Čeští basketbalisté zdolali Portugalce, zářil Satoranský

14. 8. 2014 05:00
Čeští basketbalisté porazili Portugalce 89:53.
Čeští basketbalisté porazili Portugalce 89:53.

Čeští basketbalisté v kvalifikaci mistrovství Evropy porazili v Nymburce Portugalsko 89:53, a vylepšili si tak pozici ve skupině E po úvodní prohře v Gruzii. Vysoká výhra je pro tým důležitá zejména kvůli sebevědomí před dvěma následujícími klíčovými domácími zápasy s Maďarskem a Gruzií. Nejlepším střelcem utkání byl Tomáš Satoranský, který za 25 minut na palubovce dal 18 bodů a přidal pět asistencí.

"Je velice důležité, že jsme to udrželi přes třicet bodů. Mohli jsme skóre ještě navýšit, ale v poslední čtvrtině jsme měli problém se zónou. Z hlediska sebevědomí je to důležité a věřím, že to ocení i fanoušci a na Maďarsko přijdou ještě ve větším počtu," řekl po utkání Satoranský.

Češi proti outsiderovi skupiny začali s velkou chutí a po šňůře 9:0, o niž se postarali Tomáš Satoranský s Ondřejem Balvínem, rychle získali dvouciferný náskok, který už v první čtvrtině narostl na 16 bodů.

Portugalci zlobili jen střelbou z dálky, která jim vycházela nad očekávání dobře, když proměnili pět z úvodních šesti pokusů za tři body. I díky tomu v úvodu druhé čtvrtiny snížili na rozdíl sedmi bodů. Navíc si při faulu protihráče podvrtl kotník nejlepší český střelec úvodního utkání Patrik Auda, brzy by však měl být v pořádku.

"Otočil si kotník, ale odešel po svých, tak by měl být na další zápasy v pohodě. Pokud ne, tak by to byla pro nás velká ztráta, protože je to teď v útoku asi největší podkošová síla," řekl Vojtěch Hruban.

Český výběr se však nenechal rozhodit, Satoranský zavelel a šňůrou 11:0 Lvi definitivně utnuli naděje Portugalců. Klíčovou roli při náporu podle trenéra Ronena Ginzburga sehráli zkušení Jiří Welsch, Luboš Bartoň, Pavel Pumprla a Satoranský, kteří chytře využívali předností českého výběru, tedy rychlé hry a výškové převahy.

"Jsem rád, že nám zkušení hráči pomohli kontrolovat hru a udělali prostor pro ostatní, aby to měli jednodušší," konstatoval Ginzburg.

Po vydařeném vstupu do druhé půle, kdy domácím hráčům vyšlo několik brejků, navíc náskok narostl na 30 bodů a trenér Ginzburg již mohl šetřit opory na další zápasy. "Češi zahráli opravdu dobře, mají především vynikající protiútok. Podle mě mají nejlepší tým ve skupině a určitě postoupí," řekl trenér Portugalců Ricardo Vasconcelos.

Další zápas českého týmu následuje v neděli opět v Nymburce s Maďarskem, které dnes překvapivě vyhrálo 74:73 nad Gruzií a ještě více zamotalo skupinu E, kterou nyní se dvěma vítězstvími vede právě před Českem. O to důležitější nedělní zápas bude.

"Nechci se dívat na ostatní výsledky, spíše se soustředit na naši hru. Maďaři mají dobrý tým a především výbornou obranu, takže se na ně musíme dobře připravit," dodal Satoranský.

Další čtení

Česko má ode dneška jednotnou definici domácího násilí, pomůže chránit oběti

Domácí
1. 7. 2025

Policii je ode dneška nutné volat až k nehodám se škodou nad 200.000 korun

Domácí
1. 7. 2025

Farmáři musí ode dneška dodržovat nová protierozní pravidla, chybí metodika

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ