Úvodní den šampionátu patřil Američanům
25.08.2007 17:17
Rozdělení tří sad medailí bylo k vidění první den atletického světového šampionátu v japonské Ósace. Hned třetina cenných kovů přitom putuje do Spojených států amerických. Český vstup do mistrovství obstarali koulaři, ani jeden z dvojice Žalský - Stehlík však do finále nepostoupil.
Oficiální zahájení světového šampionátu obstarala osoba v Japonsku nejpovolanější. Za doprovodu manželky Mičiko pronesl zahajovací formuli císař Akihito. Kaňkou na celém ceremoniálu byla snad jen neúčast většiny atletů, kteří raději zvolili odpočinek. I Českou republiku zastupoval pouze vlajkonoš, benjamínek výpravy, Michal Balner.
V tu dobu již však byla rozdána první sada medailí. Extrémně obtížný maraton, který ovlivnily nelidské klimatické podmínky (33 stupňů Celsia a 60 procent vlhkosti vzduchu), vyhrál Keňan Luke Kibet, jenž o více než minutu porazil Hasana Šamiho z Kataru. Pomalého tempa závodu pak k bronzové medaili využil švýcarský vytrvalec Viktor Röthlin.
"Nebyl to úplně ten nejtěžší maraton, jaký jsem kdy absolvoval. I přes to horko jsem se cítil dobře. Byli jsme připraveni na podobné podmínky. Jsem šťastný, že jsem pro svou zemi vyhrál," prohlásil vítěz, který získal zlato v maratonu pro Keňu po dvaceti letech. Naposledy v keňských barvách vyhrál Douglas Wakiihury v Římě v roce 1987. "Zdálo se mi, že získám bronz. Neuvěřitelné," povídal v cíli třetí Švýcar, který v závěru odsunul z třetí pozice unaveného favorita Williama Kiplagata z Keni. Závod nakonec dokončilo pouze 28 z 87 startujících atletů.
Vrh koulí skončil triumfem Američanů
Americké minimistrovství připomínala soutěž nejlepších koulařů světa. Od prvních pokusů se v čele usadila dvojice Reese Hoffa - Adam Nelson a své dominantní postavení udržela až do konce. Z vítězství se přesvědčivě radoval vítěz letošní Zlaté tretry v Ostravě Hoffa, který hodil čtyři nejdelší pokusy dne. Třetí skončil Andrej Michněvič z Běloruska.
Již ráno se se soutěží rozloučilo duo českých vrhačů. Petr Stehlík vrhl do vzdálenosti 19,51 metru, Antonín Žalský ještě o více než metr méně. „Už ráno jsem tušil, že to bude špatné," řekl Stehlík, který celkově obsadil devatenácté místo. „Koule byly na přímém sluníčku, nešly ani vzít do ruky, byly strašně rozpálené," stěžoval si Žalský. „Podmínky byly ale pro všechny stejné."
Dibabaová přepisovala historii
Závěrečná disciplína úvodního dne se navždy zapsala do historických análů světové atletiky. V běhu na 10 000 metrů obhájila světový titul jedenadvacetiletá etiopská vytrvalkyně Tiruneš Dibabaová. A to i přesto, že letos běžela tak dlouhý závod vůbec poprvé a že se během klání musela vyrovnávat s kolizí, po které musela dobíhat celé startovní pole. Za Dibabaovou, která se v Ósace bude pokoušet získat ještě zlato na poloviční trati (celkově by bylo již páté z mistrovství světa), skončila Elvan Abeylegesseová. Třetím místem podtrhla americký den Klara Goucherová.
K TÉMATU: Dibabaová vyhrála nejtěžší závod svého života
Další etiopské výročí na desetikilometrové trati (světový šampionát nezná vítězku jiné národnosti už deset let) přišlo ve správný den. Přesně před dvěma lety překonal na této trati světový rekord krajan Dibabaové Kenenisa Bekele. Historické maximum z Bruselu platí dodnes.
Nejrychlejší muž planety
Sobotní den byl také prvním vystoupení dvou největších favoritů na triumf v královském sprintu na 100 metrů. Zatímco v rozbězích se Asafa Powell i Tyson Gay pouze vyklusávali (oba skončili druzí v průměrných časech), již čtvrtfinále ukázalo, že jsou ve skvělé formě. Ačkoliv oba běželi hluboko pod hranicí svých možností a do cíle prakticky "došli", pohodlně postoupili. Powell nejlepším časem 10,01 sekundy, Gay byl na třetím místě o šest setin pomalejší. Překvapením naopak bylo vyřazení evropského šampiona Francise Obikwelu z Portugalska, který dvakrát ulil start a byl diskvalifikován.
"(Powell) vypadá velmi dobře. Bylo to působivé," řekl Gay, nejrychlejší muž tohoto roku (9,84 s). "Čekal jsem to, všechno jde podle plánu," prohlásil Powell.
K TÉMATU: Powell ve čtvrtfinále stovky pohodlně nejrychlejší
Klüftová hlásí útok na rekord
Po prvním dnu sedmiboje na mistrovství světa v Ósace je zásluhou Caroliny Klüftové v ohrožení evropský rekord. Hlavní favoritka vtrhla do soutěže jako vítr a dvěma osobními rekordy a dvěma vlastními letošními maximy dosáhla součtu 4162 bodů. To pro populární Švédku znamená náskok 19 bodů oproti osobnímu rekordu z MS v Paříži 2003, kde získala svůj první titul výkonem 7001 bodů. Evropskou rekordmankou je od roku 1989 Ruska Larisa Nikitinová se součtem 7007.
"Ta dvoustovka nebyla perfektní, ale za ostatní výkony jsem strašně ráda. Hlavně ve výšce to byla paráda. Zítra v tom chci pokračovat, chci osobní rekord," řekla čtyřiadvacetiletá Švédka, jež ve víceboji neprohrála už od léta 2002 a pod širým nebem drží neporazitelnost dokonce ještě o rok déle.
Získat tři tituly mistra světa se dosud nepodařilo žádné sedmibojařce včetně nedosažitelné světové rekordmanky Jackie Joynerové-Kerseeové (7291 bodů). Klüftová má velkou šanci vítězný hattrick završit, Ludmila Blonská z Ukrajiny za ní před třemi zbývajícími disciplínami zaostává o 148 bodů.
Úspěchy Slováků a návrat krále
Výborný úvodní den mají za sebou také reprezentanti Slovenska. V soutěži kladivářů zvítězil Libor Charfreitag před svým krajanem Miloslavem Konopkou. V rozbězích na 800 metrů doslova šokovala třetím nejlepším časem a osobním rekordem (1:59,72 minuty) Lucia Klocová.
Návrat staré formy ukázal na stadionu Nagai i fenomenální běžec na 400 metrů překážek Felix Sánchez z Dominikánské republiky. Atlet, který v letech 2002 až 2004 nenašel ve své disciplíně přemožitele ve 43 závodech v řadě, vyhrál rozběhy velice uvolněně v čase 48,70.
Výsledky prvního dne najdete - zde.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.