 30. kilometru. "Je to taková paralýza. Hlava chce, ale nohy stojí na místě. Jako když jste v blátě," popisuje ten stav Homoláč. Ideální je zpomalit či zastavit a posilnit se na občerstvovací stanici, která je zhruba každých pět kilometrů trati. Ale všeho s mírou. Známý je případ dvaadvacetiletého fitness trenéra Davida Rogerse, který v roce 2007 po zaběhnutí maratonu v Londýně zkolaboval a zemřel. Důvod? Vypil příliš mnoho vody.
Každoročně se po světě běhá přes 600 různých maratonů. Každý je něčím výjimečný. Pražský láká prohlídkou historického centra, lidé ale vyhledávají i bláznivé sportovní zážitky.
Jiný kraj, jiný mrav
Běžci labužníci si oblíbili maraton se sklenkou vína ve francouzském regionu Médoc. Iontové nápoje tu nehledejte - na trati je přes 20 stanovišť, kde závodníci degustují nejlepší vína, sýry či ústřice. Mezi nejnáročnější maratony na světě patří běh po schodech Velké čínské zdi, kde běžci musejí zvládnout přes 5000 schodů, extrémní klesání i stoupání. K nejkrásnějším maratonům patří ten do bájného Machu Picchu. Trasa vede po stopách dávných Inků, pouští, džunglí i Andami. Podobně dobrodružný je i maraton na Galapágách, kde kličkujete mezi divokou zvěří, ještěry či leguány. Zatímco někde vás spaluje sluneční žár, při maratonu na severním pólu jsou běžné omrzliny. Přestože se běží v dubnu, teplota vzduchu bývá kolem -30 stupňů Celsia. Loňský běh vyhrál Čech Petr Vabroušek, který zasněženou cestu dolal v čase 4:22:24.
Miliony lidí se předhánějí nejen v rekordech běžeckých, ale i kuriózních. Němec Horst Preisler má v nohou celkem 1736 maratonů a ještě loni ve svých 80 letech si zaběhl 24hodinový závod. Texaský právník Larry Macon drží rekord v počtu maratonů v jednom kalendářním roce - v roce 2013 jich zdolal 239. Američan John Wallace zase zvládl 378 maratonů ve 110 zemích světa. Prostě jak říkal Zátopek: Jestli chcete něco zažít, běžte maraton.
"Někdy mám husí kůži" Patřil mezi vrcholné mediální manažery, nyní organizuje běžecké závody. "Nestýská se mi, baví mě velké emoce," říká Jaromír Skopalík (53), člen managementu RunCzech, největšího běžeckého seriálu v Česku.
Nechci si přihřívat polívčičku, ale velký vliv na to měl právě seriál RunCzech a jeho zakladatel, pan Carlo Capalbo. Prakticky v každém regionu máme nějaký závod, vliv na běhání je obrovský. Velký vliv mají i různé běžecké aplikace. Máte tak trasy popsané a změřené ve svých mobilních telefonech. I díky tomu Česko začalo běhat.
Sport a běh byl vždy součástí mého životního stylu bez ohledu na to, v jaké manažerské pozici jsem působil. Střídám běhání a kolo. Jednou, v roce 1998, jsem uběhl i maraton. Ale nemohu říct, že si toho nějak speciálně cením. Ani čas nebyla žádná bomba - něco kolem čtyř hodin.
Jde o více než 40 charit. Nově pořádáme Pražskou štafetu, která bude příští rok 14.-15. června. Chceme z toho udělat největší charitativní akci v ČR, které se během těch dvou dnů zúčastní kolem osmi tisíc běžců. Taková věc nemá v Česku obdoby. Inspirovali jsme se londýnským maratonem, jemuž se daří vybrat na charitu přes dvě miliardy korun. My jsme loni vybrali osm milionů, takže potenciál růstu je velký. |
KOMPLETNÍ ČLÁNEK VYŠEL V ČASOPISU TÝDEN 19. ZÁŘÍ 2016.