TÝDEN.CZ známkoval atlety: ani <span>Špotáková nemá jedničku</span>

24. 8. 2009 09:00
Barbora Špotáková nebyla v Berlíně spokojená, přesto z Čechů nejlepší.
Barbora Špotáková nebyla v Berlíně spokojená, přesto z Čechů nejlepší.

Barbora Špotáková nebyla v Berlíně spokojená, přesto z Čechů nejlepší.Propadák s trochou lesku stříbrného oštěpu. České výpravě se na 12. mistrovství světa v atletice vůbec nedařilo. S jedinou medailí ve sbírce - stříbrem oštěpařky Barbory Špotákové - jde o vyrovnání historicky druhého nejhoršího výkonu české reprezentace.

Podobně špatně dopadli Češi před šesti lety, kdy šampionát hostila Paříž. V tabulce medailových zisků skončili Češi na tom aktuálním mistrovství v Berlíně až 24.

České medailové zisky na jednotlivých MS: 
1. MS 1983 (Helsinky): 9 medailí (4 zlaté - 3 stříbrné - 2 bronzové)
2. MS 1987 (Řím): 2 (0-1-1)
3. MS 1991 (Tokio): bez medaile
4. MS 1993 (Stuttgart): 1 (1-0-0)
5. MS 1995 (Göteborg): 1 (1-0-0)
6. MS 1997 (Atény): 2 (2-0-0)
7. MS 1999 (Sevilla): 3 (2-0-1)
8. MS 2001 (Edmonton): 2 (2-0-0)
9. MS 2003 (Paříž): 1 (0-1-0)
10. MS 2005 (Helsinky): 3 (0-1-2)
11. MS 2007 (Ósaka): 3 (2-1-0)
12. MS 2009 (Berlín): 1 (0-1-0).

Smutný fakt ještě nemusel být tak tragický, kdyby se k němu nepřipsaly vyložené propadáky některých českých sportovců. Kromě Špotákové potěšili českého fanouška už snad jen překážkáři Petr Svoboda, Zuzana Hejnová. Zbytek z 22členné výpravy zklamal, včetně obhájce titulu desetibojaře Romana Šebrleho.

ČTĚTE TAKÉ: Neuspěli jsme, přiznal šéftrenér nekoncentrovaných atletů

On-line deník TÝDEN.CZ se rozhodl posadit české atlety do školních lavic a jejich výkony ohodnotit. O výběrovou třídu se zrovna nejedná.

Barbora Špotáková (oštěp): 1-
Jediná česká medaile. Titul mistryně světa z Ósaky olympijský vítězka z Pekingu sice neobhájila, ale druhé místo za domácí loučící se Němkou Steffi Neriusovou je i tak úspěch. Hodem dlouhým 66,42 metru navíc pokořila největší favoritku, svalnatou Rusku Marii Abakumovovou.

Petr Svoboda (110 m překážek): 2
Čtyřiadvacetiletý překážkář skončil ve finále 110 metrového závodu šestý, s časem 13,38 ho od zlaté medaile dělilo "pouhých" 24 setin. V semifinále pak zaběhl velmi dobrých 13,33, čímž zaostal o pouhé čtyři setiny za vlastním národním maximem.

Zuzana HejnováZuzana Hejnová (400 m překážek): 2-
Účastnice pekingského finále (skončila sedmá) opět nedokázala na mistrovství světa prolomit semifinálovou hranici. Stejně skončila jak v Helsinkách, tak Ósace. Čas však zaběhla slušný, za svým národním maximem zaostala pouze o devět setin.

Lucie Škrobáková (100 m překážek): 2-
Vypadla v semifinále, ve kterém však zaběhla druhý nejlepší čas v kariéře. Stříbrná z letošního halového mistrovství Evropy tak nakonec skončila dvanáctá.

Jaroslav Bába (výška): 3
Dělené páté místo sice není na první pohled špatné, ale je zapříčiněno spíše horší kvalitou celé soutěže, které nenahrálo ani silně deštivé počasí. První čtveřice skočila shodně o devět centimetrů více než Bába a spol., kterí skončili už na čísle 223. Pro českého borce, který sám sebe pasoval do okruhu adeptů na zlato, je to málo.

Štěpán Frydrych (oštěp): 3
Jednadvacetiletý svěřenec Jana Železného byl jediným českým atletem, který se probojoval do programu závěrečného víkendu. Ve finále mužského oštěpu skončil desátý, hranici osmdesáti metrů se mu pokořit nepodařilo.

Jiřina Ptáčníková (tyč): 3-
Průměrných 440 centimetrů stačilo k průměrnému výsledku. Skončila šestnáctá.

Zuzana Schindlerová (chůze 20 km): 3-
Jediná česká chodkyně se po Berlíně prošla v čase 1:35:47, což je zhruba hranice jejích možností. Cílovou pásku protla sedm a půl minuty po vítězné Rusce Kaniskinové.

Iva Straková (výška): 3-
Do finále by ji poslal výkon o tři centimetry lepší než v kvalifikaci skočených 189 centimetrů. Tím by si vyrovnala letošní maximum, což se jí nepodařilo.

Antonín Žalský (koule): 3-
Výkon 19,77 patří k těm lepším v sezoně pro zkušeného koulaře. Skončil dvacátý.

Eliška Klučinová (sedmiboj): 4
Mladá česká vícebojařka i kvůli zdravotním problémům zaostala za svým nejlepším výkonem o 500 bodů a skončila hluboko v poli poražených. Třiadvacátá. Z těch, co sedmiboj dokončily, byly horší pouze tři závodnice.

Romana Maláčová (tyč): 4
Skočila svůj letošní průměr 410 centimetrů, i když umí vystoupat i výše. Na lepší než 29. místo její výkon nestačil.

Lukáš Melich (kladivo): 4
Čtrnácté místo obsadil česká kladivář Melich, který hodem 74,47 zaostal za svým historicky nejlepším výkonem o bezmála pět metrů. Stejně jako před čtyřmi lety tak nepostoupil z kvalifikace. 

Éra Romana Šebrleho zdá se končí.Roman Novotný (dálka): 4
Lepší z české dvojice, ale stejně nazapamatovatelný. Přestože dokázal v minulosti skočit 21 centrimetrů za osm metrů, na šampionátu skončil s výsledkem 786 až šestadvacátý. 

Roman Šebrle (desetiboj): 4
Největší české zklamání. Obhájce titulu z Ósaky před odletem do Berlína plánoval útok na další světové zlato. Sebevědomě prohlašoval, že má na 8600 a více bodů. Za podobný výkon by bral medaili, ale hodnota 8266 stačila pouze na jedenácté místo. Šebrle závod nezvládl psychicky, trápil se ve svých silných vrhačských disciplínách.

Martina Šestáková (trojskok): 4
Letos se přes čtrnáct metrů dostala pouze čtyřikrát a jen vyrovnání osobního maxima (14,18) by ji posunulo do finále. S výkonem 13,86 skončila v poli poražených žen, které vypadly po kvalifikaci.

Vítězslav Veselý (oštěp): 4
Nedokázal do finále doprovodit svého parťáka Frydrycha, za kterým zaostal o čtyři metry. Na své osobní maximum ztrácel ještě o metr a půl více. 

Věra Cechlová (disk): 4-
Pátá z olympijského závodu v Pekingu v kvalifikaci nedokázala překonat šedesátimetrovou hranici a do finále se neprobojovala. Skončila osmnáctá. Její (ne)výkon trochu omlouvají zdravotní problémy, které poznamenaly přípravu.

Věra CechlováJan Kudlička (tyč): 4-
V Berlíně zaostal za svým osobním maximem o 30 centrimetrů a s překonanou laťkou ve výšši 540 centimetrů obsadil až 24. místo.

Lenka Masná (800 m): 4-
Je škoda, že si třetí nejhorší výkon v sezoně nechala zrovna na berlínský závod. Na konci června přitom půlku zaběhla o dvě a půl vteřiny lépe než nyní. V Berlíně 2:02,55.

Lenka Ledvinová (kladivo): 5
Domažlická rodačka získala před dvěma lety na ME do 22 let stříbro, v Berlíně však naprosto propadla. V tomto roce hodila poprvé za sedmdesát metrů. V německé metropoli 62,92.

Štěpán Wagner (dálka): 5
Jednalo se pro něho o první mistrovství světa, a kdyby zůstal doma, nic by se nestalo. V letu překonal pouze 768 centimetrů a skončil pětatřicátý...

Foto: ČTK

Autor: Jan Fait

Další čtení

V Českých Budějovicích by měl být při zimní olympiádě 2026 olympijský park

Domácí
12. 5. 2025

Smetanova Má vlast v podání České filharmonie otevřela festival Pražské jaro

Kultura
12. 5. 2025

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ