České basketbalistky úspěšně vstoupily do kvalifikace mistrovství Evropy, navíc trenéra Štefana Svitka musely potěšit výkony nejmladších hráček. Především osmnáctiletá Veronika Voráčková patřila v obou zápasech v Německu a se Švýcarskem k nejlepším na hřišti. Proti Švýcarsku zaujala při svém soutěžním debutu i devatenáctiletá Julia Reisingerová.
Voráčková byla hodně vidět už proti Německu. Proti Švýcarsku pak nasbírala šest bodů, čtyři doskoky, čtyři asistence a tři bloky. Nechybovala a spolu s Karolínou Elhotovou byla nejužitečnější hráčkou zápasu.
"Čísla potěší, ale to nikoho nenaplňuje. Hlavní je, zda tým vyhraje. To je to nejdůležitější. A nám se to povedlo, takže jsme rozhodně spokojené," řekla Voráčková, která jen potvrdila nadějné výkony z mistrovství Evropy a také z úvodu této euroligové sezony. "Když dostanu šanci, tak se ji snažím co nejlépe využít. Dobře bránit, vybíhat do protiútoků a pomoci týmu co nejvíce. Tak jestli se to podařilo, tak jsem ráda," dodala s úsměvem.
Nadějná premiéra
Reisingerová dostala proti Německu šanci na osm minut, během nich ale byla hodně vidět. Sice několikrát chybovala a byla na ní patrná nervozita, ale byla hodně aktivní a ukázala sílu pod košem. Stihla zaznamenat pět bodů a pět doskoků, zatímco zkušená pivotka Kia Vaughnová měla za 20 minut šest bodů a tři doskoky.
"Já jsem si to užila hrozně moc. Jsem ráda, že jsme dostala šanci a že to vyšlo tak, jak to vyšlo. Na tak krátkou dobu jsem snad odvedla dobrou práci. Nebylo to tak špatné, jak jsem se bála," řekla Reisingerová. Bojovala však s nervozitou, kvůli čemuž neproměnila tři trestné hody. "Byla jsem hodně nervózní, takže první šestky jsem snad ani nemohla dát," připustila.
Jít krok po kroku je pro mě lepší, tvrdí Reisingerová
Dcera jedné z nejlepších hráček v historii české ligy Petry Reisingerové je už od dětství velkým talentem. V létě se rozhodla udělat krok do velkého basketbalu, opustila Karlovy Vary a vydala se do zahraničí.
"Zvažovala jsem americké univerzity, které se o mě zajímaly už od mých třinácti let. Celkem jsem měla nabídky snad ze 70 univerzit. Byly také možnosti jít do Maďarska, Itálie, Ruska, Polska. Byla pocta, že o mě uvažovali i v USK, ale pro mě to cesta nebyla, protože se necítím připravená na to, abych hrála Euroligu s hráčkami, které v USK jsou. Myslím si, že jít krok po kroku je pro mě lepší než hned tak velký skok," řekla Reisingerová.
"Řešila jsem, zda jít do nižšího nebo většího týmu, ale nakonec jsem se rozhodla pro nováčka španělské ligy, kde chce trenér stavět na mladém týmu a hráčky učit i na úkor výsledků. A nakonec to byla správná volba. Dostávám tam svou šanci a minuty. Španělsko má navíc jeden z nejlepších basketů na světě," vysvětlila mladá pivotka, proč se rozhodla pro odchod do klubu Sant Adriá.
Výborné statistiky
Po sedmi kolech španělské ligy je s nováčkem na osmém místě se čtyřmi výhrami. Průměry má 20 minut na utkání, devět bodů a 5,4 doskoku. Dostala se i do ideální sestavy 3. kola, když o výhře 81:80 nad Campus Promete rozhodla šestkami v závěru prodloužení. Navíc zaznamenala 21 bodů a deset doskoků.
"Já to nesleduji, ale trenér mi to pak poslal, že mě vybrali. Já přitom byla při těch šestkách hrozně nervózní a holkám jsem se dopředu omlouvala, že je nedám. Nakonec jsem dala obě dvě a byla velká euforie," vzpomínala Reisingerová.
"Jsem hrozně ráda, že jsem se teď dostala do nominace. Nepočítala jsem s tím, ale doufala, když jsem udělala krok do zahraničí, že by mi to mohlo pomoci. Mám tam lepší tréninkové podmínky a potýkám se tam s lepšími a silnějšími hráčkami. Připraví mě to lépe na těžké soupeře. Stejně tak je pro mě velká zkušenost, že jsem tu teď mohla trénovat s hráčkami, jako jsou Kamila Štěpánová a Kia Vaughnová. Určitě mi to může hodně dát," dodala.