TÝDEN.CZ oznámkoval atlety: pětku dostalo pět Čechů

3. 9. 2007 06:31
Roman Šebrle, mistr světa v desetiboji
Roman Šebrle, mistr světa v desetiboji

Roman Šebrle, mistr světa v desetibojiBarbora Špotáková, mistryně světa v hodu oštěpem

 

 

Vysvědčení českých atletů vystavené serverem TÝDEN.CZ

 

1   Roman Šebrle (desetiboj/zlato)

Jakou jinou známku dát mistru světa?! Dlouho to vypadalo, že i potřetí odjede bez světového zlata (v předchozích dvou šampionátech skončil vždy druhý za Američany Pappasem, resp. Clayem). Stříbrný hattrick se však nekonal. Ačkoliv marně hledal formu z kladenského mítinku, v závěru dvoudenního klání ukázal své odhodlání. Vynikajícím výkonem v hodu oštěpem zlikvidoval náskok soupeřů a v závěrečné patnáctistovce si zkušeně pohlídal vedení. Ukázal, že je stejně velkým šampionem jako byli Dvořák či oštěpař Železný. Čtvrtým zlatem z jedenácti šampionátů pojistil skvělou pozici českého víceboje ve světě.

 

1 Barbora Špotáková (oštěp/zlato)

Platí u ní, co u Šebrleho. Celý rok se jí ptali, kdy opět překoná svůj osobní a zároveň český rekord. Po Odložilově memoriálu říkala, jak ji to trápí. Teď už nemusí. Vynikající výkon si schovala na nejdůležitější závod sezony. České maximum posunula v Ósace hned dvakrát a zaslouženě brala zlato. Jan Železný jí prorokuje zářivou budoucnost. „Může hodit sedmdesát metrů a vyhrát olympijské hry," předpovídá nejlepší oštěpař světové historie.  

 

1 Kateřina Baďurová (tyč/stříbro)

Několik let ji trápily zdravotní potíže. Dokonce chtěla ukončit kariéru. Její přítel, stříbrný medailista z ME 2006 Tomáš Janků, ji však vždy přesvědčil, aby to nedělala. Krásná tyčkařka si nejprve před šampionátem pozvedla sebevědomí překonáním českého rekordu (470 cm), který v Ósace ještě vylepšila a vybojovala stříbro. Na suverénku Isinbajevovou (zatím) nestačila.

 

1 Zuzana Hejnová (400 metrů př./vypadla v semifinále)

Juniorská mistryně Evropy v běhu na 400 metrů překážek potvrdila, že je jednou z největších nadějí tuzemské atletiky. Ačkoliv jediná česká zástupkyně v běžeckých soutěžích (!) do finále nepostoupila, rozhodně nezklamala. Naopak. Úctyhodný výkon v semifinále znamenal vylepšení českého rekordu o neuvěřitelných 79 setin vteřiny. V jednadvaceti letech má před sebou slibnou budoucnost.

 

1 Jaroslav Bába (výška/8. místo)

Pro stříbrného medailistu z olympijských her by osmé místo mělo být spíše potupou. Tahle příčka je však pro rodáka z Karviné úspěchem. Proč? Loni v lednu postihlo atleta považovaného experty za jeden z největších talentů výškařského nebe vážné zranění. Jeho kariéra byla v troskách. Ještě letos v únoru skákal jen výšky kolem 215 centimetrů, tedy podprůměr. V Ósace se vrátil na výsluní. Pokořený kvalifikační limit 229 centimetrů ho řadí zpátky do světové špičky. „Pokud bude zdravý, může skákat přes 240 centimetrů," říká bývalý český rekordman Ján Zvara, jehož 18 let starý rekord 236 centimetrů Bába před zraněním vylepšil. V Pekingu může Bába opět usilovat o medaili.

 

1 Nikola Brejchová (oštěp/4. místo)

Velký comeback po mateřské na světovou scénu málem skončil medailí. Nejprve vyhrála kvalifikaci a poté ve finále i díky o dva metry vylepšenému letošnímu maximu skvěle sekundovala Barboře Špotákové v bitvě s německými favoritkami. K bronzu chybělo tři čtvrtě metru. A kdo ji „okradl"? Steffi Neriusová, stejně jako před třemi lety na olympiádě v Aténách (tenkrát  ji tato Němka přehodila posledním pokusem o 6 centimetrů a brala bronz). Za rok v Pekingu by  mohl přijít velký český oštěpařský den; Brejchové by medaile z olympiády na sklonku kariéry slušela.

 

2 Tomáš Janků (výška/5. místo)

Stříbrný medailista z mistrovství Evropy v Göteborgu tentokrát na medaili nedosáhl. Přestože překonal letošní osobní maximum o jeden centimetr, k cennému kovu chybělo dalších pět. Znovu však potvrdil, že do sportovního důchodu se ještě chystat nemusí.

 

3 Barbora Dibelková (chůze na 20 km/20. místo)

Další návrat po mateřské dovolené. Pátá žena z minulého šampionátu v Helsinkách odjížděla do Japonska díky divoké kartě od atletického svazu. Nikdo nemohl tušit, jak bude její tělo na extrémní klimatické podmínky reagovat. Umístění uprostřed startovního pole není úspěchem ani zklamáním.

 

3 Denisa Ščerbová (dálka/vypadla v kvalifikaci)

Nadějná dálkařka v Ósace nepostoupila do finále, chyběl jí jediný centimetr. Výkon přesto nebyl úplně špatný. Pro třetí ženu letošního halového mistrovství Evropy by však postup do finále měl být samozřejmostí. Přesto je Ščerbová další nadějí pro olympiádu v Pekingu. 

Vysvědčení českých atletů vystavené serverem TÝDEN.CZ

3 Lenka Ledvinová (kladivo/vypadla v kvalifikaci)

Za svým letošním maximem sice vicemistryně Evropy do 23 let zaostala o zhruba metr (a další více než dva metry jí chyběly k postupu do finále), přesto nepropadla. Sama říká, že věří v zlepšení. Snad nezůstane jen u slov. Je nadějí, ale takových už bylo...

 

3 Romana Dubnová (výška/vypadla v kvalifikaci)

Přestože byl kvalifikační limit 1,94 vyšší než dosavadní letošní výkon Dubnové, ostravská rodačka málem prošla do finále. Devětadvacetiletá výškařka postoupila naposled do finále v kategorii do dvaadvaceti let (ME Goteborg 1999) před osmi lety. Do světové špičky má hodně daleko.

 

4 Iva Straková (výška/vypadla v kvalifikaci)  

Druhá z českých výškařských nadějí měla letos skočeno 195 cm. V kvalifikaci však o centimetr nižší výšku nezvládla, což je velké zklamání. Sedmadvacetiletá atletka tím potvrdila několikaletou výsledkovou stagnaci; na posun do světové špičky to už nevypadá.

 

4 Barbora Laláková (výška/15. místo)

Jako jediná z tria českých výškařek postoupila do finále, v něm však byla jen do počtu. Rodačka z Brandýsa nad Labem, která loni atakovala i dvoumetrovou hranici, nepřekonala ani laťku ve výšce 194 cm. Medaile se přitom rozdělovaly, když byla laťka o deset centimetrů výš.

 

4 Miroslav Guzdek (oštěp/vypadl v kvalifikaci)

Po odchodu Jana Železného do sportovního důchodu tuzemská oštěpařská jednička v Ósace nic velkého nepředvedla. Po operaci ramene před dvěma lety stále není schopen přehodit hranici 80 metrů. Na olympiádě v Pekingu ho pravděpodobně v nominaci nahradí Jan Syrovátko, kterého k úspěchům připravuje sám Železný.

 

4 Josef Karas (desetiboj, 20. místo)

Sympatický Čechokanaďan, který kvůli atletice opustil studium medicíny a vrátil se do vlasti, měl v Ósace jediný cíl - překonat hranici osmi tisíc bodů. To se mu však nepovedlo. Za svým maximem (7922 bodů) zaostal o téměř tři sta bodů. „Nebudu se na nic vymlouvat, měl jsem udělat přes osm tisíc bodů," řekl. Správná sebekritika.

  

5 Petr Stehlík

(koule/nepostoupil z kvalifikace)

Vystoupení koulařů bylo po prvním dnu šampionátu pro českou výpravu studenou sprchou. Rodák s Turnova letos již jednou na domácí půdě kvalifikační limit (20,20 metru) přehodil; na japonské půdě však ztratil sílu.

 

5 Antonín Žalský (koule/nepostoupil z kvalifikace) 

Sedmadvacetiletý koulař sice letos házel méně než kolik činil kvalifikační limit, Žalský však výrazně zaostal i za svým letošním maximem. Navíc zaujal i překvapivým vysvětlením: "Koule byly na přímém sluníčku, nešly ani vzít do ruky, byly strašně rozpálené," vykládal Žalský, který obsadil konečné 32. místo.

  

5 Svatoslav Ton (výška/vypadl v kvalifikaci)

Třetí z elitní party českých výškařů již poosmé na velké akci nepostoupil do finále. Patrně jde o psychickou záležitost. „Moc se bojí uspět a skáče proto špatně technicky. Myslím, že by měl změnit trenéra. Se svým somatotypem by měl skákat výš než Tomáš Janků, rozhodně kolem 235 centimetrů," říká o Tonovi bývalý český rekordman ve výšce Ján Zvara.

 

5 Pavla Rybová

(tyč/vypadla v kvalifikaci)

Obhájkyně světového bronzu z Helsinek 2005 v Japonsku totálně vyhořela. Cesta za další medailí se jí uzavřela už v kvalifikaci. Minisouboj elitních českých tyčkařek začíná jasně vyznívat pro Kateřinu Baďurovou.

 

5 Věra Cechlová-Pospíšilová

(disk/vypadla v kvalifikaci)

Největší český propadák na šampionátu. S Rybovou měla společný pokoj, také obhajovala bronz a měla stejný závodní osud. Vypadla už v kvalifikaci. Poslední dva roky jde výsledkově dolů. Experiment s malým počtem závodů před šampionátem absolutně nevyšel. Cechlová se v kvalifikaci vůbec nepotkala s technikou. „S tou bojuje už dva roky. Když ji nezlepší, bude muset na medaile zapomenout," říká Zdena Šilhavá, bývalá světová rekordmanka.

 

Nehodnocen:  Tomáš Dvořák

Start na jeho možná poslední světové akci znemožnila trojnásobnému mistru světa zraněná pata. 

Česká atletika se může radovat. Po šesti letech má opět dva mistry světa, ze šampionátu v Ósace přijede výprava s nejlepším medailovým výsledkem v historii samostatné České republiky. Přesto by kouče reprezentace Václava Fišera měla varovat nízká účast ve finálových závodech.

Z českého pohledu šlo o nejúspěšnější šampionát v historii samostatné republiky podle zisku medailí a druhé nejlepší mistrovství světa co do počtu získaných bodů.

Česká republika měla šest atletů do osmého bodovaného místa, devět reprezentantů do šestnácté pozice. V medailové bilanci skončilo Česko senzačně na šestém místě.

"Je to jen radost," prohlásil Fišer v rozhovoru s českými novináři. "Bylo to nejlepší mistrovství světa, co se týče medailí, nemůžeme být nic jiného než spokojeni," dodal

Výprava v Ósace se celkově ukázala jako solidní mix ostřílených opor a představitelů nastupující generace.

Koktejl ostřílených a nadějných 

Ostřílenou oporou je především letos třiatřicetiletý desetibojař Roman Šebrle. Medaile už vozí roky a v Japonsku zkompletoval unikátní sbírku; spolehnutí je v poslední době i na zkušeného výškaře Tomáš Janků, který byl letos pátý. Na své dřívější výkony navázala po delší pauze čtvrtým místem oštěpařka Nikola Brejchová, další třicátnice v týmu.

Šampionát naplno rozzářil dvě nové hvězdy české atletiky - mistryni světa v hodu oštěpem Barboru Špotákovou a stříbrnou tyčkařku Kateřinu Baďurovou. Absolutorium si vysloužila i teprve dvacetiletá semifinalistka běhu na 400 m překážek Zuzana Hejnová, jež v Japonsku zlepšila český rekord o 79 setin.

Šampionát však také přinesl některá zklamání. Nejvíc mrzel krach diskařky Věry Cechlové, jež mohla být další adeptkou na cenný kov, na úspěch už dlouho čeká i výškař Svatoslav Ton. Nevedlo se koulařům, z výškařek prošla do finále jediná.

Pozor, počet nominovaných klesá! 

Počet českých finalistů nebyl nijak závratný. Z dvaadvaceti nominovaných atletů nastoupilo do kvalifikací či rozběhů osmnáct, do finále jich prošlo jen šest.

Rovněž celkový počet reprezentantů nominovaných na MS už dlouhé roky klesá, druhá garnitura za špičkou trochu pokulhává. Ale zatímco z minulých šampionátů vždy vozili medaile zkušení matadoři, letos se konečně prosadila nová krev. Pakliže doroste generace letošních medailistů z mládežnických šampionátů, čemuž kouč Fišer bezmezně věří, česká atletika by se o svou budoucnost nemusela obávat. Zdá se, že generační výměna je nastartovaná.

"Je třeba, aby ti mladí z kategorií juniorů a do 23 let dorostli. Máme jich v záloze hned několik. Cesta z Evropy do světa a do špičky je totiž ještě hodně daleká. Je třeba ještě chvilku vyčkat," prohlásil kouč Fišer, který však jinak označil vystoupení české výpravy za jednoznačně úspěšné.

Opírá se přitom o dlouhodobé statistiky, podle nichž se skutečně česká atletika vrací na výsluní, a šesté místo v medailové bilanci je toho důkazem.

K výpadkům v Ósace došlo, ale jak říká Fišer, „atletika není fotbal, kde je jedenáct hráčů, a když jeden z nich dá gól, tak vyhrají všichni".

Kateřina Baďurová, stříbrná ve skoku o tyči

Stříbrná ve skoku o tyči Kateřina Baďurová.

Zuzana Hejnová vylepšila v Ósace český rekord v běhu na 400 metrů překážek. V jednadvaceti letech velký talent české atletiky.

Nikola Brejchová. V soutěži oštěpařek zbylo na vítězku kvalifikace čtvrté místo, přehodily ji jen dvě Němky a mistryně světa Barbora Špotáková.

Výškař Tomáš Janků skončil pátý, nejlépe z tria českých závodníků. Jeho přítelkyně Baďurová tentokrát dopadla lépe...

Svatoslav Ton (vlevo) nepostoupil z kvalifikace, uzdravený Jaroslav Bába obsadil osmé místo.

Výsledek diskařky Věry Cechlové-Pospíšlové je největším českým zklamáním na šampionátu. Obhájkyně bronzu neprošla kvalifikací. 

Denise Ščerbové chyběl k postupu do finále centimetr. 

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ